Düşündeki Pembe Çiçek!/ *Romance & Cigarettes (2005)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“İhtiyacın Olanı İstemelisin!”

Oscar & The Wolf grubunun “Joaquim” adlı müzik videosunda Romance & Cigarettes (2005) film sekanslarından oluşmuş; yüz üstü bırakıp, bir istisna yapmayan hayata gelsin. Ara ezgilerin, yaylı çalgılarla yapılan arabesk havasınaysa, tek kelimeyle bayıldım.

“Her düşlediğini yapamıyor insan, her düş çiçek açmıyor.!”

Franz Kafka

Bazen anlattıkların, suyun içindeymişçesine anlaşılmaz ve boğuk ve hatta ağlamaklı oluşunu tarifler gibidir. Aslı’nda çırpınır gibisindir, boğuluyor ve yardım talep ediyor ve duyulmuyor, umursanmıyordan öteye de geçemezsin.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Romance & Cigarettes (2005) : Yönetmen ve senaryo yazarı John Turturro, Amerikan yapımı, müzikal romantik komedi filmidir. Oyuncular James GandolfiniSusan SarandonKate WinsletSteve BuscemiBobby CannavaleMandy MooreMary-Louise ParkerAida TurturroChristopher WalkenBarbara SukowaElaine StritchEddie Izzard, Amy Sedaris. Venedik Film Festivali‘nde Golden Lion adaylığı dahil 1 galibiyet 3 adaylık kazandı. Eser, 105 dakika sürer.

Üçlü bir ilişkinin, koca tarafından yaşanan çırpınışlarını, müzikal komedi kurgusuyla anlatılır. Çarpıtılan kadın erkek ilişkilerini karikatür tarzında avam yaklaşımlarla doludur.

“Bana bir şans daha verir misin? Lütfen? Her şeyi yaparım! Herhangi bir şey! Sana her şeyi vereceğim! Seni seviyorum. Belki filmlerde ya da kitaplarda olduğu gibi nasıl göstereceğimi bilmiyorum ama seviyorum. Ve verecek sevgim var.”

Romance & Cigarettes (2005)

Eğlenceli Amerikan tarzı yapımın alt mesajları oldukça amiyane dille anlatılmasını es geçebilirsen, toplumun ideaları ve efsaneleri ile bireyi maniple eden tarafı ilgini çekecektir. Keyifli eğlenceler.

Aslı’nın Film Önerisi…


“Bir erguvan vardı; pembe mi desem, deli mi desem? Bu ümit olmasa içimde, buralarda bir gün beklemem…”

Necati Cumalı

Deli pembe erguvan!?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s