Aşkın Kasımı!/ *Angel-A (2005)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Hoşça Kal Sevdiğim!”

İsrailli müzisyen Yasmin Levy tarafından seslendirilen “Adio Kerida” adlı şarkısının hikayesini anlatayım bu akşam. İspanya’dan dışlanan Yahudilere kucak açan 1492’sinin Osmanlı’sında “Sefarad” (İbrani dilinde İspanya anlamına gelir) adıyla anılırlar. MS 66’da Roma-Yahudi savaşlarıyla başlayan göçlerinin uzantısı olan Anadolu’ya kabullerine de, sevdiklerinden ve sevdiği, bildiği yerlerden göç etme zorunluluğundan kaynaklı vedalı, özlemli teması ve ağıt tarzı şarkılarından en yanığını bu geceye sardım.

“Tek kuruşluk kârım yoktu hayatımdaki varlığından, inan zararına seviyordum ben seni.”

Attila İlhan

Zararına veriyorum seni eskiciye; bir leğen, 10 mandal karşılığında… Ziyandan ve gölgenin zindanından çıkmanın yok başka yolu… Evimden, evim bildiğim yüreğinden kovulmanın zararı, başka hayatlarda senden alacağım olarak şimdilik sende kalsın. Hoşlukla kal.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Angel-A (2005) : Yönetmen ve senarist Luc Besson. Fransız yapımı, fantezi romantik drama filmidir. Yapım, 90 dakika sürer. Oyuncular Rie Rasmussen, Jamel Debbuze, Gilbert Melki.

André, Paris’teki Seine nehri üzerindeki bir köprüden intihar etmeye çalışırken, güzel bir kızın da köprüden atladığını görür ve o da atlar ve kızın hayatını kurtarmaya karar verir. Sonrasında, gökten düşen bir melek olarak kendisi için geldiğini öğrenir.

“Ve sen – bana öğle yemeğinde peynirlerini bitirmek için ikinci bir porsiyon ekmek alan insanları hatırlatıyorsun. Sonra ekmeği bitirmek için daha fazla peynir alırlar. Ve Fransızlarla, bu daha da karmaşık. İkisini de bitirmek için daha fazla şarap alırlar. Daha sonra, öğleden sonra saat 3:00’te hala öğle yemeğinde olmalarına şaşırıyorlar.”

Angel-A (2005)

Müthiş diyalogların geçtiği, hayata ve yaşama dair, en çokta öz değerlerine atıfta bulunan yaşama sanatına dair anekdotlarıyla dikkat çekmiş bir eserdir. Gel, bu gece baştan başlayalım.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Aşk, kasım gibidir. Soluğu yağmur kokar. Romantiktir. Ruhu asil, yüreği cesur, sözleri zarif olanı bağrında sonsuza kadar saklar…”

Murat Bozoğlu

Aşk ve Kasım!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Aşkın Kasımı!/ *Angel-A (2005)” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s