Öyküm Devam Ediyor./ *How to Be Single (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Hâlâ Bir Şeyler Hissediyorken, Hâlâ Buradayken!”

Rus sanatçı (Мария Чайковская) Maria Chaykovskaya, asla insanlara alışma diyen albümünden öp beni diyen şarkısına yapılan müzik videosunu keyifle sunarım. Целуй меня adlı şarkının sözlerinde dediği gibi, iyi olduğumu söylemeye devam edeceğim. İyi ve kendimdeyim; ve öyküm devam ediyor.

“Çünkü insanın çekileceği en güzel yer kendi içidir…”

Marcus Aurelius

Stoacı filozof ve Roma’nın en iyi dönemini anlatan Beş İmparator döneminin son Roma imparatoru olan M.Aurelius tarafından söylendiği şekliyle en güzel yerdeyim, en rahat ve konforlu hatta güvenli… Ne mutlu kovuğumun huzuruna kavuşmak.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

How to Be Single (2016) : Yönetmen Christian Ditter, senaristler Abby Kohn, Marc Silverstein, Dana Fox, yazar Liz Tuccillo tarafından yazılan  How to Be Single (2008) adlı romanından uyarlamadır. Amerikan yapımı, romantik komedi filmidir. Oyuncular Dakota Johnson, Rebel Wilson, Damon Wayans Jr., Anders Holm, Alison Brie, Nicholas Braun, Jake Lacy, Jason Mantzoukas, Leslie Mann. Film, 3 adaylık ödülü kazandı. Türkçeye “Bekar Yaşam Kılavuzu 2016” olarak tercüme edilmiştir.

Aslı’nda kitapta diğer kültürlerin bekârlıkla başa çıkmalarını araştıran kadın gazeteciden yola çıkarak kozmopolit kentin içinde özünü kaybetmeden değişen algıların ortasında ilişkilenmek ile tek tabanca kalmak arasında savrulan gençlerin salınımlarını izliyoruz.

“Aşık olma fikrine o kadar kafayı taktım ki, sanki kendimi tamamen kaybediyorum. Mesela ne istediğimi unutuyorum ve öylece kayboluyorum. ‘*Bitmeyen Öykü‘deki at gibiyim’.”

How to Be Single (2016)

Şen şakrak bir gençlik filmi olarak düşünenler yanılıyor. Hollywood yapımı olmanın bir hafifliği var elbette ancak hem kitabı hem filmi; hayatı ve ilişkileri sorgulayanlara, düşünen zihinlere göre… Felsefesi içinde gizli… İzleyip görelim. Bir kitap önerisi daha; film repliklerinde geçen şu “Bitmeyen Öykü” romanına atfen, benim de önerim olsun.

Edit: *Bitmeyen Öykü (1979) (Almanca kitap adı: Die unendliche Geschichte) Alman yazar Michael Ende tarafından yazılan ve yayımlanan eser fantastik romandır. Sinemaya birçok uyarlaması vardır ve ülkemizde 83’te dilimize çevrilir, okullarda önerilen romanlardandır. İnsan başlı At olan, imparatoriçenin doktoruna atıfta bulunur.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Her gerçek öykü bir bitmeyen öyküdür.”

Michael EndeThe Neverending Story

Öykü devam ediyor…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s