Ok Yaydan Fırladı!/ *The Queen (2006)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Her Şeyden Şüphe Ettiğim İçin Üzgünüm!”

Meimuna adlı İsviçreli indie müzik grubu tarafından seslendirilen “Au temps des coquillages” şarkısı için hazırlanmış müzik videosunda; deniz kabukları zamanına geri dönmek isteyen ve o zamanlarda özensizliğini de geri almak isteyen bir arzuya kapılmış oluruz bazen. Ve fakat sabrederken geçen zamanla, o geri dönüş de, o özür de bir işe yaramaz, bil istedim.

“En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.”

Tolstoy

Zamanın silahı acımasızdır, “Alea iacta est!” diyen J. Sezar‘ın bu sözüyle artık zarlar atılmıştır. Geri dönüşsüz noktaya varılmıştır, mevcut durumu takip etmekten başka çıkar yol kalmamıştır. Osmanlının tabiriyle “ok yaydan fırlamıştır!” Sırada yaşanacak, sadece kader vardır. Ve ne olacaksa o olacaktır.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Queen (2006) : İngiliz İtalya Fransa ortak yapımı, biyografik drama filmidir.  Yönetmen Stephen Frears, senarist Peter Morgan ve başrol oyuncusu Helen Mirren. Film 103 dakika sürer. Yapım, Akademi ÖdülüBAFTA, Altın Küre Ödülü dahil 96 galibiyet, 97 adaylık kazanır. Kraliçe Elizabeth II. tarafından beğenilerek Buckingham Sarayı‘na davet edilen Mirren, çekim taahhütlerinden ötürü katılamayacağını bildirir.

1997 tarihinde Galler Prensesi Diana’nın ölümünü konu alan filmde resmi kraliyet ölümü olarak kabul görmeyip tören yapılmaması halkın tepkisini çeker. Bu bağlamda, Kraliyet protokolü, Cumhuriyetçilikmonarşi kavramlarında büyük bir kırılma meydana gelir.

İngiltere’de, Paget operasyonu adı altında, Diana’nın ölümünün soruşturulmasına neden olan komplo teorilerinin araştırma sonuçları, 7 Nisan 2008 tarihinde, Diana ile Fayed‘in, şöförü Henri Paul ve paparazzilerin “ağır ihmali” sonucunda öldürüldükleri hükmünde karara vardı. Diğer ilgili yapım olan dizi ile bilgiye ulaşmak istersen link bıraktım:

THE CROWN (TV SERİES 2016– 2022) Monarşi ile yönetilen Birleşik Krallık olarak anılan İngiliz Milletler Topluluğunun, Kral babası ölmesiyle durumundan 1952 tarihinde 25 yaşında olan Kraliçesi II. Elizabeth saltanatının tarihi süreçlerini, yaşanan skandallarıyla ele alır. 70 yıldır dünyanın ve ülkesinin hüküm sürdüğü topraklarda; en uzun ömürlü ve en uzun süre hüküm süren İngiliz hükümdarı, tarihteki en uzun süre görev yapan kadın devlet başkanı, yaşayan ve en uzun süre hüküm süren mevcut hükümdar ve en eski ve en uzun süre görev yapan görevdeki devlet başkanı unvanlarına sahip II. Elizabeth için Platin Jübilesi adı altında anılan bu kutlama 2 Haziran 2022 tarihinde planlandı.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Yaşımdan yorgun, yaşımdan telaşlıyım bugünlerde. Kaç yaşında oldum sahi? Saymadım, bilmiyorum…”

Erdem Bayazıt

Saymadım.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ok Yaydan Fırladı!/ *The Queen (2006)” üzerine 8 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s