JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Whiplash (2014)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Yapabileceğin Bir Şey Yok!”

İki perşembedir Jüpiter’den bir sinyal yok. En iyisi ben bildiğimi okuyayım dedim. Ve SYML grubu kurucusu Brian Fennell’den en yeni “DIM” adlı parçasıyla günü daha karanlık, sönük hale getirmek değilken maksadım, ancak bazen bazı şeyler oluverirdi ve o ışıkla vedalaşırdın ya… Lambanın düğmesine dokunur gibi birileri, odan, yaşamın loşluğa döner gibi. Ancak bu, ışığın varlığını unutturamazdı ya… İşte gün, bu yüzden gölgeli… Böyle günlerde ne yaparız;

“O, gökyüzüne hayrandı.”

Taşkın Tuna

Her şeyde bir neden arayan zihin, emin ol aradığını bulacaktır! Şayet bulduğu, gerçekliğine entegre etme çabalamasını saymazsak bizi bile ikna edebilecek düzeyde olabilecek güçteydi. Çünkü kendi doğrusuna mı edilmeli yolculuk, gerçekliğe mi çevirmeli rotayı çok emin değildim son güruhta. İki gözlüğüm vardı ve artık görüntüler kafamı karıştırıyordu. Oysa daha net görebilmek için kullandığım bu alet beni aldatıyor olabilir miydi? Zamanla doğru ve gerçek bu kadar farklı yüzeylere sahip olan bir mutasyona uğrayıp yakını görmek için kullandığım yani doğru hangisi sorunun cevabı için taktığım cam ile uzağı netleştirmek için kullandığım yani Aslı’nda gerçek ne’yi neticelendiren çerçeveye; hayretle bakıyorum. Gördüklerim sadece zihnimin silik çizgilerden kendi mükemmeline tamamladığı bir ideal ise? Neyse başını kaldır ve bak, oradayım. Yarın aydınlanır yeniden gün ve güneş ışıldar sabaha, yaşama

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Whiplash (2014) : Yönetmen ve senarist Damien Chazelle, Amerikan yapımı, psikolojik drama filmidir . Oyuncular Miles Teller, JK Simmons, Paul Reiser ve Melissa Benoist. Film, Simmons’ın müthiş performansıyla 107 dakika sürerken 3 Oscar ödülünden birini de kazanmasına neden olur. Toplam 97 galibiyet 145 adaylık kazanan yapım, 87. Akademi Awards, BAFTA, Altın Küre, Grammy Awards, PGA Awards, Sundance Ödülü, Toronto Uluslararası Film Ödüllülerini ve kazandığı daha fazlası ile ilgili bilgi almak istersen link verdiğim sayfaları inceleyebilirsin, burada yazdıklarım önemli gördüğüm ödüllerin bazılarıdır. SİYAD 2015 için de En İyi Yabancı Film adayı oldu. (Türkiye Sinema Yazarları Derneği)

Caz davulcusu öğrencinin, konservatuar hocalarından bir grup lideri arasındaki ilişkini ve bir dâhinin hırs havuzunda yüzerken yaşanan acılarını anlatıyor. 

“Bir sebepten dolayı buradayım!”

Whiplash (2014)

En iyi Caz ​​okulunda bir müzik öğretmeni, caz efsanesini bulmak için izlediği yolu ve caz efsanesi olmak isteyen için gereken acıyı çekmeye istekli bir Caz öğrencisinin mücadelesini izlediğinde bir an düşün, bir gecede ünlü oldu, parsayı götürüyor dediklerinin yeteneklerine kılavuzluk edecek koçları olmasaydı, dökülmüş onca ter ve kan olmasaydı kahraman olabilirler miydi? Yetenekli bile olsan sınırlarını zorlaman ve potansiyelini ortaya çıkarman gerekir. İnandığın yolda durma, ilerle ve fakat bil ki durmasını beceremezsen de toslarsın, yok olursun. İlk amacını hatırla; var olmak. İşte bu yüzden ara sıra gökyüzüne bakıp kendini hatırlamayı becerebilmelisin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kalbe dokunmasını biliyorlar ama inciterek.”

Stendhal

İncitmeyen dokunuşu icat etmeli biri…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Whiplash (2014)” üzerine 16 yorum

 1. Wow, that’s a perfect quote by Stendhal. And… That’s a french poster of the movie !
  Very nice review you did for this amazing movie. Thrilling and even frightning, a rythm to remember.

  Liked by 1 kişi

 2. You are the owner of the suggestion! I really thank you. I like both actors, but I loved another one in this movie.
  Thanks for the comments and compliments. Your liking was very meaningful. Have a nice day. 😉

  Liked by 1 kişi

 3. I say follow with pleasure, there is no need to review for this, because together we are stronger!
  And but when I review I will write a comment, have a nice day! 😉

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s