Vedalarla Büyürüz!/ *The Farewell (2019)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Elveda Şarkısı!”

Eski bir Amerikan şarkısı “Dreaming of Home and Mother” adlı şarkının melodilerinden uyarlayan Li Shutong, Çince yorumlayan ise Qingyanzi Grubu. Bu Veda Şarkısının “The Farewell Song” hikayesi de melodisi kadar hüzünlü: Li Shutong, keşiş olmaya karar verdiğini ve gideceğini haber vermek için en yakın arkadaşı Xu Huanyuan’nın, kar yağan bir kış gecesinde kapısının önüne gelip ona seslendiğini duyar “Shutong, her şeyi kaybettim ve artık yokum, elveda.” ve arkadaşını görmeye fırsat bulamadan gecenin boşluğunda kaybolması karşısında üzüntüsünü bu şarkıyla dile döker. Çok sevilen bu şarkının sözlerinde arkadaşına seslenir; “Sana soruyorum, bu sefer giderken ne zaman döneceksin? Gelme zamanı geldiğinde lütfen tereddüt etme. Hayatta nadir olan mutlu buluşmalardır ancak çoğu zaman vedalaşırız.” 送别(长亭版)

“Düşle, düşle, düşle… Asla düşlemekten vazgeçme. Gerçeklik arkasından gelecektir.”

Tanrılar Okulu – Stefano D’Anna

Vedaların ardından gelen sessizlikte içe döner ve dışarıda kaybettiğin parçanı ruhunda arasın. Ve muhtemelen harika bir şeyle geri dönersin. Filhakika düşlerinin gerçek olması için bazen kapkaranlık o tünele girmen gerektiğidir.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Farewell (2019) : Çince orijinal film adı 别告诉她; çevirisi ‘Don’t Tell Her‘ dir. Yönetmen ve senarist Lulu Wang. Amerikan Çin ortak yapımı, komedi drama filmidir. Oyuncular AwkwafinaTzi Ma, Diana Lin, Zhao Shuzhen. Film 100 dakika sürer. Yapım Altın Küre, Bafta, Satellite, Siyad, National Board of Review ödülleri dahil 34 galibiyet, 191 adaylık ödülü kazandı. Eser, İngilizce ve Mandarin Çincesi olarak iki dilde üretilmiş bir filmdir.

Çin asıllı Amerikan bir aile, Büyükannelerinin çok az ömrü kaldığını öğrenir ve son zamanları en mükemmel şekilde geçirebilmek için planlar yaparken bu haberi büyükanneden saklama kararı da alırlar.

“Çinliler, insanlar kanser olunca ölürler; der. Onları öldüren kanser değil, korkudur.”

The Farewell (2019)

Bu filmi 2019 tarihi için favori filmi olarak seçen Eski Amerikan Başkanı Barack Obama, özellikle büyükannenin torununa nasihati olan repliğini çok beğenmiş : “Ben hayat yolunda yürüdüm ve şunu söylemeliyim ki zorluklarla karşılaşacaksınız. Ama açık fikirli olmalısınız. Odanın duvarlarına boynuzlarını vuran bir boğa gibi olmayın. Hayat sadece ne yaptığınla ilgili değil, daha çok nasıl yaptığınla ilgili.” Bizim atalarımız da “İyi olaylar ve iyi insanlarla karşılaşasın.” derler sanırım bu, bakış açını iyide tut demenin kadimcesi…

Nasıl izleyelim, kanepe ve patlamış mısır mı? Battaniye ve dondurma mı?

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sessiz sedasız bir köşeye çekilip yaşamak lazım.”

Sabahattin Ali

Vedalar insanı büyütür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s