Bitiyor Bitmez Sanılan! / *Four to Dinner (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Hayatımın Kışındaydım!”

Lana Del Rey tarafından seslendirilen “Ride” şarkısına üretilmiş Ride (2012) short musical filminde yer alan konuşması (videoda 03:25’den sonrası şarkı başlar. 08:08’de konuşmanın sonu yer alır.) ve şarkısının yer aldığı MV olarak gelsin güne: Ama gerçekten aldırmadım çünkü gerçek özgürlüğün ne olduğunu bilmek için; istediğin her şeyi elde etmenin ve sonra onu kaybetmenin gerektiğini biliyordum... Çünkü burada olmanın sebebi sahip olmak değil, deneyimlemek ve öğrenmek.

“Senin çelme taktığın yerden başlıyorum hayata.. Varsın yara içinde kalsın dizlerim, yüreğim kadar acımaz nasıl olsa.”

Cemal Süreya

Velhasıl yüreğini ve dizini silip dişini sıkınca acıya da katlanılıyor hatta alışıyorsun. Ve bir sabah uyandığında tek hatıran dizindeki o yaradan kalan minik bir iz oluyor. Geçiyor geçmez sanılan, bitiyor bitmez denilen. Güç, o sabaha kadar sessizce beklemekte…

Edit: Şarkı sözlerinde geçen “Yabancıların nezaketine inanıyorum” sloganını yaşam düsturu şekline getirmek fikrinin felsefesi düşündürüyor… Vahşi ve özgür…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Four to Dinner (2022) :  Orijinal film adı İtalyanca “Quattro metà 2022“. Yönetmen Alessio Maria Federici, senarist Martino Coli. Oyuncular Matteo Martari, Ilenia Pastorelli, Matilde Gioli, Giuseppe Maggio. İtalyan yapımı, romantik komedi filmidir. Film 105 dakika sürer. Türkçeye “Dört dörtlük Buluşma 2022” olarak çevrilmiştir. Netflix ürünü olarak 5 Ocak 2022 tarihinde yayına girdi.

Ruh eşi gerçekten var mı? Sorunsalını farklı iki çift üzerinden anlatan iki çiftin akşam yemeği sohbetini konu alır.

Yeni yıla ait izlediğim ilk yapım olma özelliğinin yanında ruh eşleri konusuna farklı bir bakış açısı getiriyor. Aşk garip ve mükemmel eşleşme ile alakalı değil. Kimle değil ne yaşadığına odaklanan filmin örgüsü “ya bu kişi değil de bu kişi olsaydı” sorusuna açıklık getirirken anlaşılıyor ki seçimlerimiz aynı kalıyor ancak karşımızdaki kişinin seçimleriyle şekil değişikliğine uğruyor. Neticede seçtiğiniz kişinin seçimleriyle “sonuç” değişiyor. Ve o değişeni hazmedip kendimizin değişmesiyle de, eviriliyoruz. İşte sana kalan; bu güzel filmi izlemek!

Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde öğrenci ve mezunlar için öneridir. (Spiritüel konularla ilgilenen amatör ve profesyonelleri için de önerilir.)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bazen sadece büyü bozulur Sophia, ağaç yeşermez orada ne yapsan. Ne yapsan çiçek açmaz o saksıda..”

Arzu Eşbah

Saksılarda gözüm…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bitiyor Bitmez Sanılan! / *Four to Dinner (2022)” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s