İzahsız Mizah!/*The House That Jack Built (2018) 


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ben Annemin Vahşi Kızıyım!”

Karen Kahan ve Wyndreth Birginsdottir tarafında yazılan “My mother’s Savage Daughter” adlı İskandinav şarkısının Sarah Hester tarafından düzenlenmiş haliyle hazırlanmış müzik videosu, günün öneri filmiyle uyum içinde… Kılıçla önüne gelen kadını doğrayan adamlar, uzlaşamadığından balkondan pencereden attığı kadınlara intihar süsü veren sevgililer, döverek veya silahla ikna edemediği karısını öldüren adamları ürkütür mü bilmem ama orijinal stüdyo kaydı ve enstrümansız ham haliyle dinlemek isteyenleri Annemin Vahşi Kızı yazısına tıklayarak sürüden ayıralım.

“Ben annemin vahşi kızıyım
Keskin taşlara küfrederek yalınayak koşan
ben annemin vahşi kızıyım
Saçımı kesmem, sesimi alçaltmam

Annemin çocuğu bir vahşi
Alametlerini taşların renklerinde arar
Kedilerin yüzlerinde, tüylerin düşüşünde
Ateşin dansında ve yaşlı kemiklerin kıvrımında

Annemin çocuğu karanlıkta dans ediyor
Ve Ay’ın ışığında kafir şarkılar söylüyor
Ve yıldızları izliyor ve gezegenleri yeniden adlandırıyor
Ve onlara bir şarkı ve bir süpürgeyle ulaşabileceğini hayal ediyor

Annemin çocuğu çok yüksek sesle ve çok sık küfür ediyor
Annemin çocuğu çok sert ve çok uzun gülüyor
Ve Ay’da uluyor ve hendeklerde uyuyor
Ve bu şarkıda beceriksizce sesini yükseltiyor

Şimdi hepimiz karanlıktan ve sudan çıkarıldık
Bu dünyaya kan ve acı yoluyla getirildi
Ve kemiklerimizin derinliklerinde eski şarkılar uyanıyor
Öyleyse onları gök gürültüsü ve yağmur sesleriyle söyle

Biz annemizin vahşi kızlarıyız

Keskin taşlara küfrederek yalınayak koşanlar

Biz annemizin vahşi kızlarıyız

Saçımızı kesmeyeceğiz, sesimizi alçaltmayacağız!”

Kadına yakıştırılan naiflik, sessizlik, itaatkarlık, kapsayıcılık ve bağışlayıcılık kapsamının sınırlarına gelmiş bulunmaktayız. Yetersiz limit bakiyesi uyarısıyla karşılaşmak istemiyorsanız, kullandığınız kredilerin geri ödemesini en kısa zamanda yapın. Aksi takdirde kartınız iptal edilecektir. Bu kadınla ilişiğiniz tek taraflı feshedilecektir. İzahı olmayanın mizahı olurmuş’a örnek kabul ediniz!

“İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.”

Jean Paul Sartre

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The House That Jack Built (2018) : Yönetmen ve senarist Lars von Trier. Oyuncular Matt DillonBruno GanzUma ThurmanSiobhan Fallon HoganSofie GråbølRiley Keough, Jeremy Davies. Danimarka Fransa İsveç Almanya Belçika Tunus ortak yapımı, korku suç gerilim dram filmidir. Film, dizi olarak tasarlanmış olduğundan biraz uzundur; 155 dakika sürer. 2018’in en iyi sekizinci filmi seçilen yapım 11 galibiyet, 20 adaylık ödülü kazandı.

12 yıl boyunca işlediği cinayetler için kendince geçerli bir ahlak inşa eden seri katil, Dante’nin “İlahi Komedya”sı kitabını kılavuz alarak ilk bölümü olan Cehennem ile takip eden bölümler Araf ve akabinde Cennet‘e gitmeyi planlıyor. Bir psikopatın felsefeyle kılıfladığı cinayetleri, mizahi bakış tarzını da katarak, bizzat kendisinin açısından anlatılıyor.

