Evim, Senin Yüreğindir!/ *Brooklyn (2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Birlikte Olduğumuz Sürece, Nereye Gittiğimizin Önemi Yok!”

Gabrielle Ann Aplin isimli İngiliz sanatçının seslendirdiği “Home” adlı şarkısına, Brooklyn (2015) filmin sahneleriyle hazırlanmış müzik videosunda; önediğim filminin özetini izleyebilirsin. Evini arzulamanın, yaşadığın duvarlar değil, hatta doğduğun topraklar bile değil; kendini güvende ve mutlu hissettiğin o özel kişinin yanı olduğuna dem vuran şarkı sözleriyle kurguyu izlediğinde, anlık duygu durum hoşnutluğundan ziyade o iç hisse çekildiği fikriyle kabul görüyor, tuhaf olarak yargılanan o seçimler bile.

“Kalıyoruz. Kuş olup uçmak isterken, ağaç olup, kök salıyoruz…”

Can Yücel

Birlikte olduğumuz sürece, nereye gittiğimizin bir önemi var mı? Evim, senin yüreğindir; demek istemiş şair. Bu şairin müritlerinden olsa seçtiklerimiz veya seçilmeyi arzu ettiklerimiz; yaşam yaşanılası olur, yürekler her günü bayram kabul ederdi. Gülümserken uçan martıya, kanepeme kök salıyorum. Ve güzel yüreklere denk düşmek temennisiyle filme geçiyorum…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Brooklyn (2015) : Yönetmen John Crowley, senarist Nick Hornby. Yazar Colm Tóibín tarafından yazılan Brooklyn 2009 adlı romanına dayanır. İngiliz, İrlanda ve Kanada ortak yapımı, romantik dönem drama filmidir. Oyuncular Saoirse Ronan, Emory CohenDomhnall GleesonJim Broadbent, Julie Walters. Yapım, BAFTA, Altın Küre, Screen Actors Guild, Akademi Ödülleri dahil 38 galibiyet, 161 adaylık ödülleri kazandı. , Ayrıca 2015 yılının en iyi filmlerinden biri olarak 48. sıraya seçildi ve BBC‘nin 21 Yüzyıl 100 Greatest Films listesinde yerini alan yapım 112 dakika sürer.

Brooklyn’e göç eden İrlandalı genç kadın, alışmaya çalıştığı yeni dünyasında İtalyan bir tesisatçı delikanlıyla tanışır ve evlenir. Memleketine dönmesi gerekince, geçek dünyasının algısında kaymalar yaşar. Evinin neresi olduğuna kara verme sürecini konu alır. 

“Bir Amerikalı gibi düşünmelisin. Ölmek isteyecek kadar vatan hasretini çekeceksin ve buna katlanmaktan başka yapabileceğin bir şey yok. Ama buna katlanacaksın ve bu seni öldürmeyecek. Ve bir gün güneş doğacak – hemen fark etmeyebilirsin bile, biraz soluk olacak. Ve sonra kendini geçmişle hiçbir bağlantısı olmayan bir şeyi ya da birini düşünürken yakalayacaksın. Sadece senin olan birini. Ve anlayacaksın ki… Hayatın burası.”

Brooklyn (2015)

Hoş bir cumartesi günü yaşanan İstanbul’da bu filmi izleyenler olarak; evimizi, sevdiklerimizi, ailemizi hatırlatır, bu kavramların gerçekliği hakkında sorgulamamıza ve belki tekrar seçim hakkımızı kullanmayı düşünmemize sebep olabilir. Seçimler hangi şablonla yapılmalıdır sorusunun cevabıdır asıl konu: Hissi seçim? Akli seçim? Ben düşüneni seçtim, sen de koltuğunu seç de filmi izleyelim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sıradan bir aşk seninkisi, sırada kim varsa aldın içeri!”

Oğuz Bal

Biraz gönül koymaca var ama güzel bir latife olmuş, hak edene…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Evim, Senin Yüreğindir!/ *Brooklyn (2015)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s