Tarafsızlığın Bertaraftı!/ *The 9th Life of Louis Drax (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Notre Dame de Paris 1998 müzikalinde rahip rolüyle büyüleyen sesli Kanadalı çok yönlü sanatçı Daniel Lavoie tarafından seslendirilen “Tu Vas Me Détruire” şarkısında; beni mahvedeceksin diyerek aşık olduğu kadına karşı duyduğu tutkunun onu, sınırlarından, tüm bildiği kabul ettiği ve gördüğü sahalardan çıkarıp kendine yabancılaşacak kadar ötelere sürükleyeceğinin endişesi tanrıya karışıyor. Öyleki, Tüm bilinenlerin tepetaklak olup dönüştüğü arafta, acıyla yeni gerçekliğine yol alan din adamının sebebi müsebbibi olarak gördüğü Çingene kızı Esmeralda karakterini onurlandırarak lanet okuması, Aslı’nda aşkın ve yaşamın dualitesine hizmet edip izleyiciyi de ters köşe eder. İkindi de Müzikali izlemek ardından akşam yemeği sonrası, günün filmine geçmek; hazır gün pazarken iyi gider diye düşündüm. (Notre-Dame de Paris 1831 adıyla Victor Hugo tarafından kaleme alınmış Fransız gotik romandan uyarlamadır.)

“Kış mevsimi olduğumu sanan ben, yeşillenmiş bir ağacım işte!
Demir olduğumu sanan ben, vücudun ateşine karşı kendi kendimi yakıyor ve tüketiyorum; ay ışığından daha gizemli gözlere sahip yabancı bir kadın için…”

Notre Dame de Paris 1998 Musical

Kendimizle buluşturan her deneyim bizi taraf tutmaya zorlar. Oysa biraz gezinince geçmişte, sadece kendimizin bizzat yaşadıkları değil DNA’lardan aldıklarımız, duyup görüp şahit olduklarımızın kıyasında seyreyleyince tutulamaz o taraf! Empatik bir yürekle bir o yana, bir bu yana yaklaşmışızdır yaşamda, hak verdiğimiz olmuştur çokça onlara ve şunlara… Oysa bir de bambaşka bir mevzu daha var ki; hiç girmediğimiz bir kılık, hiç bürünmediğimiz bir rol nasıl desteklenebilir yüce gönüllükle diğerine rağmen! Haksızlığa bulaşmadan yandaş nasıl olunur? Bertaraf olunur ancak yaşam!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The 9th Life of Louis Drax (2016) : Yönetmen Alexandre Aja. Oyuncular Jamie Dornan, Sarah Gadon, Aiden Longworth, Oliver Platt, Molly Parker, Julian Wadham, Jane McGregor, Barbara HersheyAaron PaulKanada yapımı, doğaüstü gerilim filmidir. Senarist Max Minghella, yazar Liz Jensen tarafından yazılan The 9th Life of Louis Drax (2004) adlı romanından uyarlamıştır. Film 2 galibiyet, 5 adaylık ödülü kazandı. Türkçeye “Dokuzuncu Hayat (2016)” şeklinde çevrilmiştir.

Factitious disorder imposed on another teşhisiyle bir annenin psikiyatri kliniğine kapatılmasına yol açan olayların, bir doktorun komada bulunan mağdur çocukla kinestetik olarak bağ kurmasına dayandırılan olaylar bütünü oluşturur.

“Pascal tüm erkeklerin yaptığı hatayı yaptı. Annem çok güzel olduğundan onun iyi olması gerektiğini düşündü.”

The 9th Life of Louis Drax (2016)

Tahmin edilmez ve anlaşılamaz anlar ve günler yaşarken toparlayamadığın ve takip edip bütünleyemediğin bir çok veriye maruz kalan zihin, tesirleri azaldığında veya bittiğinde ancak düzenleme yapabilir ve asıl gerçeği o anda algılar. İşe bu filmi izlerken başına gelecekler…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Çünkü istenilen yere gidebilmek, öncelikle nereden geldiğini bilmeyi gerektiriyordu…”

Saramago

O halde marş marş, devamke.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s