Pazarın Ertesinin Yokluğu!/ *Perfume: The Story of a Murderer (2006)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Biliyorum!”

Margaux Sauvé‘nin pop müziğini Ghostly Kisses adıyla yayınladıkları “The City Holds My Heart” adlı perilerin söylediği bir şarkıya benziyor… Pazartesinin zarafetine yakışır.

“Kimsenin konuşmadığı bir dil gibiyim… Kimsenin inanmadığı bir deli… Yazarının bile okumadığı bir kitap… Hiç çalmayan bir şarkı… Hiç vatandaşı olmayan bir ülke… Hiç sorulmayan bir soru gibiyim… Kalabalıklar içinde varım ama yok gibiyim…”

Murathan Mungan

Bir şeyin ertesi olarak isimlendirilmekten daha sıkıcı bunaltıcı ne olur dersen, al sana pazarın ertesi. Yok gibi, yok olsa gibi, zaten yok ki…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Perfume: The Story of a Murderer (2006) : Yönetmen Tom Tykwer. Oyuncular Ben WhishawAlan RickmanRachel Hurd-Wood, Dustin Hoffman. Alman Fransız İspanyol İngiliz Belçika ortak yapımı, suç fantezi psikolojik gerilim tarihi drama filmidir. Yönetmen, film müziği bestekarları Johnny Klimek, Reinhold Heil ve senaristler Andrew Birkin, Bernd Eichinger ile ortak üretim yapmıştır. Yazar Patrick Süskind tarafından kaleme alınan Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders 1985 adlı romanından uyarlanır. En pahalı Alman filmlerinden biri olarak SIYAD ödülü dahil 15 galibiyet, 20 adaylık ödülü kazandı.

18. yüzyıl Fransa’sında geçen olaylar, Jean-Baptiste Grenouille adlı bir yetimin sıra dışı özelliği hayatını ve hikayeyi şekillendirir. Gelişmiş özel koku alma duyusuna rağmen, kendine has doğuştan kokusuz olmasının çelişkisiyle…

“İstese tüm dünyayı köleleştirmeye yetecek kadar parfümü hâlâ elindeydi. Versailles’a yürüyebilir ve krala ayaklarını öptürebilirdi. Papa’ya kokulu bir mektup yazabilir ve kendisini yeni Mesih olarak gösterebilirdi. İstese tüm bunları ve daha fazlasını yapabilirdi. Paranın, terörün ya da ölümün gücünden daha güçlü bir güce sahipti – insan türünün sevgisini yönetmeye yönelik yenilmez güce. Parfümün yapamayacağı tek şey vardı. Onu herkes gibi sevebilecek ve sevilebilecek bir insan haline getiremezdi. Yani, canı cehenneme diye düşündü: Dünyanın canı cehenneme, Parfümle ve kendisiyle birlikte.”

Perfume: The Story of a Murderer (2006)

Etkisi değil gölgesine bakarız çoğu… Bu filmi izlemeye ne dersin?

Aslı’nın Film Önerisi…

“Milena, sen başkaydın. Hasta bir adamı sevecek kadar hastaydın!”

Franz Kafka

Hastanın hastası…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Pazarın Ertesinin Yokluğu!/ *Perfume: The Story of a Murderer (2006)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s