Ben Değildim!/ *Inside Man (2006)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“1916’dan Beri Aynı Eski Konu!”

1993 Warrington‘da ölen iki çocuk anısına yazılan ve 1916 Dublin “paskalya ayaklanması“na atıfta bulunan müziği, The Cranberries grubunun solisti bestelemiştir. 1994 yılında yayınlanan ve çok sevilen bu şarkı sadece İrlanda ile ilgili değil , tüm dünyada terörle yüreği dağlanan herkesin sessiz mırıltısı olur. “2018 ‘de de aynı mesele” diyen ilk cover Bad Wolves ile başlar ve konu olan bu şarkı “Zombie“, Alman müzisyen Dave Winkler tarafından farklı bir yorumla tekrar seslendirdiği bu sunumla geceyi bitirir. Belki, ilginç hikayesi olan bu protest şarkının, bestecisine son vedası değildir. Saygıyla; Dolores O’Riordan

Londra’da birçok bombalama oluyordu. Bu seferkinde iki çocuk ölmüştü. Şarkıdaki ilk mısra da bunu ifade ediyor: “A child is slowly taken.” Bombaların patladığı yere çok yakındık ve tur otobüsündeydik. Bu olay beni çok etkilemişti. Henüz çok gençtim ve masum çocukların teröre kurban gitmesi beni derinden yaralamıştı. Bunun için o sözleri yazdım. “It’s not me” Ben değildim, İrlandalıydım ama bunu yapan ben değildim.

Fikirler uğruna insana hatta çocuklara kıyanlar, kadınları katledenler, okullara, hastanelere bombalar atanlar, tekme atanlar, kılıç kuşanıp katliam yapanlar; ben değildim! İnsanım, kadınım ve daha bir çok şeyim ama onlar ben değildim!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Inside Man (2006) : Yönetmen Spike Lee, senarist Russell Gewirtz. Amerikan yapımı, soygun gerilim filmidir . Denzel Washington, Clive OwenJodie FosterChristopher Plummer. AFI ve Empire ödülleri dahil 5 galibiyet, 12 adaylık kazandı.

24 saatlik bir süre boyunca Wall Street’te ayrıntılı bir banka soygununu merkez alıyor. 

“Böldüğüm için özür dilerim Sayın Başkan, ama eski bir Amerikan deyişi vardır: Sokaklarda kan olduğunda birileri hapse girmeli.

Inside Man (2006)

İnsanın insana yaptığı zulmü red ediyorum. Gözümü ve gönlümü kucaklayan sevgiye ulaşmanın tek yolu; nezaket, zarafet ve merhamet! Lütfen, önce kendinizi sevin.

Aslı’nın Film Önerisi…


“İnsanların ruhunu öldürüyorlar anne. İşte asıl cinayet bu…”

Maksim Gorki

Tüm cinayetlerin karşısındayım…!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s