JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Coco (2017)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Unutursan Sonsuza Kadar Gitmiş Olacak!”

Jüpiter’in perşembesine çok uyan bir animasyon filmin “Elveda demek zorunda olsam da beni hatırla…” diyen üzgün gitarıyla büyükbabasının şarkısını büyükannesine çalarak onu terk etmediğini ve daima beraber olacakları o güne kadar bekleyip hatırlamasını anlatan filmden minik bir sahneyi paylaşmak istedim. Çünkü bazen gitmemiz gerekir… (Miguel tarafından seslendirilen “Remember Me” şarkısının, günün film önerisi sekanslarıyla hazırlanmış AMV)

“Sen aklıma gelince her şey gülümserdi, ağaçlar şarkı söyler, rüzgâr tatlı eserdi.”

Sabahattin Ali

Günlerin bir önemi kalmamış gibi; çarşambayı perşembeye bağlamaya bile yetişemedim. Cumartesinin de hatırı kaldı balkabağına dönüşen pazar gecesine karışınca…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Coco (2017) : Senarist yazar Lee Unkrich, yönetmen ise Adrian Molina. Pixar Animation Studios üretildi. Walt Disney Pictures yayınladı. Amerikan yapımı, bilgisayar animasyonlu fantezi filmidir. Seslendiren oyuncular Anthony GonzalezGael García BernalBenjamin BrattAlanna UbachRenée VictorAna Ofelia MurguíaEdward James Olmos. En İyi Animasyon Filmi de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. “Beni Hatırla” şarkısı çok sevildi. Yukarıda paylaştığım videoda dinleyebilirsin. 75. Altın Küre Ödülleri, En çok aday gösterilen 45. Annie Ödülleri; En İyi Animasyon Filmi, Animasyon Filmi Yapımcılığında Üstün Başarı, Animasyon Filmi Yapımında Yazma Üstün Başarı. 90 Akademi Ödülleri; En İyi AnimasyonEn İyi Orijinal ŞarkıNational Board of Review tarafından En İyi Animasyon Filmi 2017 seçildi. Yayınlandığı tarihte gelmiş geçmiş en yüksek hasılat yapan 16. animasyon filmi oldu. BAFTA Ödülleri ve Critics’ Choice Movie Award for Best Animated Feature kazandı. Amerikan Meksika’n ortak yapımı film, 105 dakika sürer. Toplam 2 Oscar dahil 109 galibiyet ödülü, 41 adaylık ödülü kazandı.

Atalarından gelen müzik yasağı için Ölüler Diyarı‘na giden 12 yaşındaki bir çocuğu konu alır. Ölen müzisyen büyük-büyük-dedesinden, ailesinin müzik yasağını tersine çevirmek için yardım ister. Meksika’nın Ölüler Günü denilen ve ölmüş atalarını onurlandırmak için yas tutmak yerine kutlama yapılan ve 2008 yılında, UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine yazılmış bir geleneği temsil eder. Meksika kültüründe “Día de los Muertos” olarak anılır.

“Seni asla affetmeyeceğim… Ama sana yardım edeceğim.”

Coco (2017)

Perşembenin hatırına Jüpiter’in şanına uygun olarak bu geceyi, ölmüşlerimizin anısına gülümsemeli ve müzikli bir güzellikle film izlemeye gelin!

Aslı’nın Film Önerisi…

“İnsan bir fikirle sarhoş olunca, bu fikir hakkındaki en çürük ifadeyi bile leziz bir şarap kabul eder.”

Halil Cibran / Kum ve Köpük

Aldanma gönül…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Coco (2017)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s