Hayırlı Cumanın Dahileri!/ *Shadow Dancer (2012)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kefaret!”

Heart of Courage” adlı müzik, Two Steps From Hell adlı grubuna ait ve arka plan görseli “Vikings (TV Series 2013–2020)” adlı seriye ait.  Epik müzik besteleriyle tanınan 2010 çıkışlı ” Invincible” albümünün 2. parçasıdır. Thomas Bergersen; 1980 doğumlu Norveçli besteci, enstrümantal müziklerden oluşan bir çok albümü ile müzik yapım şirketi sahibi, Two Steps From Hell‘in kurucu ortağı ve bir müzik dâhisidir. Birçok sinema filminin hatta binin üzerinde film müziği ve film fragmanın altında imzası mevcuttur. Üstelik tür olarak sınıflandırılmaya kaşı çıkarak sezgilerimi takip ederim diyecek kadar yüce gönüllü bir müzik dahisidir. Duygu dünyasına yol aldıran, tıpkı yaşamın ritmine benzer inişler çıkışlar, uzayışlar, uyuyuşlar ve patlamalar, öfkeler yaşatan müziğine dikkat et, bağımlılık yapabilir. Diğer ortak besteci Nick Phoenix, 1967 Londra doğumlu, sanal enstrüman kütüphaneleri oluşturan, film fragman müziği ve klasik rock ve hatta hibrit elektronik – orkestra bestecisi olan diğer müzik dâhisidir. Dâhiler, daima toplumun ilerisindedir.

Ve bu müzisyenin yazar kimliği ile kitap serileri de var: Colin Frake, Ateş Dağında 2014, Reanne adlı kurgusal evrende geçen, destansı fantezi bilimkurgu beşlisi olan Colin Frake serisinin ilk kitabıdır. Ayrıca e-kitabın bir çok yerine yerleştirilmiş besteleri de yer alır. Colin Frake serinin ikinci kitap adı; Asklepios 2017… Dediğim gibi ilginç adamlar… Deli adamlar iyidir.

“Af dilemeye geldim affa layık olmasam da.”

Sezai Karakoç

Deliliğin affı olmaz, dilenci de müstahak olmaz.

Edit: Vikings (TV Series 2013–2020) meraklılar dizi ile ilgili linke tıklayabilir! Devam dizisi Vikings: Valhalla (Tv Series 2022) ile ilgili içerik linkine mavi dizi adlarına tıklayarak oluşabilirsin, link aktif!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Shadow Dancer (2012) : Yönetmen James Marsh, yazar Tom Bradby aynı adlı romanından senaryosunu da uyarlayan senaristtir. İngiliz İrlanda ortak yapımı, drama gerilim filmidir . Film, 101 dakika sürer. Oyuncular Clive OwenAndrea RiseboroughGillian Anderson. Yapım, 8 galibiyet ödülü, 9 adaylık ödülü kazandı.

1993 senesinde, IRA üyesinin karşısına çıkan sorun yaşamsal bir tercihe sürükler; ya hayatını ya da ailesini seçecektir. O tarihte Kuzey İrlanda çatışması olarak bilinen 1960 – 1990 tarihleri arasında yaşanan esası 1600’lü Gal halkını asimile etmeye çalışılmasına dayanan etno-milliyetçi çatışma, 1998 tarihinde Hayırlı Cuma Anlaşması ile sona eren Kuzey İrlanda’nın anayasal statüsüne göre Kuzey İrlanda; Birleşik Krallık’ta mı kalmalı, Birleşik Krallık’tan çıkıp birleşik İrlanda’ya mı katılmalı? sorunsallı bir durumu temsil eder. (Anlaşmanın orijinal adı, Good Friday Agreement.)

Şu bireyi, toplumu oluşturan bir yapı taşı olarak değil, toplumun sırtına binmiş bir yük olarak görme saçmalığına fena taktım. Canlı olan, insan olan bireydir, toplum ise sadece bir kavram. O kavramla her şey yapılabilir. Ve sen, öfkemi körüklemeye ne dersin?

Aslı’nın Film Önerisi

Eski bir inanışa göre: “Her iç çekişte kalp bir damla kan kaybedermiş.”

Shakespeare

Kan kaybından ölmeden…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Hayırlı Cumanın Dahileri!/ *Shadow Dancer (2012)” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s