Omurgamı Dik Tutabildiğim!/ *Into the Wild (2007)


Aslı’nın Film Anekdot Seçimi…

“Daha Yakına Gelme Yoksa Gitmem Gerekir!”

Videonun tamamı günün öneri filmin en çarpıcı sahnesini altyazılı Türkçe ile ve ardından ruha iyi gelen müzik başka bir yazının videosu olacak, söz; sen şimdilik bunu izle! Kendin olabildiğin ve kendin kalabildiğin bir yaşam dilerim; herkese ve elbette daima Aslı’nda bana…! Bir sürgündeymişçesine, seni parmak uçlarında yaşamaya mecbur edecek hiçbir seçimin içinde olma! Ve asla, kendin olduğun için ve sırf bu yüzden; özür dilemek zorunda kalacağın ilişkiler kurma... (Eddie Vedder, “Guaranteed” adlı şarkısını dinlemek istersen tıkla!)

“Ama eğer yaşama sevincinin esasen insan ilişkilerinden kaynakladığını düşünüyorsan, yanılıyorsun!”

Jon Krakauer / Into the wIld 1996

Varlıkların ve sahip oldukların seni tanımlamaz, sadece bu apoletler ile yargılandığın bir topluluğa ya da kişiye, sevinçle dön sırtını… Ve hatta en hızlı adımlarla uzaklaş oradan… Seçimlerin daima içindeki iki kişiyle ilgili olsun: o küçük çocuk ve genç ile! Omurganı dik tutabildiğin ve gülümserken dudaklarının acıtmadığı yaşamlar, ilişkilenmeler de dilerim en çok bana ve ardımdan tüm sevdiklerime miras olarak.

Sözlerimi unutursan tekrar oku diye buraya bir bakarsın belki de çukurlarına düştüğünde; bu yazdıklarımla oradan kolayca çıkarsın…

*Aslı’nın Film Önerisi…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Into the Wild (2007) : Sean Penn’in yazdığı, ortak yapımcılığını üstlendiği ve yönettiği bu film 2007 tarihinde vizyona girmiş Amerikan yapımıdır. Biyografik, macera, drama tarzında filmdir. 1996 tarihinde yayınlanan film ile aynı isimli kurgusal olmayan kitabın yazarı Jon Krakauer. Hikaye Christopher McCandless adında genç bir adamın, radikal kararı neticesinde Alaska‘nın vahşi topraklarına gitmesi ile ilgilidir. Başrolde Emile Hirsch oynar. Eser, 148 dakika sürer. Yol filmidir. 2 Oscar adaylığı dahil 104 adaylık, 23 galibiyet kazandı ve en çok oy alan filmler kategorisinde yer aldı.

Sean Penn, McCandless’ın ailesinden onay almak için on yıl beklemiş. Türkçede “Özgürlük Yolu 2007” olarak tercüme edilmiş filmin ve uyarlandığı kitabın adı “Vahşi Doğaya Doğru” şeklindedir. Film eleştirmenlerce beğenilip ve dünya çapında çok iyi hasılat elde etmiş. İki Altın Küre’ye aday gösterilip ve En İyi Orijinal Şarkı ödülünü kazanmış.  Ayrıca iki adaylığı daha var: En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek.

“Kristalin kırılganlığı zayıflıktan değil inceliğindendir.”

CarIne McCandless  / Into the WIld (2007)

Üniversitesi’nden mezun olduğunda, iyi öğrenci ve sporcu olan Christopher McCandless, sahip olduğu aileyi ve evi terk eder, 24.000 dolarlık birikim hesabının tamamını hayır kurumlarına bağışlar ve otostopla vahşi doğada yaşamak için Alaska’ya yol alır. Yol ve varış ile yaşanan yolcu ve yolculuklar ile kendi sonuna hızlı ulaşır. Sonu ile ilgili spekülasyonlar hala sürer.

Bugünlerde herkesin aklında kaçıp doğaya sığınmak geçerken tekrar izlesek? Yasaklı hafta sonuna ve cumartesiye yakışır diye. (Covid 19 hafta sonu karantinası.)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bazen bizim çabamıza ihtiyaç kalmadan hayat çözerdi meseleleri.”

Ahmet Ümit

En temizi…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Omurgamı Dik Tutabildiğim!/ *Into the Wild (2007)” üzerine 16 yorum

  1. Marmara denizinden başını kaldırmış kınalı ada, sadece dumanlı başı görünüyor penceremden… elbet pas verir gelin hanım köşeden… 😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s