Sessizlik Mevsimi!/ *Sól Ziemi Czarnej (1970)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kimin Aklına Gelir İblis’in Kederi!”

Günler sukuta gebeymiş… Mevsim Sonbahar… Ve Film Önerileri ve Müzik Seçimleri ile devam edelim! (MEIMUNA tarafından seslendirilen “La Tristesse du Diable” adlı müthiş felsefi şarkısını dinleyip biraz düşündükten sonra günün öneri filmine geçersen müzikle film frekansının içerikle ince ayarını da yapmış olabilirsin…)

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Sól ziemi czarnej  (1970) : Polakların tarihini yansıtan Lehçe dilinde çekilmiş bir Polonya yapımı filmidir. 1970 de gösterime girmiş, Türkçeye “Siyah Toprağın Tadı” olarak çevrilmiştir. Yönetmen ve senarist Kazimierz Kutz. Yapım bir adaylık ödülü kazanmıştır. Savaş dram filmidir.

“27 Kasım 2017 de dijital olarak yenilenen “Kara Toprağın Tuzu” nun özel bir gösterimi Katowice’deki Rialto sinemasında yapılacak. -Bir izlenimle sandalyelerden düşeceksin!”

Filmini yeni versiyonda görmüş olan Kazimierz Kutz diyor.

Silesia üçlemesi olarak adlandırılan “Kara Toprağın Tuzu (Sól Ziemi Czarnej)”, “Taçtaki İnci (Perła w Koronie)”, “Bir Tespihin Boncukları (Paciorki Jednego Różańca)” adlı filmlerden ilkidir. Dijital filmin gösterimi 100 dakika sürer ve aşağıdaki linke tıklayarak seyredebilirsin. Araştırmalarım sonucu başka hiçbir yerde bulamadığım filmin gösterimi linkini buraya bırakayım dedim, mavi kelimesine tıklayarak izleyebilirsin! Tarihi filmleri sevenler için bir şölen niyetine…

Katoviçe veya Katowice, Polonya‘nın güneyinde Yukarı Silezya adlı tarihsel bölgenin en büyük kentidir. Aynı zamanda Katowice, Polonya’nın güney-doğusunda bulunan ve 1999’da kurulan Silezya Voyvodalığı idare merkezidir. Katoviçe 1999’da kurulmasından beri Silezya Voyvodalığı’nın merkezidir.

Filmin Konusu; 1920 tarihinde, Silezya bölgesinin hangi ülkenin topraklarında kalacağını belirleyen 2. ayaklanma zamanında, bir babanın 7 oğlunu da bu mücadeleye göndermesini konu alır. Almanlarla girilen mücadelede Alman bir hemşireye aşık olan kardeşlerden birinin üzerinden konu ilerler.

Uyarsa seyredersin… Sağlıcakla…

Aslı’nın Film Önerisi…

“İnsanı sessiz kalmaya zorlayan acı, onu bağırmaya zorlayan acısından çok daha ağırdır..!”

Füruğ Ferruhzad…

Şşşşt…!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s