Masumiyetin Hırsızları!/ *The Kite Runner (2007)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Uçurtma Avcısı’ndan!”


The Kite Runner 2007” filmi için bestelenen soundtrack albümde yer alan Fly a Kite adlı müzik videosu, İspanyol müzisyen Alberto Iglesias tarafından bestelenerek, Oscar’a aday gösterilmesine de vesile olmuştur. Masumiyet hırsızları, tüm çocukluğumuzu ve çocuklarımızı çalanlardır.

“Tevazu bitti. İncelik bitti. Hatıra bitti. Gönül bitti. Şarkı bitti. Bir aynalar pazarı ki, yaşıyoruz işte…”

Şükrü Erbaş

Konu çocuk olunca, kadın veya hayvan olduğunda, insanın insana yaptığı zulüm olmasıyla; tüm bildiklerin, inandıkların, geçmişin ve geleceğin tehdit altındadır. Üstelik onları korumakla yükümlü kişilerin yaptığı suçu karşılayacak cezası bile yoktur.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Kite Runner (2007) : Amerikan yapımı, dram filmidir. Yönetmen Marc Forster, senarist David Benioff.  Yazar Khaled Hosseini tarafından The Kite Runner 2003 romanından uyarlamadır. Gerçek Afganlı çocuk oyuncular tarafından oluşturulan film, çocuk oyuncuların ve ailelerin güvenliği açısından başka ülkelere yerleştirildikten sonra yayına girdi. Yapımın Afganistan’da gösterimi yasaklıdır. Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü adaylığı ve Besteci Alberto Iglesias, film müziği dalında Altın Küre ve Akademi Ödülleri adaylığı kazandı. 2007’nin en iyi 5. filmi olarak adlandırdı. 1 Oscar adaylığı dahil 25 adaylık, 6 galibiyet kazandı.

Afganistan monarşisinin Taliban rejimi tarafından yıkılması zamanlarında geçen, gerçek bir arkadaşlık hikayesidir. Bir çocuğun başına gelebileceğinden bile fazla yaşanabilecek her türlü şiddeti konu alır.

“Sadece bir günah var, sadece bir tane. Ve bu hırsızlıktır. Diğer her günah, hırsızlığın bir çeşididir… Bir adamı öldürdüğünde, bir can çalarsın. Karısının kocasıyla olma hakkını çalarsın, çocuklarını babadan çalarsın. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığında, adalet hakkını çalarsın.”

The Kite Runner (2007)

Hassas bir çok sahneyi barındırdığından, güçlü bir iradeyle izlenmesini tavsiye ederim. Özellikle günümüzde ki siyasi coğrafyada yaşananlara bir ön bilgi olacağını düşündüğüm için paylaştım. Metanetli izlemeler dilerim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bu ülkeye ihanet edenler durumları iyi olmayanlar değil, azınlık gruplarının üyeleri değil, bu dünyadaki en zengin ulusun sunduğu tüm imkânlardan, en güzel evlerden, en iyi yüksek eğitimlerden faydalananlardır…”

David Lean

Trajik…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Masumiyetin Hırsızları!/ *The Kite Runner (2007)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s