Fasulyeden Sevilmişim!/ *Prison Playbook (Tv Series 2018)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Sanırım Seni Seviyorum (Fasulyeden mi?)”

Gelelim fasulyenin faydalarına… Yani fasulyeden sevenlere! Şaka şaka…

Ama ne güzel bir söz “Bana iyi geliyorsun!” İçim ferahladı, umudum canlandı ne yalan söyleyeyim. Alamadığım o soluğu bırakıp; sonrası ferahlatıcı derin bir nefesin ciğerlerine kolayca dolması gibi… Sahi öyle değil mi?

Bir yalandan nerelere geldik. Yılanlar ve derken fasulye! A bakma öyle ne alaka diye… Fasulye candır; bak valla. Anlatayım dinle o zaman:

Fasulye için; Amerika kıtası keşfi ile İspanyolların Avrupa’ya getirdiği ve buradan Asya’ya yayıldığı kabul görmüş tarihi bilgi. Mutfak Kültürü Araştırmacı Gazeteci Yazar Nedim Atilla ile yapılan söyleşide “Kanuni Sultan Süleyman Fasulye yememiştir.” diye anlatıyor fasulyeyi, pilavı, baklavayı ve hatta rakıyı. Meraklısına linkler bıraktım, okuyuverin işte.

Ben yeşilini daha çok severim fasulyenin şöyle tazesinden; zeytinyağlı Çalı ya da Ayşe kadını. Etlisi Boncuk Ayşe’dir ki çocukluğumun hafızasında kalan; analığım Balkanlıydı ve çokça pişirirdi, ellerine sağlık diyeyim ona da buradan! Zaten Türklere ilk gelişi; iklimi ve toprağın uygunluğundan dolayı Balkan topraklarından olmuş. Fasulye ülkemizde Trakya da ekilmiş ya önce, sonra Karadeniz e ve orta Anadolu ya derken; patlamış gitmiş vesselam!

Pişirip yiyene, yedirene selam olsun; bir minik duanızı da talibim buradan!

Ha bu arada, yalancıdan muma geçme planlarım da var 😉 Takibe devam yani…

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Prison Playbook (Tv Series 2018)  : Dün önerdiğim “Hospital Playlist” serisinin ilk sezonu olarak yayınlanmış aslında, elbette Kore yapımı ve 2018 de yayınlanmış, Kara komedi türüyle beğeni almış dizi 16 bölüm. Netflix veya internetten izlenebilir. Orijinal dili Korece ve Türkçe alt yazılı mevcut.

Beysbol oyuncusu olarak Amerikan takımına giren ve daha Amerika ya giden uçağa binmeden evvelsi gece kız kardeşini savunurken hapse giren bir sporcunun başına gelenleri izlemeyi seveceğinize eminim.

Keyifli seyirler!

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Sana kızgın değilim. Sana kızmayacak kadar seni iyi tanıyorum. Sonra seni seviyorum. Neden sevdiğimi bilmeden seviyorum. Bu sevgiyi her gittiğim yere beraber götüreceğim. Hoşça kal…”

Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan

Vedalaşmak zor sevdiğinden… Aşkla gitmek zor ana yön mecburi bazen!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s