Teslimiyetin İkinci Şartı: Zamanlama/Sabır!/ *The Fundamentals of Caring (2016)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Neden Burada Değilsin?”

Teslimiyet ile yaşanan kolaylık cezbedici geldiyse de; ilk adım soru sormakla başlar. Kendini ve yolunu tanımak için sorduğun sorular ve aldığın cevaplar; kabullenmeyi sağlar. Ancak zamanlama, dolayısıyla sabır enstrümanı ile o hoş ritmi yakalayıp, yaşam ile senkronize yapayabilirsen mümkündür; tamah! Bunu unutma!

Tüm dünya ve dünyalıların algısını değiştiren günlerden geçerken, bu değişim ile dönüşmemek olmazdı. Sanırım mavi gezegen ile büyümek böyle bir şey! Gölgelerden çıktığım doğrudur. Belki bir kaç kişiye daha feyz olurum dedim: ve yazdım!

Kendini tanımadan diğerini tanıman olası değil. O yüzden ilişkilere çekiliriz ve karşımızda ki kişi bize ayna olur. Duygularımızı, yaralarımızı, düşlerimizi ve düştüklerimizi öğreniriz. Ve öğrendikçe değişir evren. Değiştikçe anlarız ya da anladıkça değişmek durumunda kalırız.

Tanımlamak için sorulan soru, ilk kendimize olmalı ki öğrenmeye çalıştığımız cevabı almayı becerebilelim. Bu konuyu bir önce ki yazımda anlatmaya çalıştım. Ancak bu sorular ve cevapları almaya çalışırken, zamanlama için sabrımız olmalı. Kendimizden gelen cevabı alana dek sormaya devam etmeliyiz. Ve sonra muhatabına sorabiliriz! Elbette onu da anlamaya, değişmeye zorlayacak sorular ile bir süre baş başa bırakıp, doğru cevabı kendinde ortaya çıkana kadar sükunet içinde bekleye bilmeyi de başarmak gerekiyor.

Karışık gibi geldiğini biliyorum. Formülü uygulamaya başlayınca ve sonuçlar ortaya çıktıkça anlaşılabilir oluyor. Bir deneyin derim.

En sonunda rahatlamış ve akışa geçmiş olacaksın!

Yarın ile kaygılar yavaşça kaybolur. Kendini sevmeler ve sevginin yansımalarıyla umut etmeler, o umut ile yürümeye başlamalar çok keyifli olacak: söz veriyorum…

Sevdiklerimiz ile yaşadığımız bu deneyimler sayesinde daha iyiye daha güzele evriliyoruz. Sahi “Neden burada değilsin ki sen?”

*Aslı nın Film Seçimi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Fundamentals of Caring (2016) : 2016 yapımı, komedi dram türünde ki film Türkiye de “Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu” isim ile vizyona girmiştir. Jonathan Evison adlı yazar tarafından yine aynı isim ile roman uyarlaması olan yapımda; Selana Gomez rol alırken 92 dakika boyunca klişe konuyu hafif ve keyifli bir seyre çevirebilmiş. Tekerlekli sandalyeye bağımlı bir genç ve bakıcısı arasında gelişen yaşamsal olayları konu eden yapımı seveni çok, umut verdiği için listelerde de yerini almış. Umutlu izlemeler!

*Aslı nın Film Seçimi…

Unuturum diye uyudum. Yine seninle uyandım. Belli ki uyurken de sevmişim seni…

Cemal Süreya…

Sevmek; ilahinin o kişi vasıtasıyla kendin ile tanışmanı sağlamaktır!

Teslimiyetin İkinci Şartı: Zamanlama/Sabır!/ *The Fundamentals of Caring (2016)” üzerine 8 yorum

 1. Hal bu ki insan,
  Asıl kendini bilmeye,
  Kendini öğrenmeye, gelmişken,
  Bu aleme,
  Kendinden başka
  Her şeye bakar da,
  Bir kendine bakamaz, ne dense?
  Kim bilir, belki baktığında,
  Gördüğünden, hoşnut olmayacağından,
  Belki de baktığında,
  Gördüğünün, içinde kaybolacağından…

  Dediğim doğrudur bir zamanlar…

  Liked by 2 people

 2. Çünkü, güzel insan, en az tanıdığımız gördüğümüz kendi yüzümüzdür ki sadece aynada! İlişkilere ihtiyacımız var içimizin aynası onlar… Sende gördüğüm benden memnunum ya sen? 🙂

  Liked by 2 people

 3. 🙂 İşte bu! Dönüştükçe iyiye güzele… ama bu arada ben senin siteyi ilk gördüm demin, üzgünüm. Burada olmak bazen bu berduşluğa zemin hazırlıyor. Yorum abartılı olduysa onaylama, yenisini yazarım.. Papatyalara bayıldım!!! 🙂

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s