Şaşkınlık, Kaderin İşlemesidir!/ *Black Book (2006)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Evlerimizde Sessiz Sedasız Yaşıyoruz!”

Yunanlı müzisyen Nena Venetsanou tarafından seslendirilen “Lilith” adlı şarkısı, mitolojik ve teolojik Lilith hikayesine atıfta bulunur. Adem’in ilk eşi olarak aynı anda çamurdan yaratılan Lilith, eşitlik iddiasında bulunan ilk insandır. Efsaneye göre, Tanrı insanı başlangıçta Adem ve Lilith olarak çift yaratır ve bu lütuf ile cennet bahçesinde birlikte yaşarlar mutluluğu yakalayamazlar. Adem, Lilith’in farklı algısını anlayamaz ve kendisine hizmet etme, bahçeyi bakımlı ve düzenli tutma konusunda tembel ve isteksiz olması nedeniyle kadına üstünlük taslayıp ona hükmetmeye çalışır. Lilith ise erkeğin kendisinden üstün olmak istemesine bir anlam veremez. Sonunda birlikte yaşamalarının imkansız hale geldiğine karar verir ve Tanrı’nın söylenmemesi gereken adını anarak (ki bu isim cennetten çıkış için tek paroladır) uçup gider ve yeryüzünde Kızıl Deniz yakınlarındaki bir mağaraya sığınır. Cennetten dışlanmışlar arasında, cinlerin kralı (ya da şeytanın ta kendisi) Samuel ile birlikte olur ve ondan günde yüz bin cin çocuklar doğururken Cennette yalnız kalan Adem, Lilith’i geri getirmesi için Tanrı’ya yalvarır. Tanrı da Senoy, Sansenoy ve Semangelof isimli üç meleği elçi olarak gönderip “evine dön” çağrısı yapar ancak O, kesinlikle dönmeyeceğini söyleyince, geri dönmezse her gün yüz çocuğunu öldürüleceğini öğrenince Lilith, duyduğu acıyla Adem soyundan gelen bütün insan yavrularının, hamile ve doğum yapmakta olan kadınların bebeklerinin baş düşmanı olmaya yemin eder. Erkek çocuklarının doğduktan sonra ilk sekiz gün içinde, kız çocuklarının ise ilk yirmi gün içinde canını alacaktır. Sadece yakınında üç meleğin ismi veya sureti bulunan çocuklara dokunmayacaktır. Lilith’in dönmesinden ümidi kesen Tanrı, Adem uyurken kaburga kemiğinden Havva’yı yaratır. Bu yeni kadının, vücudunun bir parçası olduğu erkeğe karşı çıkamayacaktır. Havva Lilith’e benzer olduğundan Adem uyanınca yanında bulduğu kadının başka biri olduğunu anlamaz. Lilith gibi karşı çıkmayıp boyun eğmesini “nihayet hidayete erip yola geldi” diye yorumlar. Lilith ise artık insanlığın başına gelen felaketlerin baş müsebbibidir.

“Birinde kül olduysan, bir başkasını ısıtamazsın.”

Canan Tan

Bugün diyeceklerim bu kadar!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Black Book (2006) : Orijinal film adı Hollandaca Zwartboek 2006. Yönetmen ve senarist Paul Verhoeven. Oyuncular Carice van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman, Halina Reijn. Eser, Hollanda Alman Belçika İngiliz ortak yapımı, savaş draması gerilim filmidir. Yapım, BAFTA, Oscar, Saturn, Altın Aslan ödülleri dahil 13 galibiyet, 23 adaylık kazandı. Hollanda halkı 2008 tarihinde şimdiye kadarki en iyi Hollanda filmi seçti.

Nazilerle başına gelen trajedinin ardından II. Dünya Savaşı sırasında direniş için casus olan Hollanda’daki genç Yahudi kadın Rachel Stein‘in Zwartboek’teki hikayesi; Hollandalı direniş savaşçı Esmée van Eeghen, Van Gein, Ans van Dijk ve Andries Riphagen‘in hayatlarına, Noter Smaal, 65 yaşındaki avukat H. de Boer‘in 30 Mayıs 1945’te Lahey’de faili meçhul cinayeti dahil gerçek olay ve kişilere dayanır. 

“Bunun olacağını hiç bilmiyordum. Kurtuluştan korkmak…”

Black Book (2006)

Umulmadık olaylar başımıza gelince şaşırırız ve bu şaşkınlık zihnin boş anıdır; işte kader, bu boşluklarda rahatça döner köşeden! Kavuşursun o zamanlarda yüreğinin en yüce arzusuna… Başlasın film, geceler serin, battaniyeyi unutma.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bu keder tufanında tutunacak bir dal gerek bana…”

William Shakespeare

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Şaşkınlık, Kaderin İşlemesidir!/ *Black Book (2006)” üzerine 9 yorum

  1. I knew who was Lilith but I didn’t know the story. Thank you for filling my lack of culture.
    “Black Book” is one of the best Verhoeven films. I saw it in theater, and rewatched it at home. A strong woman story through the Nazi occupation, a powerful chronicle just as he likes them, a very intimate tragedy, written with his faithful companion Gerard Soeteman. A short détour by his homeland before making two films in France, the fascinating “Elle” and the mystic “Benedetta”.

    Liked by 1 kişi

  2. I think I watched the movie Elle (2016), but I have to remember it again. Benedetta (2021) is a new movie I need to review. Thank you for the suggestions.
    Did you watch the movie I released the other day, in which Mélanie Laurent is the director, screenwriter and actress? It made me very sad…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s