Kendilik Ritmiyle Tamamlanma!/ *Tau (2018)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ve Biliyorum Her Şey Düzelecek!”

Teksaslı Country şarkıcı Kacey Musgraves, tarafından seslendirilen “Golden Hour” adlı şarkısını seçtim bu güne… Eskiden üzülürdüm ve yalnızlaşırdım, güneş battığında dese de gün doğduğunda üzülüyorum şimdilerde; gecenin sakinliği, bana kalan altın saatlerin bittiğine, neredeyse..

“Başka birisi nasıl sevilir bilmiyorum. Hangi şehre gidilir yalnız başına, hangi şarkı dinlenir senle olmayınca, kimle çay içilir.?”

İlhan Berk

Bilmediğim birçok şey gibi, öğrenmenin sonu yok elbette… Gidilecek yollar, şarkılar ve çay eşliğinde yeniden sevmek; hayatı, kendimi ve bütün olan her şeyi… Döngüyü, kendilik ritmiyle tamamlanmaya meyl etmenin haklı gururunda; yaşama selam olsun!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Tau (2018) : Senarist Noga Landau, yönetmen Federico D’Alessandro. Amerikan yapımı, bilim kurgu gerilim filmidir. Oyuncular Maika MonroeEd SkreinGary Oldman. Netflix ürünüdür. Film, 97 dakika sürer. Eserin 1 adaylığı vardır.

Akıllı zeka tarafından yönetilen fütüristtik bir evde, bir bilim adamının deneği olarak kaçırılıp, esaret altında tutulan diğer deneklerin arasına konulan sokak kadınının, zekasını küçümseyen bilim insanı ve tahakküm altında tutulduğu evi yöneten akıllı zekayla kurduğu ilişkiyi de konu alır. Akıllı zekanın adı TAU’dur.

Julia :Yaratıcılarım da bana kötü şeyler yaptı. Bana zarar veren şeyler. Tau : Ama yine de onlara itaat ediyorsun? Seni onlar yarattığı için mi? Julia : Hayır. Bana hayat verdiler ama gerisini ben yaptım. Beni ben yarattım. Anladın mı? Büyüyoruz ve kendi yaratıcılarımız oluyoruz. Tau : Kendimizi hangi amaç için yaratıyoruz? Julia : Birbirimiz için.”

Tau (2018)

Tau, Yunan alfabesinin 19. harfidir. Matematikte, bir döngü, bir devir anlamıyla cebir ve geometri hatta istatistikte ve Biyolojide, organizmanın “Sirkadiyen ritim” (uyku düzenini anlatan vücut saati), Fizikte atom altı parçacığı gibi pozitif bilim ve spritüal alanda, tarih, felsefe, teoloji, mitoloji alanlarında karşılığı vardır. Çoğunlukla zaman, döngü, ritmi tanımlar veya tamamlar. Filmin algısına ve yorumuna yardım ettiği fikriyle birleşen bu sembolleri keşfetmek, alt satırlarda yakalanmış ortaçağa ait hazine haritasını bulmaya benzer. Eğlenceli, gerilim dolu saatler!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Acaba biz, dünyadaki özgürlüğün bitişini izleyen martılar mıydık?”

Martı Jonathan Livingston

Yarı özgürdür martı, hep kıyıya tutsak…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kendilik Ritmiyle Tamamlanma!/ *Tau (2018)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s