Yaşamın Kendi Ellerindedir!/ *Ali (2001)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Beni Bu Kadar Az mı Düşünüyor?”

Amerikan Caz kraliçesi Ella Fitzgerald tarafından seslendirilen “Every Time We Say Goodbye” adlı şarkısı, 1991 tarihinde yayınlanan son albümünden. Her veda edişimizde düşünüyor, Tanrıya içerliyor ve neden gitmene izin veriyor ki; diyor… Müzik ve ses ve sözler…

“Ve seni, benim hayatıma uğratan kaderin de vardır bir bildiği!”

Özdemir Asaf

Hiçbir şey tesadüf değil, anlamasak da bir nedeni oluyor deneyimlediğimiz olay ve kişilerin… Hele söz konusu yakın ilişkiler olunca, mutlak kendimizi tanımayı, tanımlamayı bir sonraki deneyim için gerekli değerlere kavuşmayı sağlıyor. Teşekkürler hepinize!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Ali (2001) : Yönetmen Michael Mann, senaristler Stephen J. Rivele, Christopher Wilkinson; Gregory Allen Howard tarafından yazılan öyküden esinlenmiştir. Amerikan yapımı, biyografik spor drama filmidir. Oyuncular Will Smith, Jon Voight, Jamie foxx. Yapım, Akademi Ödülü ve Altın Küre adaylıkları dahil 27 adaylık, 10 galibiyet kazandı. Film, 157 dakika sürer.

Tüm zamanların en iyi ağır sıklet boksörü Muhammed Ali‘nin on yıllık yaşamının sergilendiği filmde Dünya ağır sıklet şampiyonluğu, Müslümanlığı seçmesi, Vietnam Savaşı için askere çağrılıp, savaşı ve Amerika için savaşmayı red etmesi, Mısır’dan kovulmasını konu alır. 1964 ile 1974 yılları arasında geçen olayların haricinde, Ali, hiç yenilmeden aldığı unvanını, Joe Frazier maçında, 15 raundu ayakta tamamlasalar da, hakemler tarafından ilk yenik ilan edilmesini, 1974 yılında George Foreman‘ı nakavt etmesi ve sonrasında gelişen olayları, ve Amerikalı iki farklı semavi dinin alt teoloji dallarının liderleri Malcolm X ve Martin Luther King Jr. ile bağlantılarını ve suikastlarını ve Amerika’nın yaşadığı sosyal ve politik kargaşayı gözler önüne serer. Vietnam Savaşı sırasında askere gönderilmesi olayında Ali, halkına kötü davranan ırkçı ulusun, bir savaşta temsilci olarak işbirliği yapmayı ilke olarak reddetmesiyle yaşadığı trajik olayların sonucunda Olimpiyatlarda kazandığı altın madalyayı, Amerika için yeterince iyi değilsem, o halde bu onur için de yeterince iyi değilim deyip o tarihlerde başka hiçbir değerli şeyi yokken; altın madalyayı alıp nehre atması gibi nüansları da içerir.

“Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım: Gözlerin görmediğine eller vuramaz.”

Ali (2001)

İlkeleri olan bir insan, şair, aktivist, şovmen, hayırsever ve The Greatest lakaplı 20. asrın en önemli ve en ünlü figürlerinden olan Muhammed Ali Clay,10 Haziran 2016’da öldüğünde, oyuncu Will Smith, gerçek Ali’nin tabutunu taşıyanlardandır.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Hayat kendini bulmakla ilgili değil. Yaratmakla ilgilidir.”

G. Show

Aramalara son verip, yaratmalara geçmeli..

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Yaşamın Kendi Ellerindedir!/ *Ali (2001)” üzerine 4 yorum

  1. Oh, that’s one I like! Probably the best part of Will Smith. It’s been a long I’ve seen this film. I should go back to the ring just to be punched by the magnificent work of Michael Mann.
    Thanks for this kindly choice.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s