Sormaya Cüret Et!/ *Nomadland (2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Rüyadaymışız Gibi Hissediyorum!”

Pandemi ile aldık başımızı gittik ve şimdi geldiğimiz durak, kapanma! Yahut Kapanma treniyle pandemiden kaçmaya, saklanmaya çalışmaca… Trenden inip istasyondan sıvışsak mı? Trene binip, pandemiyi ardımızda bırakmak mümkün mü? Günün koan’ı bu! Pandemide koan tekniği! Koan, zen felsefesi olarak paradoksal soru şeklinde kısaca özetleyebilirim veya mavi kelimeye tıklayıp daha detaylı anlattığım içeriğe zıplar, okur hatta bir koan da sen bana yazarsın?

“Şimdi bunca karanlığın üstüne oturup bir mektup yazmalı İlkbahara ve Yaz´a .. ‘Hadi renklerini topla da gel’ demeli…”

Turgut Uyar

Bu geye özel bir şiir bırakayım. Bu şiiri, filmin sekanslarında yakaladığında benim için gülümse yeter bana! Çevirisi Talât Sait HALMAN‘a ait William Shakespeare‘in 18.Sonesi:

"Seni bir yaz gününe benzetmek mi, ne gezer?
Çok daha güzelsin sen, çok daha cana yakın:
Taze tomurcukları sert rüzgârlar örseler,
Kısacıktır süresi yeryüzünde bir yazın:
Işıldar göğün gözü, yakacak kadar sıcak,
Ve sık sık kararı da yaldız düşer yüzünden;
Her güzel, güzellikten er geç yoksun kalacak
Kader ya da varlığın bozulması yüzünden;
Ama hiç solmayacak sendeki ölümsüz yaz,
Güzelliğin yitmez ki asla olmaz ki hurda;
Gölgesindesin diye ecel caka satamaz
Sen çağları aşarken bu ölmez satırlarda:
İnsanlar nefes alsın, gözler görsün elverir,
Yaşadıkça şiirim, sana da hayat verir."

Bir Yaz Gününe mi Benzetsem Seni (18. Sone) olarak Haluk Bilginer‘in sesiyle dinlemek istersen “7 Şekspir Müzikali“nden bu şiiri dinleyebileceğin videoya ulaşabilirsin. Bir gülümsemeni daha alırım ama! Bir de güne Pandemik koan bıraksana…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Nomadland (2020) : Yazar Jessica Bruder tarafından yazılan, Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century adlı kitap uyarlamasıdır. Amerikan ve Alman ortak yapımıdır. Drama filmidir. Yöneten ve senaryo yazarı olan Chloé Zhao, Altın Aslan Ödülü ve halk arasında Oscar denilen Akademi Ödüllerini kazanan ilk siyahi kadındır. Ayrıca yılın en iyi filmlerinden biri olarak yorumlanan bu filmin başrol oyuncusu ve yapımcısı sıfatıyla aktris Frances McDormand hem oyuncu hem yapımcı olarak her iki alanda ödül kazanan ilk kişi oldu. Altın Küre Ödülleri, British Academy Film Ödülleri, Independent Spirit Ödüllerini de kazanması sürpriz olmadı elbette. Yapım bu saydıklarım dahil toplamda 3 Oscar ödülü ile 227 galibiyet ödülü ve 132 adaylık ödülüne de sahip oldu. Eser 108 dakika sürer. Yol filmidir.

Vandwelling, bir araçta, tam veya yarı zamanlı yaşamanın bir yaşam tarzını tanımlar. Kocası öldükten sonra göçebe yani “evsiz” olarak seyahat etmek için vandwelling yaşama adım atan, altmışlarında bir kadını konu alır.

“Ben bir iş atı olarak bir benzetme düşünüyorum. Ölünceye kadar çalışmaya istekli olan ve otlaklara çıkarılmaya istekli olan iş atı. Ve çoğumuzun başına gelen de bu. Eğer toplum bizi bir kenara atıp otlağa çalışma atı olarak gönderiyorsa, biz iş atları olarak bir araya toplanmalı ve birbirimize bakmalıyız. Ve hepsi bununla ilgili. Gördüğüm kadarıyla Titanik batıyor ve ekonomik zaman değişiyor. Ve bu yüzden amacım cankurtaran sandallarını çıkarmak ve elimden geldiğince çok insanı filikalara taşımak.”

Nomadland (2020)

Kısacık ömrümüzü kim için yaşıyoruz veya harcıyoruz? Kendimizi yaşayamadığımız hayata ömür denir mi? Vardığımız noktaya, varılması gereken son mu, devam edilmesi gereken başlangıç mı demeli? Pandemi bir gemi mi, bir liman mı? Hepimiz bu dünya da mı yaşıyoruz yoksa her birimiz bir dünyayı mı yaratıyoruz? Sen kalabalıklarla mı varsın, kalabalıklar seninle mi var oluyor? Ben varsam ve bu dünyada yaşıyorsam, sen neredesin ve gerçekten var mısın? Biz dediğimiz şey nedir? Gerçeklik ne, gerçek ne? Şu an, şimdi hissettiğim her duygu, düşünce varlığımı ispatlar mı? Varlığımı ispatlamam, bir diğerinin benim varlığımı kabul etmesiyle mi mümkün?

Sakın sorulara cevap bulmaya kalkmayasın, işin sırrı sadece sormak? Sormaya cüret etmek!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sen oradasın, yazılmamış bir şiir gibi… Saf ve masum! Bütün öfkem bu sana. Baş eğmem ve sonsuzca arzulamam…”

Cezmi Ersöz

Saf ve masum…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Sormaya Cüret Et!/ *Nomadland (2020)” üzerine 12 yorum

  1. aktrisin suratında bir oscarı hak ediyorum var zaten.hem bilboardlı filmi hem de nomad aslında akademi için favori seçenekler değil.genelde süper kahramanlar ilk ikiye kendisini atabiliyor.ama ben aktrisin gücüne inanıyorum.iki filmide çok iyi kotarmış

    Liked by 1 kişi

  2. That’s a beautiful poem you quote, and it matches perfectly with this wonderful film you question about. You’re right : answering those questions is losing their metaphysic power.

    Liked by 1 kişi

  3. Does the translator work well? I always wondered. I’m so glad you understood what I wrote. The movie is good, Nomadland is good, McDormand is good but your comment is the best!

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s