MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Danny Boy (2010)” ANİMATED SHORT FİLM


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Danny Boy (2010) : ANİMASYON KISA FİLMİ

 Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Çarşambanın zihni gıdıklayan Merkür gününe biraz daha uygun bir film. Az da günümüze uyarlamalı, kafa karıştırıcılığı bakımından şaibeli, fantastik, nüktedan tarafına bağlamalı, zoru kolay yapanı seçtim. Uzun bir içerik, umarım sıkılmadan bir solukta olmaz, bir kaç nefeste okunabilir. Ay tutulmalı bugünde geç yayınlamamı da anlayışla karşıla lütfen. Yazmayı severim okumaktan ötürü deyip başladım yazmalara…

Danny Boy (2010) : Yönetmen Marek Skrobecki, Polonyalı animasyon firması olan Studio Małych Form Filmowych (Studio of Small Film Forms) isminin kısaltılması ile anılan Se-Ma-For stüdyolarında üretilmiştir. Polonya ve İsviçre ortak yapımıdır.  Peter and the Wolf 2006 animated short film ile Oscar ödülü kazanan yönetmen Skrobecki ile efsaneleşen İrlanda Balladına, bu anime sebep olmuş. Film kurgusu, Janusz Czubak‘a ait. Orijinal müzik, ses ise Florian Pittet. Anime 10 dakika sürer. Film, geleneksel geleneksel stop motion, Puppet Tool Animation denilen kukla animasyon tekniği ile üretilmiştir. 3D teknik ile birleştirdiği üçüncü kukla animasyondur, diğer ilk ikisi, Marchenbilder ve Ichthys.   

İrrasyonel kör şehirde kafasız, hoşgörüsüz, insani unsurları körleşmiş bir toplumda her şeyin farkında olan karakterimizin aklı başı yerinde duyguları akıl melakileri ve vicdanı yerli yerinde. Ve fakat aşk diye tutunduğu hatta tutup kestiği kafası sayesinde toplumun bireylerinden biri olabildiği gerçeğine ve sevincine şaşkınlıkla bakarken ufukta kaybolan kafasız çiftimizin yanında uzanan kulelere uçak çarpıyor, hiç kimse göremiyor, yaşamlarına umarsız bir şekilde devam eder şekilde ufukta gözden kayboluyorlar.

Fantastik bir drama tadında sunulan eser Brugel’den İkarus’un yitip gidişine bir selam verir gibi geldi bana. Dönüşerek yok olan biri. Yalnız olmaktansa o sersemlerden olmaya razı olan biri. Ya dışındasındır çemberin ya da içinde:

“Dünya bir bütün, bense onun dışındayım…”

Virginia Woolf

Yunan Mitolojisinde Brugel’in “İkarus’un Düşüşü” eserine referans verildiğine değindim: 12 kitaplık eserinden oluşan kitap setinde Roma mitolojik karakterlerin hikayeleri anlatılır. Ve tüm efsanevi hikayeler büyük acı verici dönüşümler yaşar ve sonsuza dek özgürlüklerini teslim ederek, olası sonuçlarını boyunlarında taşırlar. 8. kitapta İkarus’un uçuşu ve düşüşü konu edilir. Alıntıladığım hikayesiyle dönüşümün acı dolu süreci yanında… Dönüşmüş olan neye evrilmiş veya o fasit daire tamamlandığında olduğun şeyin faturası neyle, nasıl hatta kim ödeyecekmiş sorularıyla dans ediyorum. Tamam, ciddiyetimi takınıp, devam edelim!

Orazio Riminaldi, Daidalos ve İkarus, 1625

“Atina’lı mimar Daidalus ve oğlu İkarus, Kral Minos’un emriyle, kendinin inşa ettiği labirente (Labyrinthos) hapsedilir. Daidalos oradan kaçmak için, kuşların pencere önüne bıraktığı tüylerden iki çift kanat yapar ve balmumuyla yapıştırdığından; oğlu İkarus’a alçaktan ve yüksekten uçmamasını, güneş ışınlarına fazla yakınlaşmamasını tembih eder. Fakat, İkarus takma kanatlarıyla uçmaya başlayınca, güneşi ve gerçekliğini daha yakından görmek için özgürce hareket eder. Ve fakat yaklaştıkça, kanatlarını bedenine yapıştıran balmumu erimeye başlar ve İkarus denize düşüp, ölür.”

Ovidus Dönüşümler

Bu konuda uzun açıklamalar yapmayıp, sayın meraklıma bırakıyorum film bağlamını. En önemli unsuru olan başsızlık etkisine göz atalım azıcık da.

Gelelim animenin hikayesinin bir çok unsuru içinde barındıran değerlendirmesinden; Başsız bir toplumu didiklemeye. İronik ve trajik hikaye içerisinde, sistemle çelişen bir kişi var; Danny Boy! Ve film, bu adıyla nam yapmış ünlü İrlanda baladıyla başlıyor. Bu konuyla bilahare ilgileneceğim.

