Cevaplara Hazır ve Razı mısın?/ *Órbita 9 (2017)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bana Bu Anlamsız Hayatın Tüm Cevaplarını Söyle!”

Tom Odell tarafından seslendirilen “Sparrow” adlı şarkı için hazırlanmış MV da soruyor; minicik bir serçeyle sohbet ederken Bana neden uçabildiğin halde yürümeye çalıştığını söyle diyor… Kanatlarını keşfetmemiş bir serçe olabilir miydim acaba ben?

“Her şey konuşur; duymak istiyorsan, sessiz ol…”

Ursula K. Le Guin

Dinlediğin her şey sana bir şey anlatır. Bir serçenin gözleri, kanatları veya cıvıltısı… Ancak duyabilmek için sessizliğine ulaşmış olmalısın. Tüm soruları sormuş ve cevaplarına hazır ve razı. Ve fakat sabırlı da olmalısın ki zamanından evvel hiçbir ses duyamayacaksın.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Órbita 9 (2017) : İspanyolca üretilmiş yapım, bilim kurgu romantik drama filmidir. İngilizce Orbiter 9 (2017) olarak çevrilmiştir. (Yörünge Aracı 9) Yönetmen ve senarist olarak Hatem Khraiche‘nin ilk filmidir. Oyuncular Clara Lago, Álex González, Andrés Parra. Kolombiya İspanya ortak yapımıdır. Film 95 dakika sürer. Eser 1 galibiyet 2 adaylık ödülü kazanmıştır. Netflix ürünüdür.

Kıyamet sonrası uzak bir gezegene seyahat eden bir uzay kapsülünde doğan ve büyürken ailesi tarafından hayatta kalmasına yarayan bu kapsülle tek başına seyahat etmek durumunda kalan genç kız, uzay istasyonundan bakım için gelen genç bir mühendisle tanışır. Bilinen ve bilinmeyen tüm kurallar yıkılmaya başlar.

“Aşk seni özgür kılacak!”

Órbita 9 (2017)

Gerçek diye tutunduğumuz şeyler bildiklerimizden ibarettir ve bu bildiklerimize sımsıkı tutunuruz. Kurgu örgüsünde birçok minik hatası olsa da işleyiş ve oyunculuk ile filmin atmosferinde seyahat etmeye başlarız. Tahmin edebildiklerimiz ve ters köşe yapan durumlarla aşkın bir başka boyutunu keşfederiz. Alışılmışın dışında, belki de aradığın cevaplara rast gelirsin; haydi izleyelim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kendimi her şey olarak düşleyebilirim, çünkü hiçbir şeyim…”

Fernando Pessoa

Hiçlik ve varlık makamının güzelliği…

Cevaplara Hazır ve Razı mısın?/ *Órbita 9 (2017)” üzerine 8 yorum

 1. Your feedback is very valuable, thank you. A low-budget Spanish film that makes a difference with its science fiction and fiction. If you keep your expectations low, you will like it.
  nice watching 😉

  Liked by 2 people

 2. Bir varlık âleminden geldik,
  Bir yokluk makamına konduk,
  Hamdık, piştik, olduk,
  Sandık, yanıldık,
  Sandığı açtık, baktık,
  Bir büyük hiçlik
  Sanki hep vardık,
  Sanki hiç olmadık…
  dediğimi hatırladım dünden,
  Selam ederken bu günden…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s