İki Taşla Çok Kuş!/ *11:14 (2003)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Düşündüğün Kişi Değilim!”

Filv & Edmofo ile düzenlenen şarkının bestecisi ve seslendireni olan Emma Peters, son zamanların en sevilen müziklerini ve şarkı sözleri ile acının ritmiyle damarlara sızmaya devam ediyor. Paylaştığım video “Clandestina” şarkısı, Aslı’nda Manu Chao, 1998 tarihinde yayımlanan “Clandestina” adlı albümündeki aynı adı taşıyan şarkısından esinlenilmiş, şarkı sözleri ve tarzını yansıtılarak alıntılanmıştır. Chao, Küba kökenli ebeveynlerden doğma İspanyol asıllı Fransız müzisyen olarak, Brezilyalı, Arjantinli ve Meksikalı gruplar ile birlikte, Güney ve Orta Amerika seyahatinde ortaya çıkan, çeşitli kültürlerden oluşan melez müzikleri, hatta konuşmaları da barındırarak kaydettiği albümün, aynı adı taşıyan özel şarkısıyla Fransa’da hit olup, ödül kazanmış; mağdur sokak halkının sesi olmayı amaçlamış bir aktivist, dizüstü bilgisayarına kaydettiği deneyimlerle karma kavramlar ve dillerden oluşturduğu müziği ile yasaklanmalara da maruz kalmış, bir çok dilde şarkılar besteleyip söyleyen müzisyendir. “Clandestino” İspanyolca; yasadışı olan her şeyi temsilen kullandığı bir kelimedir. Küreselleşme karşıtı olarak dünyanın en ünlü aktivisti Manu Chao, Güneydoğu Sırbistan’ın bir köyüne konuk olarak gittiğinde, 2019 versiyonunu seslendirdiği şarkısını dinlemek isteyenler için mavi kelimelere youtube linki verdim.

Bu yeni esinlenme yukarıda paylaştığım şarkıda da, bu tür sapaklar, zirveler ve sokak ağzı tabirler yer alır. Cover olarak dinlediğin müziğin, akustik versiyonu da farklı lezzettedir.

“Belli bir amacı olmayan her şey bir yanılgıdan ibarettir.”

Stefan Zweig

İki taşla bir çok kuşu vurmadan, birlik olup eğlenelim. Amaca hizmet eden sevgiyi ve nezaketi, gel bu haftasonu kendimize verelim!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

11:14 (2003) : Yönetmen ve senarist Greg Marcks. Amerikan Kanada ortak yapımı, neo-noir (uğursuz/suç) kara komedi gerilim gizem filmidir Oyuncular olarak Rachael Leigh CookBen FosterClark GreggColin HanksShawn HatosyBarbara HersheyStark SandsHilary SwankPatrick SwayzeHenry Thomas. oluşan bugünün ünlü karakter oyuncuları yer alıyor. Yapım, 1 galibiyet, 5 adaylık kazandı. Ve eser, 86 dakika sürer.

Saat 23:14 de beş farklı olay kurgusunun tek döngüye erimesini konu alıyor. MEMENTO (2000) filminde olduğu gibi olaylar geri dönülerek, olaylar ve kişilere bağlantılar sunar.

Olay örgüsünün çözülmeye başlamasıyla, tanrıcılığa soyunan bir iç sesle, ekrana eşlik etmeye başladığını keşfetmek, yarı utanç yarı coşku veriyor. Kimi zaman öngörülebilir olduğuna inanırken, ters köşe olmaya hazırsan, her olay ve kişide “evraka” naraları atmayacaksan, izlemenin keyfi ve gerginliğini seveceksin.

Aslı’nın Film Önerisi…


“Kaldı ki, yaşam bu kadar kısayken… Ve her şey avucumuzun içinden kayıp giderken, mutluluk hepimizin hakkı olmalı.. Hepimizin!”

Cesare Pavese

Hepimizin!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

İki Taşla Çok Kuş!/ *11:14 (2003)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s