Acı ve Bağlılık, Daima Aşkı Peşinde Sürükler./ *Always (1989)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Ve O Sustuğunda da Sizin Yüreğiniz Onun Yüreğini Dinlemeye Devam Eder.”

Eylül yağmurları ile kuşların şakımalarına eşlik eden video da pazar kahveleri içilir! Afiyet olsun…

*Aslı nın Film Seçimi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Always (1989) : Fantastik serimiziden romatik komedi/dram tarzında yayınlanan 1989 yapımı filmin önemli yanı dillere destan Audrey Hepburn‘un son filmi olmasıdır. Çok az bir sahnede melek olarak rol almıştır. Film aslında, 1943 romantik dram A Guy Named Joe (1943) yapımıın yeniden uyarlamasıdır . Yönetmen Steven Spielberg, yönetmen olmasına ilham veren o filmi unutmayıp, yeniden yapım haline getirip, çekimlerine başlar. (Ve 1993 yılında Hepburn vefat eder.) Adaylıkları mevcut ancak Spielberg şanına tam oturmadığı söylentiler arasında kaldır… Ancak hayalini gerçekleştirmek için ilk filmin kurgusuna bağlı kalarak yeniden çekilmesi ve film müzikleri ile ses getirir. Türkçeye “Daima” olarak çevrilmiştir.

Konusu aşk büyüsünün etrafında şekillenir. İki sevgiliden biri ölür, acı çeken diğerine yardım etme çabasıyla ruhu eksik olanı tamamlamak görevi ile ve o son ayrılık konuşmasını yapmak için geri gönderilir. İtfaiye pilotu olan adam geri döner.

Çünkü bilir ki, asılı kalan duygular bir sona bağlanmazsa; acı ve bağlılık, sonsuza kadar aşkı peşinde sürükler. Ölüm bile olsa bazen gitmek gerekebilir. Ama zarif sevenler, daima diğerinin acısını hissedip, onu özgür kılmak ve o son nokta için geri dönerler. “Vedalaşmadan, özgür kalamazsın! Aşkta yarım kalanı tamamlamadan özgür kalamazsın!” diyerek tekrar geri dönen ölen pilot, sevdiği kadına sevdiğini söyleyip, onu takdir ediyor ve “Kalbinden çıkıyorum, güzel bir hayat seni bekliyor, aşkta dahil!” diyor. Yumuşacık duygularla seni saracak bu film umarım yaşamın için de güzel ve zarif bir ilham verebilir.

Bu eski filme ve klişelere bazen önem vermek gerek. Çünkü aşk, kadimdir! Aşık olanlar dahil, kimsenin canını yakmamanız temennisiyle, keyifle izlensin ve sevgiyle…

Aslı nın Film Seçimi…

“Onca sevgiye rağmen kalbi filizlenmemişse, toprağı sen değilsindir .”

Cahit Zarifoğlu…

Vedalar üzer…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s