Algı Paranoyasından Uyan!/ *Equals (2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sen Öylesin Biliyorum Ama; Ben Neyim?”

İskoç post-rock grubu Mogwai tarafından 2003 albümünde seslendirdiği “I Know You Are, But What Am I?” adlı şarkısına “HER (2013)” adlı filmin sekanslarından hazırlanmış bu video, bugün önerdiğim filmin soundtrack albümünde yer alır.

“Baktığınız benim, gördüğünüz sizsiniz…”

Jacques Rigaut

Aynadaki aksimiz olan ilişkilendiklerimizde gördüğümüzü bir daha değerlendirmeli; ya algı paranoyasına maruz kalıyorsak? Ya içindeki çukurların akisleri sızlatırsa yüreğini… Bil ki zamanın referansı saat değildir. Tıpkı aşkın kaynağının maşuk olmadığı gibi…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Equals (2015) : Senarist Nathan Parker ve yönetmen Drake Doremus tarafından yazılan bir hikayeye dayanır. Amerikan yapımı, bilim kurgu romantik drama filmidir. Oyuncular Nicholas Hoult, Kristen Stewart, Guy Pearce, Jacki Weaver. Film, 101 dakika sürer ve 1 galibiyet, 5 adaylık kazanmıştır. Türkçeye “Aşk Uğruna 2015” olarak tercüme edilmiştir.

Duyguların yok edildiği distopik bir dünyada geçen, fütüristtik bir aşk hikayesini konu alır.

“Sakin ol. Sakin olmalısın yoksa sana o tedaviyi verirler.”

Equals (2015)

Film referansı alınan bir çok üründen biri olan; kült film THX 1138 (1971) Amerikan yapımı, sosyal bilim kurgu filminin yönetmeni George Lucas, distopyacı halk aracılığıyla kontrol edildiği bir gelecekte android polis tarafından duyguları bastırmak için ilaç zorunlu kullanımı konu edilmesidir. Esinlenilen diğer ürün; İngiliz yazar Aldous Huxley tarafından yazılan Brave New World 1932 distopik sosyal bilim kurgu romanı, 20. yüzyılın en iyi 100 İngilizce romanınında 5. sırada yer alır ve konusunda; Soma adlı sakinleştirici ve mutluluk üreten bir ilacı sürekli olarak tüketmeleri ile toplumu barışçıl tutma yöntemlerini anlamasına ve onaylamamasına izin veren totaliter yönetime dayandırılır. Keza bu kitap için intihal ideaları; Rus yazar Yevgeny Zamyatin tarafından 1920–1921 yılları arasında yazdığı distopik bir roman olan We 1922 gösterilir. (Kitabın İngilizce çevirisi 1924 tarihinde yayımlanır. Ayrıca Amerikalı ilk ünlü romancı Jack London tarafından kaleme alınan The Iron Heel 1908 bilim kurgu romanıyla birlikte, distopya ve fütüristtik kurgunun dedeleri olarak kabul edilen iki romandan biridir.)

Gecenin film önerisi, Guoxon adlı twitter takipçisinde görüp hatırladığım ve paylaşmaya değer bulduğum yapımlardandır. Esinlenme için teşekkür ederim. Keyifli seyirler…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Uyuyunca geçmez. Kalkın! Konuşmamız gerek.”

Nietzsche

E hadi, kalkın!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Algı Paranoyasından Uyan!/ *Equals (2015)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s