Gölge Etmeden Ötekine!/ *The Green Mile (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ama Sen Yalnız Değilsin!”

Billie Eilish, “Everybody Dies” şarkısı, 2021 de yayınlanan Happier Than Ever albümünde yer alıyor. Günün film önerisini destekleyeceğini düşünerek seçtim.

“Hayat, iki sonsuz karanlık arasındaki küçük bir ışık parçasıdır.”

Vladimir Nabokov

Karanlığa inat, o karanlık kapkara kalplere inat, parıl parıl parlayalım yaşadıkça… Çünkü hepimiz bir gün öleceğiz. Ölmeyi arzulatacak kadar gölge etmeden bir diğerine; haddi bilerek yürüyüp gidelim; her nereye gidecekse bu yeşilimsi yol!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Green Mile (1999) : Amerikan yapımı, suç fantezi dram filmidir. Yönetmen ve senarist Frank Darabont, yazar Stephen King tarafından yazılan The Green Mile (1996) romanından uyarlamıştır. Oyuncular Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse, Bonnie Hunt, Doug Hutchison, James Cromwell. Yapım, dört Akademi/Oscar Ödül adaylığı dahil 37 adaylık, 15 galibiyet ödülü kazandı. Eser, 189 dakika sürer. Türkçeye “Yeşil Yol 1999” olarak çevrilmiştir.

İdam cezası almış mahkumlarla ilgilenen gardiyanlarla, Büyük Buhran diye anılan 1930’ların Amerika’sında geçen, esrarengiz bir hükümlünün gelişiyle vuku bulan olayları konu alır.

“Genellikle ölüm hücresine Son Mil derler ama biz, bizimkine Yeşil Yol derdik; çünkü zemin soluk limon rengindeydi. O zamanlar elektrikli sandalyemiz vardı. Adını Yaşlı Sparky koyduk. Uzun yıllar yaşadım Ellie, ama ödülü 1935 aldı. Hayatımın en kötü idrar enfeksiyonunu geçirdiğim yıldı. Bu aynı zamanda John Coffey ve iki ölü kızın yılıydı.”

The Green Mile (1999)

Alışa gelinenden daha uzun olan filmlerden biri olarak, sinemalarda iki antrakta ihtiyaç duymuş ve tüm film izleri wc önünde sıraya sokmuştu. Sistit olmuş baş gardiyanla birlikte, hepimiz mesanenin sifinktere yolladığı mesajlarla sinema salonunun koltuklarında kıvranmıştık. Elbette o koca adamın koca yüreğine yakın olup gözlerimizden sızan sıvıyı tutabildiğimizde… Bir daha izleyelim; evimizin salonunda ve kanepenin konforunda…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Yeni bir dünya var, anlıyor musun? Her şeyi geride bırakmak gerekiyor. Bir sabah kalkacaksın, arkana bakmadan..”

Oğuz Atay – Tutunamayanlar

O sabah, bu sabah olabilir mi?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Gölge Etmeden Ötekine!/ *The Green Mile (1999)” üzerine 7 yorum

  1. Hâşâ! Seninki evrenden izin isteme ve başvuru, benimki temennine ve olma olasılığının hoşluğuna saygı ve bunu daha önce düşünmemiş olmama şaşınç :))) Selamlar parlak zekaya ve güzel yüreğe!

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s