Yalanın Kefareti Ödenir!/ *Jakob the Liar (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Son Satır Söylenmeden Perde İnemez!”

Besteci Edward Shearmur tarafından üretilen Soundtrack ile Jakob the Liar (1999) film afişiyle hazırlanmış MV. Ağır yaşamlara maruz kalan kentler dolusu halkın, yüzyıllara damgasını vurmuş kederlerinin işlendiği bir film daha öneriyorum bu gece. Ki daha söyleyecek çok sözüm olacaktır.

“Yaşam, üstü kapanmamış bir yaradır…”

Albert Camus

Yaşananları deneyimlemek düşer payımıza ancak bazen bir rüzgar ters eser ve gidişatı değiştirmeye yeltenip bir fark yaratacağımız inancıyla yalan söyleyiveririz istemsizce. Ve fakat olacaklar olana dek geçen sürede diğerlerine devam etme gücü verebilmek için diye avutsak da kendimizi, bu maniple etme niyeti de paklanır belki hülasa yalandır dilimizden dökülen velev ki. Niyetin iyiliği aşikar olsa da yalana batan kefaretini hep öder, bilin ki.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Jakob the Liar (1999) : Türkçeye “Yalancı Jakob 1999” olarak tercüme edilmiştir. Yönetmen Peter Kassovitz, senaristliğini Didier Decoin ile beraber yazar. Amerikan yapımı, savaş komedi drama filmidir. Yahudi yazar Jurek Becker tarafından kaleme alınan Jacob the Liar 1969 adlı kitabına dayanır. Oscar ödüllü Çekoslovak yapımı Jakob der Lügner (1974) filminin yeniden uyarlamasıdır. Oyuncular Robin WilliamsAlan ArkinLiev SchreiberHannah Taylor-Gordon, Bob Balaban. Film 120 dakika sürer ve esere 2 galibiyet 3 adaylık ödülü kazandırmıştır.

1944 tarihinde Almanya işgalinde olan Polonya’nın gettosunda ve Holokost zamanı, halka umut vermek için asparagas haberler yayan Yahudi Jakob Heym adlı dükkan sahibi bir adamın hikayesi anlatılır. 

“Hitler bir falcıya gider ve “Ne zaman öleceğim?” diye sorar. Ve falcı cevap verir, “Yahudi bayramında.” Hitler daha sonra “Bunu nereden biliyorsun?” diye sorar. Ve o, “Öldüğün o gün, Yahudilerin bayramı olacak” diye yanıtlar.”

Jakob the Liar (1999)

1975 filminin sonu Jakob ve diğerlerinin imha kamplarına sürülmesi şeklinde biter. Oysa romanda alternatifli ama sonucu değiştirmeyen iki son vardır ve 1999 filminde bu iki alternatif de işlenir: Jakob kaçmaya çalışırken öldürülür ve Yahudileri kamplara taşıyan tren, Sovyet birlikleri tarafından durdurulup işgalcilerin sürgün ettikleri serbest bırakılır.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Düşünün. Çünkü henüz yasaklanmadı.”

1984 – George Orwell

Ağzını açtığın andanın hükmü işler biline…

Yalanın Kefareti Ödenir!/ *Jakob the Liar (1999)” üzerine 3 yorum

  1. Tesadüfen eşimle izledik iki gün önce. Robin Williams’ı zaten severim. Film de evet iki sonuçta işlenmiş. Kız çocuğunun Robin bunu da doğru söylemiş gülümsemesi çok güzeldi…😊

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s