Dönüş Yolum Uzadı!/ *A Very Long Engagement (2004)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ve Eve Dönüş Yolunu Göster!”

‘Bir fıçı bourbonda ıslatıldıktan sonra beş ay tütsülenmiş ve ardından da bir arabanın altında çiğnenmiş’ gibi diye tarif edilen sesiyle; Amerikalı şarkıcı, besteci ve oyuncu Tom Waits (Thomas Alan Waits) tarafından bestelenen ve seslendirilen Long way home adlı şarkısına düzenlenmiş bugün film önerim olan “Un Long Dimanche de Fiançailles 2004” filminden sahneleriyle karşımızda.

“Biliyorum sana giden yollar kapalı…”

Cemal Süreya

Bazen eve en uzun yoldan gidilir. Yaşamın sürprizlerine, parlak nesne sendromuna meylettiğimiz gibi tali yollarına kanar, dönmeye hazır olana dek açılan tüm parantezlere dalıp zaman kazandığımızı sanırken, bekleyen çay meselesinde olduğu gibi acımış olur geride kalan. Ve o çay içilmez, dökülür.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

A Very Long Engagement (2004) : Bazen A long Sunday of engagement olarak da isimlendirilen filmin Fransızca adı Un Long Dimanche de Fiançailles (2004). Yönetmen ve senaristi Jean-Pierre Jeunet. Oyuncular Marion Cotillard, Audrey Tautou, Gaspard Ulliel, Jodie Foster. Fransız Amerikan ortak yapımı, savaş gizem romantik dram filmidir. Yazar Sébastien Japrisot tarafından kaleme alınan Un Long Dimanche de Fiançailles 1991 adlı romanından uyarlanmıştır. Türkçeye “Kayıp Nişanlı 2004” olarak tercüme edilmiştir. Yapım, César Award, Oscar, Bafta, Altın Küre, Satellite dahil 35 adaylık, 17 galibiyet kazandı. Eser, 133 dakika sürer.

Nişanlısını I. Dünya Savaşı sırasında askere yolculayan kadının, dönmemesini öldü olarak yorumlamayı red ederek, arayıp bulmak için çıktığı yolculuğun kurgusal hikayesini konu alır. 

“İntikam anlamsız. Mutlu olmaya çalış ve benim için hayatını mahvetme.”

A Very Long Engagement (2004)

Hafta sonuna çok uygun olmasa da, kışa yüzünü dönen günlere pek uydu doğrusu… Her arayışın sonunda mutlaka bir şey buluruz, bu aradığımız şey olmasa da… İzleyelim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kalbine bir sor, böyle yaşanır mı hiç?”

Lev Tolstoy

Yaşanmaz; net!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Dönüş Yolum Uzadı!/ *A Very Long Engagement (2004)” üzerine 6 yorum

  1. Magnificent Tom Waits, his old smoking cat voice mixes perfectly in the flow of the romance between Audrey Tautou and Gaspard Ulliel. Un long dimanche de fiançailles is a moving way to remember the tragedy of the first World War, we will soon comemeorate the end the 11/11.
    Very nice suggestion. Thank you.

    Liked by 1 kişi

  2. Thank you for your nice comment and attention that motivates me. But I’m asking to misunderstand your 11/11 expression; Are you talking about November 11th? If this is what I understand is correct; how?

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s