Bir şehir, şehirde garip insanlar ve başsızlıklarından kendileri mustarip değillermiş gibi görünüyor. Başsız bireyler, kaos içinde yaşıyorlar; akılsız, hoşgörüsüz, zarar verici, farkındalığı olmayan duyularını da sisteme teslim etmiş halk. Kalabalığın içinde yalnız hisseden tek kişi, Danny Boy. Kafasız, aldatılmış ve amaçsızca oraya buraya seyreden kişiler. Olağanmış gibi görünen tüm oluşagelenlerin görüntüsü karşısında korku ve üzüntü doluyor. Kalabalığa uyum sağlamanın bu stresi bitirebileceğini fark ederek onlara katılmanın bir yolunu bulmuş evine kapanıyor. Kendi kendine başını uçurmanın yolu olan makineyi inşa ederek sevgilisinin karşısına dikilmeyi amaçlıyor. Yeteneğini, aklını, zihnini, emeğini bu son için kullanıyor. Çünkü biriyle derin bağ kurmadan onlardan biri olamayacağını biliyor. Onlara benzemenin, kendini tamamlayan bütünden sonsuza dek vazgeçmek olacağının hesabını yapmış mıydı bilinmez ve fakat kendini iğdiş etmenin kaçınılmaz sonucuyla mutlu olacağına tutunuyor. Haklı olabilir. Ben olsam, o farklı bir kişi daha vardır umuduna tutunurdum sanırım. Bilmiyorum, umutsuzluğum ve acım artınca belki de Danny oğlanın sonucuna da paye verebilirim. Nihayetinde, sonsuzuna kadar yalnız olmanın farklılığını ve farkındalığını kaldıramayıp kendini, pardon kellesini sisteme kurban ediyor.

Şu acı baladın adının filmin başlığını onurlandırması ve fon müziği olarak hikayeyi besleme fonksiyonunu, araştırma sonucunda şu cevapları buldum: Önce orijinal müziği ver kızım.

Celtic Woman Danny Boy

Animasyon Kısa Filme adını veren ünlü İrlanda türküsünün adıymış. Danny Boy adlı balat, genelde cenazede; ya savaşa giden ya da iş aramak için yuvadan ayrılan erkeklerin onuruna söylenen ve yaz sonunda gayda sesiyle evinden uğurladıklarının bir gün geri dönmesini umut edenlerin türküsüymüş. Şarkının sözleri 1910 tarihinde yazan Frederick Edward Weatherly, bestesi efsaneye göre, 17. yüzyılın başında yaşayan kör bir arpçı Rory Dall O’Cahan‘mış. 2 yüzyıl sonra diğer iki kör müzisyen, Denis O’Hampsey ve Jimmy McCurry tekrar ile gündem olmuş. Bu arada balat, İrlandalı Amerikalıların ve İrlandalı Kanadalıların resmi olmayan marşı haline gelmiş. Celtic Woman tarafından seslendirilen baladı dinlemen için kullanımına sunuyorum. Evet zarif ve nazik biriyim.

Kafamda deli sorulara devam:

Peki bu bizim Danny oğlan, aşık olunca mı kabul edilmemeye katlanamadı veya dışlanmanın katlanılmaz doğasını yıkabilmek için mi ilişkilendi: Muamma! Paradoks. Bir şair olduğunu hatırlarsak, düşünme eylemine fazla daldığı gerçeğinden yola çıkarak; düşüncesiz, kafasız ve sorumluluktan kurtulmuş olarak sevgilisiyle el ele neşeyle batan güneşe doğru yürümesi anlamlı, İkiz kulelere giren kamikaze patlamasını görememesini kafasız olduğu gerçeğini göz önüne alarak mazereti kabul olur nasılsa… Ah Danny Boy!

Ödüller:

 • En iyi İsviçre kısa filmi Narcisse Ödülü, Neuchatel (İsviçre) 2010
 • İkinci Seyirci Ödülü, Solothurn (İsviçre) 2010
 • En İyi Kısa Animasyon Film Ödülü, Nenzing (Avusturya) 2010
 • Genç en iyi animasyon filmi Marcin ödülü, Poznań (Polonya) 2010
 • Srebrna Kreska (Silver Line) Ödülü OFAFA, Krakov (Polonya) 2011
 • Akademi Ödülü adaylığı Oscar aday filmi
 • Taurus Studio Ödülü

İçinde barınan olguların yoğunluğunun nedeni 1951 doğumlu yönetmen olsa gerek diye düşünüyorum, 2010 yapımı olduğunu hatırlatayım tekrar ve bir şey daha; irdeleyenlerin bulduğu unsurları paylaşmasını çok rica ediyorum.

Aslı’nın Farkındalığını Hiçe Sayan Aşka Şaşkınlığı…

“Bir ellerin. Bir ellerim. Yeter!”

Turgut Uyar

Aşk için kendinden vazgeçmeyesin…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Danny Boy (2010)” ANİMATED SHORT FİLM” üzerine 6 yorum

 1. Animeyi izledim, sevdim ikiz kuleler olmasaydı aşık olmak için kafasız olmak gerekmez ki derdim. 🙈Ama konu çok yönlü. 🤷‍♀️Zamanımıza ne kadar uygun olduğuna takıldım ben de. 👍

  Liked by 1 kişi

 2. Di mi ablam, altından bir sürü olay örüntülerine uç veren kıvılcımlar var… Eşelemek hoşuma gitti. Aşkı bile tam çözemedim pek? 😉

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s