Hayata Yaklaştıran Siyah Kuş!/ *Hichki (2018)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Hiç Güneşe Doğru Uçtun mu?”

Ghostly Kisses sahne adıyla Kanadalı Margaux Sauvé ve sesi ve kemanıyla “Blackbirds” şarkısında rüyalar alemine seyahat edebilir, vizesiz ve biletsiz giriş çıkış da yapabiliriz. Penceremden senin dünyanı seyrediyorum diyor balkonun demirlerinden her sabah selamını esirgemeyen o siyah kuş! Bugünün sözünü de iliştirmiş buraya üstelik:

“İnsan kendisini tamir edecek şeylere yakın durmalı; Sanata, şiire, sohbete, arkadaşa, seyahate, kitaba, tabiata, gökyüzüne, denize, ağaca, toprağa, müziğe. Kısaca hayata…”

Emile Zola

Bir de kuşlar var, özgürlüğü ve hafifliği anlatan… Yaşamın kıyısında kendi sessizlikleriyle yol alan, kanat çırpan. Gökyüzünün mavisine, grisine ve çatıların kırmızısına vurgun olan! Varlıklarıyla şifayı da dağıtan… Selam olsun, beni hatırlayan her kuşa…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Hichki (2018) : Yönetmen Siddharth Malhotra, senaryosunu Anckur Chaudhry, Ambar Hadap ile ortak ürettiler. Hint yapımı ve Hintçe üretilen komedi drama filmidir. Yapım, 116 dakika sürer. Eser, 4 adaylık ödülü kazandı. Türkçeye “Hıçkırık 2018” olarak çevrilmiştir. Yazar Brad Cohen tarafından kaleme alınan Front of the Class: How Tourette Syndrome Made Me the Teacher I Never Had 2005 adlı otobiyografi kitabından uyarlamadır. Oyuncular Rani Mukerji, Asıf Basra, Shivkumar Subramaniam.

Tourette sendromu olarak bilinen nörogelişimsel bozukluktuktan münferit tiklere ve istem dışı uygunsuz sözler söyleyebilmeye neden olan hastalığa sahip bir genç kadının, öğretmen olma yolundaki mücadelesini ve acılı yollar sonunda zaferini konu alır.

Çünkü sahip olduklarımız, sosyal kabulden uzak da olsa, bizi biricik yapan özelliklerdir. Çünkü kırıklarımız ile farklılaşır, özelleşiriz. Kırıklarımızın kabulü için edilen her mücadele, sonunda, bize özel bir zafere götürecektir. İlham ve farkındalık kazanmak için izleyenlere selam olsun!

Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde öğrenci ve mezunlar için öneridir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Hissedilen her şeye cümle kurulamıyor…”

Paulo Coelho

Sessizliğin de bir dili var çünkü…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Hayata Yaklaştıran Siyah Kuş!/ *Hichki (2018)” üzerine 2 yorum

  1. Ay çocuklar gelmeden önce izlemiştim. Rani’ye hayran kalmıştım. Azmin zaferi, mesleğine aşık olmak ve en önemlisi de insanın kendisiyle barışık olması bu olsa gerek. Final zaten süperdi ve ben de BOLLYWOOD filmleri hastasıyım. ☺️

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s