Acı ve Bağlılık, Daima Aşkı Peşinde Sürükler!/ *Always (1989)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ve O Sustuğunda da Sizin Yüreğiniz Onun Yüreğini Dinlemeye Devam Eder!”

Eylül yağmurları ile kuşların şakımalarına eşlik eden video da pazar kahveleri içilir! Afiyet olsun… (Chris Spheeris Eros tarafından seslendirilen “Rain rain” şarkısı için hazırlanmış müzik videosunun arka plan yağmur resimleri ve fotoğraflarından oluşan ve müziği kadar muhteşem görsel seçkiler eşliğinde bir video sunumudur…)

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Always (1989) : Fantastik serilerden romantik komedi dram tarzında yayınlanan 1989 yapımı filmin önemli yanı dillere destan Audrey Hepburn‘un son filmi olmasıdır. Filmin çok az sahnesinde melek olarak yer almıştır. Film Aslı’nda, romantik dram kategorisinde A Guy Named Joe (1943) adlı yapımımın yeniden uyarlamasıdır . Yönetmen Steven Spielberg, yönetmen olmasına ilham veren o filmi unutmayıp, yeniden yapım haline getirip, çekimleri tamamlar. (Ve 1993 yılında Hepburn vefat eder.) Adaylıkları mevcut eserin, Spielberg şanına tam oturmadığı söylentiler arasında kalır… Ancak hayalini gerçekleştirmek için ilk filmin kurgusuna bağlı kalarak yeniden çekilmesi ve film müzikleri ile bu defa da büyük bir ses getirir. Türkçeye “Daima 1989 olarak çevrilmiştir.

Aşkın büyüsünün etrafında şekillenen filmin konusu: İki sevgiliden biri ölür, acı çeken sevgiliye yardım etme çabasıyla, ruh olan sevgili, eksik bıraktığını tamamlama görevi verilir. Ve o son ayrılık konuşmasını yapmak için yer yüzüne geri gönderilir. Gerçek hayatta itfaiye pilotu olan adam, olay mahallîne geri döner.

Çünkü bilir ki, asılı kalan duygular bir sonla bağlanmazsa; acı ve bağlılık, sonsuza kadar aşkı peşinde sürükler. Ölüm bile olsa bazen geri dönmek gerekebilir. Ama zarif sevenler, daima diğerinin acısını hissedip onu özgür kılmak ve o son nokta için geri dönerler. “Vedalaşmadan, özgür kalamazsın! Aşkta yarım kalanı tamamlamadan özgür kalamazsın!” diyerek tekrar geri dönen ölen pilot, sevdiği kadına sevdiğini söyleyip, onu takdir ediyor ve “Kalbinden çıkıyorum, güzel bir hayat seni bekliyor, aşkta dahil!” diyor. Yumuşacık duygularla seni saracak bu film umarım yaşamın için de güzel ve zarif bir ilham verebilir.

Bu eski filme ve klişelere bazen önem vermek gerek. Çünkü aşk, kadimdir! Aşık olanlar dahil, kimsenin canını yakmamanız temennisiyle, keyifle izlensin ve sevgiyle…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Onca sevgiye rağmen kalbi filizlenmemişse, toprağı sen değilsindir.”

Cahit Zarifoğlu…

Vedalar üzer…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s