Anneliğin Trajedisi!/ *The Handmaid’s Tale (Tv Series (2017–2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Milva‘nın tatlı ezgisi ile “Oh! Mama” ve muhteşem tablolar eşliğinde… Kadının doğası, anneliği ve insanın yaratılışı; bebekliği… Her şey doğal mı? Trajediye annelik bir kılıf mı?

“Her birimiz kendi boyumuza göre bir dram yükleniriz, her birimiz kendi payımıza düşen trajediyi alırız.”

Kalpazanlar André Gide

Günün anlam ve önemine karışmış bir dizi önerisiyle devam ediyorum. Trajik, distopik, fütüristtik etiketiyle sergilenen yaşamlar, tekrar düşününce pekte normalle dönmüş gibi… İzleyip yorum yapanlara selam olsun.

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Handmaid’s Tale (Tv Series (2017–2021 ) : Yönetmen Bruce Miller, yazar Margaret Atwood‘un 1985 tarihinde yayınlanan aynı adlı romanından ve devam niteliğinde 2019 tarihli The Testaments romanından etkiler ile uyarlamadır. Amerikan yapımı seri, distopik trajedi türündedir. Nisan sonu yayına giren 4. sezon ile 10’ar bölümdür ve 5. sezon için anlaşma yapıldı. 1 saatlik bölümler ile 15 Primetime Emmy dahil 60 galibiyet, 183 adaylık kazandı. Ayrıca Altın Küre Ödülünü de kazandı. Oyuncular; Elisabeth MossYvonne StrahovskiJoseph Fiennes. Dram bilim kurgu ve gerilim olarak servis edilen serileri Türkçeye “Damızlık Kızın Öyküsü” olarak çevrilmiştir. BluTv serilerindendir.

Başlangıç ve tarihi net olmayan İkinci Amerikan İç Savaşı‘nın ardından, diktatörler tarafından yönetilen devletlere denilen totaliter bir toplumun, doğurganlığı odağa alan kadını rahim olarak gören toplumun ve bu durumda olan bir kadının maruz kaldığı distopiyi anlatır. “Handmaids damızlık diye tasvir edilen kadınlara verilen sıfat, acımsı… İncinen ruhları, örselenen bedenleri ve kodlarımız ve genlerimize kodlananlar ile yarattığımız dünya! Acının ötesinde…

Katatonik kelimelerim yüzünden anlatamadıklarımdan anla beni, dercesine bir dizi. Ağzında acı bir tat varsa, kesinlikle yanlış bir şey vardır ve o yanlış kesinlikle sen değilsin!

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Sevilmek istemiyorlar, alışık değiller buna.”

Sartre

Kimsin sen?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s