Sır Varsa Ben Yokum!/ *True Romance (1993)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sırlarımı Anlatabileceğim Birine İhtiyacım Var!”

You’re So Cool” adlı müzik Hans Zimmer tarafından “True Romance (1993) filmin soundtrack albümü için bestelendi. Seçtiğim müzik videosu da aynı filmin sekanslarıyla hazırlanmış. Minik bir özet veya hatırlatma gibi izlemelisin bunu. Eşlik eden melodiler ile geçen yüzyıla minik bir ziyaret ve ziyafet de söz konusu olur, böylece.

“Gören gözleri ve duyan kulakları olan herkes şundan emin olabilir. Hiçbir fani, sır saklayamaz. Eğer birinin dudakları susuyorsa, parmak uçlarıyla gevezelik ediyor demektir. Onu ele veren ipuçları vücudundaki her bir gözenekten akar.”

Sigmund Freud

Sırlar, nereye kadar sır olarak kalabilir? Ve sır saklamayı ilke edinmiş biri, açık ve net iletişime geçebilir mi? Suskunluğunun nedenini sormak yerine, sakladığın şeylere karşı sessizliği seçerse, ortada samimi bir ilişkiden bahsedilebilir mi? Hatta bir adım ileri giderek sorulmalı; bu bir ilişki midir? Kafamda deli sorular…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

True Romance (1993) : Tony Scott tarafından yönetilen filmin senaryosu Quentin Tarantino tarafından yazıldı. Amerikan yapımı, romantik dram suç filmidir . Oyuncular Christian Slater, Patricia Arquette, Dennis Hopper, Val Kilmer, Gary Oldman, Brad Pitt, Christopher Walken. Yapım, 1 galibiyet, 10 adaylık ödülü kazandı. Ayrıca “90’ların en dinamik aksiyon filmlerinden biri” olarak kabul gördü. Gişede başarısızlık alan yapımın değeri sonradan anlaşıldı ve kült film kategorisinde değerlendi. Yönetmenin en iyi filmlerinden biri ve 1990’ların en iyi Amerikan filmlerinden biri olarak kabul edilir. Eser, 118 dakika sürer.

Gerçek bir aşkın açıklığı, netliği, samimiyeti ve denkliği ile tuhaf olaylar konusunda rekor kıracak gariplikler yaşanır ve bu sahneler gülümsetir. Alt metinde ise düşündürür.

“Ona bak demek istiyorum. Görünüşe göre çirkin, sanki ağaçtan düşmüş ve inerken bütün dallara çarpmış.”

True Romance (1993)

Tarantino bu filmin senaryosunu, video ve çizgi roman dükkanında çalışırken yazar ve senaryo yazarlığının da ilk ürünü olur. Üstelik bu filmin başrolünü Brad Pitt’in oynamasını ve Pitt’in de çok istemesine rağmen başka projede çalıştığından kabul edememesine, kısa bir sahnede yer alarak orta yolu bulmasıyla sorun çözüme ulaşır. Her iki taraf için de güzel bir çözüm olmuş gibi görünüyor. Çünkü başrol olmasa da, o küçük sahnede 6 çizgi çeken oda arkadaşı rolüyle Pitt, kafası güzel olarak memnun görünüyordu. Bir güzellik yapıp verdim filmin sırrını, izleyelim haydi.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ben senin ihtimaller arasındaki biricikliğini seviyorum.. Gitme şansım varken, sende kalmayı seviyorum..”

Cem Mumcu

Ne hoş bir ihtimal…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Sır Varsa Ben Yokum!/ *True Romance (1993)” üzerine 6 yorum

  1. A cult movie of the last century. And yes, there are some very interesting dialogues. I hope you will like it. I wish you a happy weekend too, Elvira!
    Asli’nda… 😉

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s