Yalancının Mumu Neden Erken Söner?/ *She (Tv Series 2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ama Geleceğin Ne Barındırdığını Bilmiyorum!”

Belçikalı metal müzik grubu Thurisaz‘dan “Endless” adlı şarkısının müzik videosu ile başladım yazmaya:

Ellerimi gökyüzünü kaldırıp şükrediyor ve gülümsüyorum doğan güneşe! Müziğin sesini açıp dans ediyorum, içimde ki kız çocuğu da gıdıklıyor sanki beni… Tam o sırada bir martı geçiyor uzaklardan, çığlığı ile bizi selamlayıp… Başım ile alıyorum selamını ve kanatlarından bana yayılan özgürlüğün esintisini…

Şu yalancının mumu ile devam edeceğim diye bahsetmiştim dün. Uzayan burunlu yalancıyı kenara koyduyduk, tamam! Ama mum?!

Konu mum işte! Mum tarihçesini araştırdım: MÖ 500 civarı iç yağı kullanarak Antik Roma da, MÖ 200 civarı Çin de balina yağından yapılan mumların ağır kokuları, Balmumu ile karıştırılınca dumanlı alev olmadan kullanılmasına olanak sağlasa da balmumundan dolayı çok pahalıymış. 1800 lü yıllarda, Avrupa da icat edilen mum yapma makinesi daha sonra petrolden elde edilen parafin mumunu damıtmayı başarmaları; ucuz ve temiz mumlar elde edilerek, endüstrileşmiş. Mum sadece aydınlanmak için değil zamanı göstermesi veya tarih için de kullanılırken bir çok dini tören seremonisinde mumun yeri daimi olmuş. Yağ kandilinden sonra kolaylık ve ritüel sağlamış olan mum, hayvansal ve bitkisel yağlar ile tarihe ilk adımı atmışmış.

Yalancının mumunun yatsıya kadar yanması sözü ise: Dönüşümlü aralarında para toplayıp, mum alıp ders çalışan medrese öğrencilerden en akıllısı(!) kendi sırası gelince, kullanılmış şamdan altında ki eski mumları eritip de yaptığı mumu, yeni mum gibi ortaya koyup, paraları da cebe atmaya başlayınca dikkat çekmiş. Fark edildiğinde inkar etse de, sadece onun mumlarının erkenden sönmesi yüzünden arkadaşları ona “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar!” diyerek atıfta bulunmuşlar. Ne naiflik; eşek sudan gelinceye kadar dövülmesi gerekirken hem de! Eh yarın da eşek ile ilgilenirim o halde. Mumu söndürüyorum; puff! Meraklılara link bıraktım…

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

She (Tv Series 2020) : Hint yapımı, orijinal dili Hintçe ve bu yılın Netflix dizisi. Eser, 7 bölümlük, serinin tarzı; suç drama. Imtiaz Ali yönetmen ve yazar olarak yer alırken serilerin bölümleri yarım saat kadar sürüyor. Oyuncular Aaditi Pohankar, Vijay Varma, Kishore. Mart 2021 tarihinde serinin ikinci sezonu için anlaşma yapılmış.

Konusu; kadın polisin etrafında gelişen olaylar… Çerezlik dizilerden… Bir avazda tüm bölümler bitiveriyor.

Farklı yapımlara da şans vermek adına keyifli izlemeler!

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Temmuz tam bu işe göredir bana kalırsa, gel bağışlayalım birbirimizi…”

Ataol Behramoğlu….

Bak, bir naif de burada; şiddete karşıyım ki ben!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Yalancının Mumu Neden Erken Söner?/ *She (Tv Series 2020)” üzerine 20 yorum

 1. Aşırı dramatik şeyler bir yerden sonra kedere bağlıyor gibi, ben çok değişkenim, Arif Sağ dinler , ardına Queen’ e geçerim. Sezen dinler, Tarkanla dans ederim falan. Tek noktaya hiç-bir zaman bağlı kalmadım kalamıyorum. Ama tam tersi olan çok insan var ki saygı duyarım.

  Liked by 2 people

 2. Okuamaya geçiyoruz altta gider yazı başlığı çıkıyor oraya geçiş yapıyoruz ya ondan birde aman okudum işte beğenmesemde olur diyorum. Çok nadir belki bu senin ucun geçerli degil denk gelmiş olsam derdim, çok yoğun duygularla başlayıp anlatım ve anlam karmaşasına yol açabiliyorlar. Nacizane durum bu .

  Liked by 1 kişi

 3. Bu yönünü çok sevdim, duyulan her şey alsinda daha nasıl ıyi olabiliriz adına! Bloğumu ilk açtığımda yalvarıyordum lütfen okuyun değerlendirin diye, hiç unutmam bir arkadaşım “Songül aralıksız okudum dedi, çok mutlu olmuştum ki, bir daha böyle yapma yordu hiç noktalama işaretin yok demişti. Oradan aldım mesajı yürüdüm. Böyle güzelleşiyoruz Aslı can öperim seni sevgiler.

  Liked by 1 kişi

 4. Sen ne güzel insansın! Yüreğine sağlık! Yorumların benim için altın değerinde… Hep yaz, oku, yanımda kal yani 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s