Sessizlik Mevsimi!/ *Sól Ziemi Czarnej (1970)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kimin Aklına Gelir İblis’in Kederi…”

Günler sukuta gebeymiş… Mevsim Sonbahar… Bir süre Film Önerileri ve Müzik Seçimleri ile devam edelim! (MEIMUNA tarafından seslendirilen “La Tristesse du Diable” adlı müthiş felsefi şarkısını dinleyip biraz düşündükten sonra filme geçersen frekansını içerikle ince ayarını da yapmış olabilirsin…)

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Sól ziemi czarnej  (1970) : Polakların tarihini yansıtan Lehçe dilinde çekilmiş bir Polonya yapımı filmidir. 1970 de gösterime girmiş Türkçeye “Siyah Toprağın Tadı” olarak çevrilmiştir.

27 Kasım 2017 de dijital olarak yenilenen “Kara Toprağın Tuzu” nun özel bir gösterimi Katowice’deki Rialto sinemasında yapılacak. -Bir izlenimle sandalyelerden düşeceksin! – denilmiş…

Filmini yeni versiyonda görmüş olan Kazimierz Kutz diyor.

Silesia üçlemesi olarak adlandırılan “Kara Toprağın Tuzu (Sól Ziemi Czarnej)”, “Taçtaki İnci (Perła w Koronie)”, “Bir Tespihin Boncukları (Paciorki Jednego Różańca)” adlı filmlerden ilkidir. Dijital filmin gösterimi 100 dakika sürer ve linke tıklayarak seyredebilirsin. Araştırmalarım sonucu başka hiçbir yerde bulamadığım filmin gösterimi linkini buraya bırakayım dedim, mavi kelimesine tıklayarak izleyebilirsin! Tarihi filmleri sevenler için bir şölen niyetine…

Katoviçe veya Katowice, Polonya‘nın güneyinde Yukarı Silezya adlı tarihsel bölgenin en büyük kentidir. Aynı zamanda Katowice, Polonya’nın güney-doğusunda bulunan ve 1999’da kurulan Silezya Voyvodalığı idare merkezidir. Katoviçe 1999’da kurulmasından beri Silezya Voyvodalığı’nın merkezidir.

Konu: Silezya bölgesinin hangi ülkenin topraklarında kalacağını belirleyen 2. ayaklanma zamanında bir babanın 7 oğlunu bu mücadeleye sürmesini konu alır. Ve Alman bir hemşireye aşık olan kardeşlerden birinin üzerinden konu ilerler.

Uyarsa seyredersin… Sağlıcakla…

Aslı’nın Film Önerisi…

“İnsanı sessiz kalmaya zorlayan acı, onu bağırmaya zorlayan acısından çok daha ağırdır..!”

Füruğ Ferruhzad…

Şşşşt…!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s