Zihnimdeki Köpekbalığım!/ *The Invention of Lying (2009)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sensiz Bir Dünyada Yaşamak İstemiyorum!”

Bir hikaye anlatmak istiyorum bugün. Enrique Iglesias tarafından seslendirilen “Heart Attack” adlı şarkının müzik videosunu dinleyerek okumaya devam et. Ve kalbine de dikkat et.

Japonlar, taze balıklar ve lezzet düşkünlükleri hakkında değil ama bu konulardan başlıyor hikayemiz. Ön giriş için bir kaç bilgi ile başlayalım:

1950’lerde, L.Ron Hubbart‘ın yarattığı, başlangıçta kişisel gelişimi hedef alan bir felsefeyken dini akıma dönmüş bir tarikat olan Scientology adıyla anılan bu akım, çok ünlü ve zengin kişilerin yer alması ile popüler olmuş. İstenmeyen duyguları ve hoş olmayan duygulanımları ortadan kaldırarak akıl sağlığını arttıran, tamamen geçerli ve işletilebilir bir tekniği kapsayan tezi ile insan ve davranışı alanında yeni bir bakış açısı ortaya koyan ve bunu deneylerle destekleyen Hubbart’ın 50 yıllık çalışması sonucunda elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir: Devletlerin, sosyal kurumların, endüstrilerin ve kısaca insanın bulunduğu her ortamın karşılaştığı problemlerin çözümü için yeni bir yaklaşım metodu ortaya koymasına denir: Dianetik. Katedrali ile bir din yaratmış bu çalışmalar; halen de devam eden bir krallık gibi, orijinal sitesine link bıraktım. Mavi kelimelere tıkla ve incele istesen.

“İnsanoğlu ancak hırs iddiası içinde bulunursa, anormal çabalar sarf eder.”

“Ne kadar akıllı, uzman, inatçı iseniz iyi bir problemle uğraşmaktan o kadar zevk alırsınız. Problem sizi ne kadar zorluyorsa ve siz onu adım adım çözebiliyorsanız, bundan da o derece mutluluk duyarsınız, heyecan duyarsınız ve enerji dolu, canlı, ayakta kalırsınız.”

L.Ron Hubbart

Konu bu tarikat değil. Savları… Yani ihtiyacım olan bilgiyi cımbızla almaya çalışma girişimlerim var! Gelelim hikayeye:

Japonlar tekneyle yakaladıkları balıkları halka sunana kadar; canlılığı ve lezzeti azaldığı için (çünkü ölüyorlardı servis edilene dek) teknelere akvaryum ekleyerek tazeliklerini sağlamaya çalışmışlar. Ancak akvaryumda sersemlemiş balıkların tadı yine taptaze olanlardan ayırt edilebilince; (Besin değerlerinden azalmayacak yöntemler arıyorlar hala, capcanlı olmalarını nasıl sağlayabilirim inadı ve tutkusuyla…) balıkları tekne akvaryumunda iken, içine küçük bir köpekbalığı koymuşlar. Birazı, köpekbalığı tarafından yenilmiş olsalar da kalan balıklar diri ve taptaze kalabilmiş.

Keşfedilen yöntem ise bu din şeysinden yola çıkılarak bulunmuş ya da tam tersi…

Yani; problemden uzaklaşmadan içine atlayıp, boğuşup, yen. Problem, çok ve çeşitli olabilir. Ümitsiz olma. Onu tanı, organize et, kararlı ol, daha çok bilgi ve yardım desteği ile onunla savaş. En mükemmel sonuca ulaşma hırsı, taze balık işini çözebilmelerine fırsat tanımış sonuçta…

Kıssadan hisse; Beynime bir köpekbalığı attım ve ulaşabileceğim en yüksek enerjiyle karşındayım…. Çünkü bu hayatta kalma savaşı, beni diri ve canlı tutarak, mücadele gücümü elimde tutmamı sağlıyor… Köpekbalığı sen oluyorsun yani. Sayende asıl problemlerimi çözebilme coşkusu ve azmi kazanıyorum!

Sen benim köpekbalığımsın Küheylan! İşte şimdi seni yeneceğim İstanbul!

Edit: Seninle beni bütünleyecek bir bahane daha buldum Küheylan!

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Invention of Lying (2009) : 2009 yılında yayınlanan, fantastik romantik komedi tarzıyla ahlaksal alegoriye bir örnek olan filmin konusu hayli ilginç: Düşündüğünü ve doğruyu söyleyen bir dünya düzeninde yalanın keşfi! Türkçeye “Yalanın İcadı 2009″ çevrilmiş. 100 dakika süren yapımın yönetmeni ve oyuncusu olan Ricky Gervais ile hoş vakit geçirirken gülümsetip, düşündürtecek. İngiliz yapımında Jennifer Garner ile başrol paylaşımı yapıyor. Ve yapım 1 adaylık ödülü kazanıyor.

Hazırlayın ortamı da başlayalım izlemeye haydi! Beni öpmeden yatma ama… Ha, gün batımı ve dolan ayı seyretmek için boşluklar yarat ve sessizce şahit olmayı unutma!

Aslı’nın Film Önerisi…

“İnsan, acısıyla tek başına kalmayı ve kaçma isteğinin üstesinden nasıl geleceğini öğrendiğinde, öğrenecek çok az şey kalmıştır.“

A. Camus -V.Psikoterapi

Öğrenmelere doyamıyorum!

Zihnimdeki Köpekbalığım!/ *The Invention of Lying (2009)” üzerine 4 yorum

 1. Где Вы ищите свежие новости?
  Лично я читаю и доверяю газете https://www.ukr.net/.
  Это единственный источник свежих и независимых новостей.
  Рекомендую и Вам

  Liked by 1 kişi

 2. Спасибо за совет. Также за ваш комментарий. Но я нашел его в ящике для спама сейчас. Извините за задержку с ответом. Пусть красавицы найдут вас, и я надеюсь, пока не стало слишком поздно!

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s