Layıkıyla Sevebilmek!/ *Revenge (1990)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Biliyorum Bir Gün Dönecek!”

İspanyol Çingenelerinden oluşan müzik grubu Gipsy Kings tarafından sevilen parçası “Trista Pena” günün önerisi olan filmin sekanslarıyla düzenlenmiş müzik videosu, çok üzücü son sahnesinde yazık olmuş bir aşkı ve kadının dramını temsil ediyor. Coğrafyamıza iliştirilmiş zayıf halka başlığı olan kadın, en kolay ve en ağır şekilde yine bedel ödüyor. Eşitlik değil ama adil bir dağılım olsaydı o kadarına bile razıydık; keşke…

“Her insan sevgiye layık değildir.”

Freud

Sevgi hakkedilecek bir his, bir unvan değildir. Ancak sevebilmek, başlı başına bir meziyettir. Bu yeterliliğe sahip olamayan ile kurulan her hangi bir ilişki ziyan olacaktır, ne yazık ki… Layıkıyla sevebilmek, layığıyla sevildiğimizde geçekleşebilecek bir meziyete atıfta bulunur!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Revenge (1990) : Yönetmen Tony Scott. Oyuncular Kevin CostnerAnthony QuinnMadeleine StoweMiguel FerrerSally KirklandAmerikan yapımı, suç gerilim romantik dram filmidir. Yazar Jim Harrison tarafından yazılan Legends of the Fall (1979). kitabında üç romandan biri olan “Revenge” adlı romandan uyarlanmıştır ve diğer “The Man Who Gave Up His Name” “Legends of the Fall” romanlarından, kitap ile aynı adı taşıyanı da filme uyarlanmıştır. O başka bir yazının konusu olsunmuş. Bu eser, 124 dakika sürer. Türkçeye “İntikam Peşinde 1990” olarak çevrilmiştir.

Zalim ve çok güçlü yaşlı bir adamın, genç ve güzel karısına aşık olan emekli bir pilotu ve sonrasındaki trajediyi konu alır.

“Bugün nefret ettiğim bir adamı öldürdüm.”

Revenge (1990)

3 romandan oluşan serinin haklarını satın alan prodüksiyon, Development hell denilen belirsizlik sürecinde, 11 yıl masadan masaya, ondan buna geçerek John HustonJack NicholsonOrson WellesWalter Hill yönetmenlerden sonra ortaya çıkıp yöneten Scott için eleştireler serttir: filmin, hikayenin ağırlığını taşıyamadığı yönündedir, ne yazık ki. Ancak hikaye çok etkileyici, az biraz yazık olmuşsa da.. Ortaya saçılan ağdalı bir trajedi hala var. Oysa seri ile aynı adı taşıyan diğer romanın film uyarlaması muhteşem sonuçlanmış; yarına hazırlarım umarım. Sen bugün izlenecek yapıma geciktirip, bekleme cehennemine bırakmadan şimdi, bir şans ver.

Edit: O film ile ilgili yazım hazır; aynı kitabın diğer hikayesi Legends of the Fall (1994) adıyla sinemaya uyarlanan film için (Tüm mavi kelimelerde, saklı ilgili linkler vardır) tek tıkla ulaşabilirsin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sınanmadığınız bir acı üzerine konuşmak, her zaman kolaydır.”

Tarık Tufan

Had bilmek önemlidir, vesselam.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Layıkıyla Sevebilmek!/ *Revenge (1990)” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s