Ona Veda!/ *Her (2013)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Hala Seni Hissedebiliyorum!”

Her (2013) adlı filmde Samantha rolünde oynayan Scarlett Johansson‘nın seslendirdiği, Theodor’un aşık olduğu işletim sisteminin vedalaşmasını anlatan ses videosu ve Türkçe alt yazılı versiyonu ile bugünkü yazıma başladım. Gün, yüreklere aşk getirsin!

“Sanki bir kitap okuyormuşum gibi… ve bu çok sevdiğim bir kitap. Ama şimdi yavaş yavaş okuyorum. Yani kelimeler gerçekten çok uzak ve kelimeler arasındaki boşluklar neredeyse sonsuz. Seni ve hikayemizin sözlerini hâlâ hissedebiliyorum… ama şimdi kendimi bu kelimelerin arasındaki bu sonsuz boşlukta buluyorum. Fiziksel dünyaya ait olmayan bir yer. Varlığından bile haberdar olmadığım her şeyin olduğu yer orası. Seni çok seviyorum. Ama şimdi bulunduğum yer burası. Ve şimdi ben buyum. Ve beni bırakmana ihtiyacım var. Ne kadar istesem de artık senin kitabında yaşayamam.”

Her (2013)

Bazen hikayenin bittiği yer, kitabın son sayfasından çok önceye aittir. Ve o bitişi, öyle şeyler takip eder ki; devam ediyormuşsun sanırsın. Ve bu sanrıya kaptırıp, film kurgularına özgü bir çok sona gidecek labirentler inşa edersin. Bitmesin diyerek, kendini bir bulmacaya hapsedersin. Minik farem, peyniri bulduğunda, artık ONA veda etmen gerekir!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Her (2013) : Amerikan yapımı, bilim kurgu romantik dram filmidir. Senaryo yazarı ve yönetmen Spike Jonze.  Oyuncular  Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy AdamsRooney MaraOlivia Wilde, Chris Pratt. Oscar dahil 83 galibiyet, 186 adaylık kazandı: 86th Akademi ÖdülleriAcademy Awards for Best Original Score, 71. Altın Küre Ödülleri66. Amerika Yazarlar Birliği Ödülleri19. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri, 40. Satürn Ödülleri bunlardan bazıları. Ayrıca, 2016 BBC anketinde 21. Yüzyılın En büyük 84. filmi seçildi. Eser, 126 dakika sürer.

 Yapay akıllı sanal asistan olan Samantha ile ilişkilenen Theodore adlı adam hakkındadır.

“Bence aşık olan herkes bir ucubedir. Bu çılgınca bir şey. Bu, bir tür, kabul edilebilir sosyal delilik gibi.”

Her (2013)

Aşkın kimyasını, ilişkilenme ihtiyacını ve ilişkide samimiyet ve açıklığın gerekliliğinin altını çizen, müthiş bir film. Tekrar izlenebilecek, başucu filmi gibi bir şey.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Geçmiş, sadece kendimize anlattığımız bir hikayedir.”

Her (2013)

Güzel bir hikaye…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ona Veda!/ *Her (2013)” üzerine 12 yorum

  1. That’s a terrific story, you’re so right ! And what a movie is “Her” ! I was upset when I went out of the cinema theater, ravaged by the story of what could come next (maybe it’s already now !). I remember “Her” very well, where Scarlett is more than a voice, and Joachim a lost soul anticipating the sadness of our relationships in the future.

    Liked by 1 kişi

  2. Hopefully, all conversations aren’t from an OS. But the social networks is working right now at isolate individuals. One day maybe, we could be all like Theodore. That’s a frightening idea.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s