MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *If Anything Happens I Love You (2020) ANİMATED SHORT FİLM


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…


If Anything Happens I Love You (2020) : ANİMASYON KISA DRAM FİLMİ

 Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

“Bir şey olursa seni seviyorum!” kişiye göre değişebilecektir elbette yaşanacak travmanın boyutu ama bu kısa filmin ebeveyneleri gibi ölüme ait deneyimlerin büyüğü küçüğü olmuyor. Dünyanın ve yaşamın çok farklı senaryoları içinde hayat deneyimlerine maruz kalıyoruz. Organizmamız hayatta kalmaya odaklı ve değişen koşullara uyum sağlamak üzere entegre olabiliyor olsa da aniden ve uyum sağlama sürecinin uzun olabilecek kadar büyük veya süreğen travmaya kalmış birey için dengeyi bulmak zorlayıcı olabiliyor. Hatta dengeyi tekrar ayarlayabilmek için destek almak şart bile olabiliyor. Günün travması; ölüm. “Bir şey olursa seni seviyorum

If Anything Happens I Love You (2020) : Yönetmen ve yazarları Will McCormack ve Michael Govier, Amerikan yapımı 2D animasyon kısa filmi olarak 13 dakika sürer. Yapımcı firma; Gilbert Films tarafından finans edilmiş ve Oh Good Productions stüdyolarında üretilmiştir. Netflix tarafından 20 Kasım 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

United Talent Agency tarafından servis edilmiştir. 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Kısa Film dalında Oscar Ödülü aldı. 17 adaylık ve 1 Oscar dahil 8 ödülü kazanmıştır. Everytown for Gun Safety adlı şiddet ve silah karşıtı bir vakıf ile yakın işbirliği içinde olarak desteklenmiş bir eserdir.

Kızlarını kaybeden ebeveynlerin yas ile başa çıkma mücadelesini konu alır. Ancak bu ailenin kızları, okul şiddetine kurban olmuştur. Amerika’da 2018 tarihinde gerçekleşen okul katliamına atıfta bulunur. Marjory Stoneman Douglas Lisesi Parkland, Florida’da oluşan bu vaka 17 kişinin ölümü ve 17 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanmış. Stoneman Douglas High School shooting diye kayıtlara geçmiş dosya ile ilgili daha detaylı bilgi için mavi kelimelere tıklayabilirsin. Buna benzer bir olay da 1999 yılında Columbine Lisesi katliamı diye geçen diğer olayın ölü sayısı 15 kişidir. Mavi kelimeler tıklayıp bu katliam için de gerekli bilgilere ulaşabileceğin linki bıraktım.

Bir çok devletin politikasında yer alan silahsızlaştırma veya kısıtlama ile ateşli silahların, sivillere erişimi yasalarla sınırlandırma getirilmiştir. Sebeplerin ne kadar sağlam temelleri olursa olsun şiddetin, savaşın, silahların, öldürmenin karşısında olmak en temel insan hakkı ve ahlakıdır.

“Nasıl olmuşsa bilmiyorum; vurmuşlar bize, biz vuramamışız.”

Cahit Zarifoğlu

Öldürme çılgınlığının Habil ve Kabil‘den beri sürmesinin trajedisidir bu yaşananlar. Film adının hikayesiyse daha acıklı… Öldürülen kızının, olaylardan önce kutlanan 10. yaş partisinin akabinde ailesine attığı son telefon mesajı “Bir şey olursa seni seviyorum!”

Travma Sonrası Stres Bozukluğu denilen TSSB için profesyonel yardım almak ihtiyacı olanlar, mavi kelimeler tıklayıp bilgi ve destek alacak bir alternatife ulaşabilirsin. Allah hepimizi, iyi insan ve iyi olaylarla karşılaştırsın…

Aslı’nın Yas ile Mücadele Eden Ebeveynlere…

“Meğer ne çok canı yanarmış insanın, baktığı yerde göremeyince görmek istediğini..”

Cemal Süreya

“Bir şey olursa seni seviyorum!”

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *If Anything Happens I Love You (2020) ANİMATED SHORT FİLM” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s