JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *127 Hours (2010)


“Senden Önceki Yaz!”

Julia Micheals en sevdiğim seslerden ve tarzlardan birine sahip bir kadın, “Little Did I Know” şarkısında çok az şeyler bildiğimi hatırlatıyor bana, üstelik daha başıma gelmeden zihnim anlamıyor ama yürek biliyor şekerim. İşaretleri takip ediyorum o yüzden ara sıra:

İlginçlikleri arama bulma konusunda duyarlı bir zihnim olduğunu cümle alem biliyor. Yine, ne keşfettim, anlatayım: Film önerimin adı “127 saat” ya, dedim bir referans var bu sayıda; ararken bulduğum beni gülümsetti. “Hayatta kalma mücadelesi” olduğu için filmin konusu; ne olmuş ve ben 127 gün evvel ne yaşamaya başlamıştım? 21.01.2021 tarihine vardım, şaşırdım. Tarihin rakamları “evet!” diye onayladı ilk ve sonrasında anımsadım o günü… Demek o günmüş bu hayatta kalma yolculuğumun ilk günü. Ne tuhaf, insan o an’ı yaşarken farkedemiyor yaşamının orta yerinde açılan parantezi… Ve bugün bulunup, anesteziye alınarak (filmin senaryosuna uydurmaya devem ediyorum hala…) “unutmamı engelleyen ama asıl görevi bundan sonrasına dikkat çeken yeni bir stratejinin kolaylık, neşe ve birliği destekleyecek neyi bırakacağım?” İçeriklerimi, yayına girdiği tarihte ama bazen de öncesinde yazarım. Ki bugün tarihe baktığımda, 2 gün sonrasına dokunduğumu gördüm. Yarın ay tutulması ve ertesi gün 27.05.2021 olacak. Yani bu film senaryosuna göre 2 gün sonra bulunacağım. Çok heyecanlıyım. Ertesi günlerdeki yazılarımın birinde belki sana yazarım ne olduğunu; sevgi ve güvendeyim! Ve hazırım tüm olana.

“Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştir.”

Stefan Zweig – Satranç

Güle oynaya çıktığın her yolu nasıl döneceğin meçhuldür ve fakat gidişte yola çıktığın benliğin ile dönüşte olan kişi aynı değildir. Artık değişmişsindir!

Edit: Meraklım için o tarihin içeriğini bıraktım bile, linke tıkla tıkla!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

127 Hours (2010) : Amerikalı dağcı Aron Ralston tarafından yazılan Between a Rock and a Hard Place (2004) adlı otobiyografik kitabın film uyarlamasıdır. Yönetmen ve yapımcı Danny Boyle, senaryoyu Simon Beaufoy ile ortak yazılmıştır. Biyografik, hayatta kalma drama filmidir . Filmin başrollerinde James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn ve Clémence Poésy oynuyorlar. İngiliz Amerikan yapımıdır. Eser 94 dakika sürer. 6 Oscar adaylığı dahil 144 adaylık ve 23 ödül kazandı. Yol filmi türünde kayıtlıdır.

Güneydoğu Utah’da bulunan Bluejohn Canyon‘unda,  bir kayaya sıkışarak mahsur kalma deneyimini ve kendini kurtarmak için kendi sağ kolunu dağ çakısıyla kesme çabasını da içeren olayları konu alır. 127 saat; kaza günü uyandığından kurtarıldığında anestezi ile uyutulana kadar süren zamanı tarif eder.

“Çok yalnız kalacaksın, Aron.”

127 Hours (2010)

En iyi öğretmenlerden biridir, yalnızlık. Aslı’nda gizli öğretmen acı ama asistanı olan yalnızlığı kullanması ile epey güzel değerli şeyler öğrettiğini ben de biliyorum. Yaşasın öğrencilik! Unutma, her deneyim sonunda hediyesini verir… Çok yalnız kaldım ama artık bulundum ve bu yolculuğu başladığım ben, değilim, değiştim! Her deneyimden geçen kişi gibi.

Edit: GERRY (2002) adlı film içeriği; Rattlesnake Canyon‘da kaybolan iki arkadaştan David Coughlin ölümüne kadar geçen trajik süreci anlatan film için film adına link bıraktım. Ayrıca Gus Van Sant tarafından yazılan ve “Ölüm Üçlemesi“nin ilk filmidir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kestin mi çareyi ben biçareden..”

Aşık Seyrani

Çaresiz değilsiniz; çare sizsiniz!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *127 Hours (2010)” üzerine 8 yorum

  1. Meraklım için dediğin maviliye tıkladım. Tam da William Shakespeare konusunu işlerken karşıma gelen şu söze bakar mısın?
    ‘Öğret bana, nasıl unutulur düşünmek’ William Shakespeare. 🙈😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s