Çünkü Kış Kapitalisttir!/ *Far and Away (1992)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sevmeye Devam Edeceğim!”

Amerikalı Rock grubu REO Speedwagon tarafından 1980 tarihinde çıkarılan albüm şarkısı “Keep on Loving You” günün film önerisi Far and Away (1992) sekanslarıyla oluşturulmuş müzik videosudur. Kış mevsiminin çetin şartlarına rağmen yüreği sıcacık kalanlara verdim bu sefer selamımı…

“Kış başlıyor sevgili iyi bak kendine, gözlerindeki usul şefkati teslim etme kimseye, hiçbir şeye…”

Murathan Mungan

Göçe maruz bırakılan her halk gibi göçebeyi kabullenmeye çalışan yerli halk da mevsimlerden bir kara kışı yaşar. İklim şartlarının insan yaşamına olan uyumsuzluğu kışa vurguludur. Kimi için uyum önceliklense de kimi için bunun adı kaderdir. Çünkü kış kapitalisttir sadece güçlüye hizmet eder.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Far and Away (1992) : Sinema dünyasından olan anne babanın çocuğu olarak 5 yaşından beri sahne önünde olan Amerikalı yönetmen, Ron Howard ile ortak senaryo yazarı Bob Dolman yer alır. Amerikan yapımı, epik Western romantik macera drama filmidir. Görüntü yönetmeni Mikael Salomon için bu film, yönetmenlik kariyerinden önceki son filmidir. Film müzikleri, ödüllü Amerikalı müzik şefi John Williams tarafından bestelenir. Oyuncular Tom Cruise, Nicole Kidman. Ayrıca İrlandalı Cyril Cusack, rol aldığı bu filmden bir yıl sonra öldüğünden, son filmi olarak anılır. Yapım 140 dakika sürer ve 3 adaylık ödülü kazanır. Türkçeye “Uzak Ufuklar 1992” olarak tercüme edilmiştir. 

İrlandalı göçmenlerin, Amerika Oklahoma’da arazi istimlak için verilen mücadelesine dayanır. 1893 Land Run denilen ve 4 defa düzenlenen, toplam 9 araziye çökmenin devlet eliyle organize edilmesine verilen terimi ifade eder. Land Run 3. periyodunu anlatan konuları, İrlandalı göçmen bir kadın ve bir erkek üzerinden anlatımını konu alır.

“Bu bizim birlikte hayalimizdi. Bunu sensiz istemiyorum!”

Far and Away (1992)

Oklahama 46. eyalet olmadan önce geleneksel topraklarından sürülen 5 uygar yerli halkın yaşamasına tahsis edilmiş vahşi doğaya sahip bir bölgedir. Zorunlu göçe maruz bırakılan yerli halk, varacakları topraklara kadar zorlu arazi ve hava şartlarıyla savaşmanın yanında bir de beyaz Amerikalılarla verdikleri mücadele sonucu yüksek kayıplar vermişler. Anavatanlarından sürgün edilen yerli halk, “Göz yaşı yolu” dedikleri zorunlu ve ölüm yürüyüşü olarak tabir edilen bu seferi için seçilen tarihin ve göçe rehberlik edenlerin sayesinde neredeyse etnik temizliğe maruz kalmış; yolda donarak, açlıktan ve hastalıktan ölmüşler. Geride kalanların, yani Kızılderili olarak anılan halkın, adına “tahsis edilmemiş toprak” denilen vahşi ve verimli arazilere yerleşmelerine izin verilmiş. Ancak Beyaz Amerikalılar, bu topraklarda yer alan nehir yataklarında altın rezervi olduğunun anlaşılmasıyla “altına hücum” diye anılan istilalar neticesinde bu sefer adına “yerleşimden kalan boş arazi” denilen bu toprakları da peyderpey istila etmeye, hatta hükümet eliyle araziyi tahsis edilmesine başlanmış. Amerika kıtasına göçün yoğunlaştığı 1890’larda, yerleşmeyi bekleyen göçmenlerin birikmesi neticesinde, verilen mücadele sonucu “arazi koşusu” olarak tanımlanan ve yasal izinlerin hükümet tarafından verilmesiyle bu araziler, göçmenler tarafından istimlak edilmiş. Böylece, hayatta kalan Kızılderililerin yerleştiği bu topraklar tekrar ellerinden alınmış ve, ya asimile olursun ya da ölürsün ilkesi benimsenerek kitlesel yok oluşlarına hem göz yumulmuş hem de ön ayak olunmuş. İşte bu sürecin içinden bir İrlandalı çiftin yer edinme mücadelesi anlatılan filmde, bu tarihi kırıntılara da gebe.

Romantik filmin biraz tadını kaçırmış gibi oldum ancak yeri gelince yazmadan edemedim. Düşünceli seyirler.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Affetmek için iki kişilik erdem lazım. Hem onu affetmek, hem onu affettiği için kendini affetmek.”

Orson Welles

Affetmenin zorluğu bundan mütevellit işte.

Çünkü Kış Kapitalisttir!/ *Far and Away (1992)” üzerine 8 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s