İyileşmenin de Zamanı Var!/ *Mass (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Yakında Bir Şey Olduğunu Anlayacaksın!”

Şarkılarını Ukulele ile seslendirerek ünlenen Amerikalı genç şarkıcı Grace VanderWaal tarafından seslendirilen “So Much More Than This” ile dünyayı görmezden gel, müziğin içeri girmesine izin ver diyen sözlerine kulak verelim çünkü biliyorsun ki bundan çok daha fazlası var.

“Bütün acılar geçer bir gün, sokakta mevsimi fark edersin, aynada kendini… Önceleri belli belirsiz sonra gamzene kadar gülersin. Şarkılar mırıldanır, çekmecelerde renkli kalemlerini ararsın, kuşlar gelir konarlar dallarına; kırıldığın yerden çiçek açarsın!”

Frida Kahlo

Bana kızma n’olur ve fakat daha kışa yeni girdik ve bahara epey var. Yani sakın yalancı baharlara kananlar gibi kışın ortası çiçeklenmeyesin. Her şeyin zamanı var iyileşmenin özellikle!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Mass (2021) : Yönetmen ve senarist Fran Kranz. Oyuncular Reed BirneyAnn DowdJason Isaacs, Martha Plimpton. Amerikan yapımı, drama filmidir. Ekim 2021 tarihinde vizyona girdi. Yapım 110 dakika sürer, 8 galibiyet, 9 adaylık kazanmıştır.

Oğullarının okulda silahlı saldırı sonrası mağdur öğrencinin ebeveynleri ile yüzleşmelerini konu alan, diyaloglar, iç mekan çekimleriyle işlenen trajik bir filmdir.

Çocuklarımızın eğitim ve öğretim sisteminde ve yaşama hazırlama aşamalarında ebeveyn olarak neyi ne kadar müdahale edebileceğimiz ve hatta bilinçsiz manipülasyonlarla nelere neden olduğumuz konusunda bilerek, olumsuz örnek üzerinden işlenen konunun fayda sağlayabileceği inancındayım. Merak edenler için Oscar dahil 21 galibiyet, 8 adaylık ödülü kazanmış kısa animasyon dram filminin linkini bırakıyorum. 13 dakika süren filmin tamamını da izleyebilir, film hakkında bilgi ve yoruma ulaşabilir, bağlı linklerden derinlemesine de inceleme fırsatı bulabilirsin.

Edit: Aldığım eğitimler yüzünden ara verdiğim Merkür’ün Çarşambası kategorisinde işlediğim animated short film koleksiyonumdan diğer filmleri izleyip detaylarına da ulaşabilir, yorum yazabilir, kritik edebilirsin. Satırların arasında gezindiğini bildirecek izler bırakman hoşuma gider ve beni yenilerini üretmem için motive eder. Şimdiden teşekkürler ve bir şey değil (welcome!)

If Anything Happens I Love You (2020) ANİMASYON KISA DRAM FİLMİ : Kızlarını kaybeden ebeveynlerin yas ile başa çıkma mücadelesini konu alır. Ancak bu ailenin kızları, okul şiddetine kurban olmuştur. Amerika’da 2018 tarihinde gerçekleşen okul katliamına atıfta bulunur. Marjory Stoneman Douglas Lisesi Parkland, Florida’da oluşan bu vaka 17 kişinin ölümü ve 17 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanmış. Stoneman Douglas High School shooting diye kayıtlara geçmiş dosya ile ilgili daha detaylı bilgi için mavi kelimelere tıklayabilirsin. Buna benzer bir olay da 1999 yılında Columbine Lisesi katliamı diye geçen diğer olayın ölü sayısı 15 kişidir. Mavi kelimeler tıklayıp bu katliam için de gerekli bilgilere ulaşabileceğin linki bıraktım. Filmin adından içerik yazıma link bıraktım, tıklayıp ulaşabilirsin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ne yaparsan yap, pişman öleceksin. Belki yaptıklarından, belki de yapmadıklarından.”

Dostoyevski

Hep daha fazlası var; yaptığın veya unuttuğun.ve hatta bunların etkileri…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

İyileşmenin de Zamanı Var!/ *Mass (2021)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s