Tahammül Etmenin Adresi!/ *Tout S’est Bien Passé (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ama Sen Buna Tahammül Ediyorsun!”

Taylor Swift tarafından seslendirilen “Tolerate It” adlı şarkısında dediği gibi ama bazen de, hikayenin başına dönmek gerekir. The Crown (TV Series 2016– 2022) dizinin sekanslarıyla hazırlanmış müzik videosunda özetlenen; son yılların trajik prensesi, yani Aslı’nda yine bir kadının, zalim sistem tarafından hazmedilmesi. Tahammül etmenin adresi hep kadınlar mı olmalı?

“Tüm gerçekler üç aşamada oluşur. Önce alay edilir. Sonra şiddetle karşı çıkılır. Son olarak da zaten belli olan bir şey denir ve kabul edilir.”

Artur Schopenhauer

Kabullenmenin rahatlığına geçmek için kaç kilo tahammül, kaç metre suskunluk, kaç galon göz yaşı gerekiyordu? Hevesinin bittiğinde mi geliyordu arzuladıkların? Ya merhametin engel olursa o hesaplaşma anında atacağın dirayetli joker kartına…?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Tout S’est Bien Passé (2021) : Everything Went Fine (2021) olarak da isimlendirilmiş. Yönetmen ve senarist François Ozon. Fransız yapımı, dram filmidir. Yazar Emmanuèle Bernheim tarafından kaleme alınan  Tout S’est Bien Passé (2013) adlı romandan uyarlamadır. Türkçeye “Her Şey Yolunda 2021” olarak tercüme edilmiştir. Yapım, 113 dakika sürer. Eser, 3 adalık ödülü kazanmıştır. Oyuncular Sophie Marceau, André DussollierGéraldine PailhasCharlotte RamplingHanna SchygullaÉric Caravaca, Grégory Gadebois. Türkiye’de 24 Aralıkta yayınlanması planlanmış.

Hasta ve yaşlı babasının ölmesine yardım etmesi talebiyle karşı karşıya kalan kızının yürek burkan hikayesini konu alır.

Derinliğe dalıp; yaşlılığı, hastalıkları ve çaresizliği hissettiren bir film bu. Sevgili ebeveynlerimiz, geçmişin dağ gibi adamı, kadınıydı… Koruyup kollayanın, korunup kollaması gerekliliğine dönüşme döngüsünü izleyelim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kendin olmak çok büyük bir sorumluluk. Başkası ya da hiç kimse olmak çok daha kolay.”

Sylvia Plath

Sol omzumun ağrısının nedenini buldum.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Tahammül Etmenin Adresi!/ *Tout S’est Bien Passé (2021)” üzerine 7 yorum

 1. I like very much the films by François Ozon but I missed this one. I hope to see it later on DVD. I read that it’s a story about chosing its own death, at the right moment. It’s written by Emanuelle Bernheim who was co-writer of lot of Ozon’s films. She tell us about her experience with her father and, few years later, she died the same way I think . It’s really moving.

  Liked by 1 kişi

 2. It describes the tragic desperation of death and the desire to die. I didn’t know it was his own experience. Thanks for information. Watching it shares that experience. Another door opened deep inside me. I remember with gratitude. 🙏🏻😊

  Liked by 2 people

 3. Bazı teşhisler tedavisizdir. Kabulleniş daima rahatlama getirmeye bilir. Anca mutlaka bir farkındalıkla gelir. Güzel pazarlar güzel insan! 🙏🏻😊

  Liked by 2 people

 4. Hayat kısa metrajlı bir film,
  Sen baş rolde.
  Doktor sensin, hasta sen,
  Teşhisde sende, tedavide.
  Bizim ki bir dilek, dostane.
  Dilerim bulduğun teşhiz,
  İyileştirir, iyi gelir soldakine…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s