“Sokak lambalarının altında sokakta yürüyen bir adam düşünün. Bir lambanın hemen altında, gölge en yoğun ama aynı zamanda en küçüğüdür. Sonra hareket etmeye başlayınca gölgesi önünde büyür. Gölge inceldikçe büyür ve büyür. Ve bir sonraki lamba direğinin arkasındaki gölge ortaya çıkar ve adam doğrudan ışığın altında dururken nihai yoğunluğuna ulaşana kadar kısalır ve kısalır. Diyelim ki, bir cinayet işlediğimde ilk lamba direğinin altında duran adam benim. Kendimi güçlü ve mutlu hissediyorum. Yürümeye başlıyorum ve önümdeki gölge sanki keyfim gibi büyüyor. Ama aynı zamanda, bir sonraki lamba direğinden arkamdaki gölge tarafından temsil edilen acı da yolda. Ve lamba direklerinin ortasındaki acı o kadar büyük ki zevkime ağır basıyor. Ve ileriye doğru attığım her adımda, zevk arkamda dağılıyor ve acı yoğunlaşıyor. Son olarak, acı o kadar dayanılmaz bir yoğunlukta ki harekete geçmem gerekiyor. Bu yüzden başucundaki bir sonraki lambanın olduğu noktaya ulaştığımda tekrar öldüreceğim.”

The House That Jack Built (2018)

Korku filmi severleri buraya alalım. Benim pek zor izlediğim gerçeğini bir kenara koyarsak filozof bir katili merak edenleri, psikopatın şair olanına denk düşmenin şaşkınlığıyla, cehennemi inşa ederek cennete ulaşmaya çalıştığı saatler süren gerilimi ile başlayalım izlemeye… Dayanabildiğimiz kadarı ile elbette!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Şu hakikati kendi hayatım bana öğretti: İnsanoğlu, insanoğlunun cehennemidir.”

Ahmet Hamdi Tanpınar

Cennet olan insanlarımızı bulmak temennisiyle…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

İzahsız Mizah!/*The House That Jack Built (2018) ” üzerine 6 yorum

 1. “Neden hep erkekler suçludur? Nereye gidersen git sanki suçlu biri gibi görünüyorsun. Bir tek kediyi incitmemiş olsan bile. Gerçekten üzülüyorum bunu düşününce. Eğer erkek doğacak kadar şanssızsan suçlu doğmuş da oluyorsun. Buradaki adaleti düşün. kadınlar her zaman kurban değil mi? Ve erkekler de hep suçlu.”
  Jack (Bay Sofistike), the House That Jack Built

  Liked by 1 kişi

 2. “Biliyor musun belki yanılıyorum ama, görebildiğim kadarıyla bir ışık bile açılmadı. Tek bir apartmanda bile… Nedenini biliyor musun? Çünkü bu lanet yerde, bu lanet ülkede, bu lanet dünyada hiçkimse yardım etmek istemiyor! Çığlık atabilirsin, noele kadar bağırabilirsin ve alacağın tek cevap, şu anda duyduğun sağır edici sessizlik olacaktır.”
  Jack (Bay Sofistike), The House That Jack Built

  Liked by 1 kişi

 3. Dedi ve kadını öldürüp parçalara ayırdı. Kaçıncı ceset, kimdi hatırlayamadım ama muhtemelen etrafı temizleyip dondurucuya yerleştirdi. Ah evet, kadınları mağdur eden, kurban kimliğine uygun karakterde ve replikler ile yaşamayı tercih etmeleri olabilir. Doğası gereği adı altındaki sofistike lakırdılarla eylemlerine kılıf uydurucuların, kurallar dizininde yer alan ve kişinin yaşamasına olanak bırakmayan sosyal düzen dayatmalarıyla,… Yoruldum yazarken bile…
  Cinayetler temsili olsa, daha kolay izlenecek şahane bir film. Paylaşım için teşekkürler. 😉

  Liked by 1 kişi

 4. Cehennemin en karanlık tarafları buhran zamanlarında sessiz kalanlara ayrılmıştır! Dante İlahi Komedya 1.Kanto/Cehennem
  “Usta” dedim “beni ürkütüyor bu sözlerin anlamı!” Dante İlahi Komedya 3.Kanto/Cennet
  Saygılar efenim, paylaşımlarla şenlendi araf’ımız! 😉

  Liked by 2 people

 5. Thank you, the murder scenes of the movie are scary but the messages are awesome! 🙂
  Note: Due to my busy schedule, my article was published unedited. I fixed this, FYI. 😉

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s