Sonsuza Dek Yalnız Kaldılar!/ *The Virgin Suicides (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bu Tekrar Oluyor!”

Müzik Videosu, günün öneri filminin sekanslarıyla hazırlanmış Silver Soul adlı şarkıyı seslendiren Beach House adlı guruba ait. Bence film ile güzel bir bağlam meçi olmuş. Video, “günün sonunda kaç yaşında oldukları ya da kız olmaları önemli değildi, sadece onları sevmiş olmamız önemliydi.” sözüyle başlar, “Ve bizim seslendiğimizi duymuyorlar, sonsuza dek yapayalnız kaldılar ve olanları ortaya çıkaracak ipuçlarını asla bulamayacağımız o odalardan onlara seslendiğimizi de hâlâ duymuyorlar.” sözleriyle son bulur. Şarkının felsefesine veyahut alt metinlerine baktıkça başım döndü ve konuyu dağıtmamak adı altında şimdilik es geçiyorum. Şarkının adı için felsefe tarihinden bir kaç not yazayım size ve ötesini zihninin en karanlık en dibindeki kuytulara bırakıvereyim ritmiyle sözleri…

Antik Yunan’ın filozofu Plato’ya göre ideal devlet üç sınıftan oluşur:

– Yöneticiler: Krallar, filozoflar; altın ruha sahip olanlardır.
– Askerler: İktidarın yardımcıları; gümüş ruha sahip olanlardır.
– Halk: Uygulayıcılar, insanların çoğunluğu; bronz ruha sahip olanlardır.

İnsan ruhunu da bu kategorilere göre ayrıntılandırıyor ve bu üç parçayı şöyle açıklıyor:

– Golden souls: Rasyonel olanlar; gerçeğin, doğrunun peşinde olanlar.
Silver souls : Yüce ruhlar; şeref ve cesaret sahibi olanlar.
– Bronze souls: İçgüdüleriyle temel ihtiyaçları doğrultusunda hareket edenler. (Platon – Devlet kitabı referanstır.)

Şarkının isim anası olan gümüş ruhlar; canları pahasına değerlerini, halkını, iyiyi ve güzeli koruyanlardır. Ancak şarkıcının sesi, o tekrar tekrar olan şey her neyse pek de hoş bir şey olmadığını hissettiriyor. Verdiği bu mücadele bir savaş olsa, ne kadar yorgun, bıkmış hissetse de; defalarca bu zorluğu tecrübe etse de; kazanmak için hiç bir umudu kalmasa da son gücüne kadar mücadeleye devam edip doğru bildiğinden ödün vermeyecek bir ses o. O bir Gümüş Ruh! Kendimi bir anlığına bile olsa gümüş parıltılar için görüyorum.

Asıl film müziği albümü ise; Fransız elektronik müzik ikilisi Air tarafından seslendirilen ve günün öneri filmi için bestelenmiş The Virgin Suicides soundtrack, Brit Awards 2001 tarafından “En İyi Film Müziği” dalında aday gösterilir. Rolling Stone dergisi Fr baskısı, 100 Fransız rock albüm listesinde 49. sıraya yerleştirir. NME adlı Kanada Müzik Dergisi 2014 tarihinde bu albümü “Şimdiye Kadarki En İyi Film Müzikleri 61listesinde 11. sırada yer verir. 2019’da Pitchfork adlı müzik blogu bu albümü “Tüm Zamanların En İyi 50 Film Müziğilistesinde 4. sıraya yerleştirir. Albüm müziklerini bulmayı ve dinlemeyi senin ruhuna bırakıyorum.

“Baskı kurarak sindirmek, küçük düşürücü isimler takmak, sürekli eleştirmek, aşağılamak, korkutmak, acındırarak duygusal şantaj yapmak, umursamamak, küsmek, parasız bırakmak, cinsel istismarda bulunmak, aldatmak, dövmek, yaralamak, suça teşvik etmek; terk etmekle, yaralamakla, öldürmekle tehdit etmek gibi birçok davranış ilişkide şiddettir.

Şiddet, ilişkilerin karanlık kuyusudur!
Kanatlarınız kırıldıktan sonra içine atıldığınız; korkularınızdan, alışkanlıklarınızdan beslenen bir kuyu!”

Doç. Dr. Şafak Nakajima – İLİŞKİLERİN KARANLIK KUYULARI

Ruhunuzu o karanlık kuyularda bulduğunuzda yardım isteyin. Yukarıdaki sözün alıntılandığı kitabı veya yazarını da ziyaret edebilirsiniz tabi ki.. İntihar şüphesi bulunan kişilere el uzatın derken siz destek olmaya çalışmayın lütfen, konu profesyonellerinden yardım almalarına destek olun. O kuyulardan çıkmalarına yardım edelim, ki bazı yollar yalnız yürünür. Kuyuda olanlara hassas ve nazik olun yeter, daha da dibe batmasınlar…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Virgin Suicides (1999) : Amerikan yapımı, psikolojik drama filmidir.  Yönetmen ve senarist Sofia Coppola adına ilk uzun metrajlı filmidir. Oyuncular James WoodsKathleen TurnerKirsten DunstAJ Cook, Josh Hartnett. Filmde yer alan dış ses Giovanni Ribisi ‘e ait. Yapım 97 dakika sürer. Amerikalı yazar Jeffrey Eugenides tarafından kaleme alınan The Virgin Suicides 1993 adlı ilk romanından uyarlamadır. Entertainment Weekly dergisinin 2015 yılında “En İyi 50 Lise Filmi” listesinin 39. sırasında yer alır. Yapım 3 galibiyet ödülü ile 14 adaylık ödülü de kazanır. Ve eser kült film klasiği olarak kabul görür.

1970’lerin ortalarında Amerikan banliyösünde beş çekici ergen kız kardeşin hayatını konu alır. En küçük kız kardeş Cecilia ilk intihar girişiminde bulunduktan sonra, kız kardeşleri de dindar ve aşırı korumacı ebeveynleri tarafından mercek altına alınırlar. Nihayetinde kızlar okuldan alınır ve evlerine kapatılır ve böylece engellenmiş ve depresif davranışlara yol açar. 

“O kız ölmek istemedi, sadece o evden çıkmak istedi.”

The Virgin Suicides (1999)

Aynı mahallede büyüyen ve bu kızlardan büyülenen bir grup ergen erkeğin bakış açısından anlatılır roman da ve filmde de bu birinci çoğul şahıslar tarafından anlatılır. Yönetmen Coppola, oyuncu Kirsten Dunst ile daha sonraki yıllarda birkaç filmde başrol olmaya devam eder.

Detroit’in lüks banliyösünde gençken ölümlerine tanık olduğu Lizbonlu kız kardeşleri anlatan orta yaşlı adam, 1974’te on yedi, on altı, on beş, on dört ve on üç yaşındaki kız kardeşler aynı okulda matematik öğretmeni babaları ve evde aşırı dindar Katolik anneleri tarafından katı ve aşırı korumacı baskıyla yaşanan olaylar dizisinde gerçekleşir. Tüm çocuklarının intihar etmesiyle harap olan anne ve baba, sessizce mahalleden kaçarlar, çöpe atılan aile fotoğrafları ve hatıralar çocuklar tarafından toplanır. Olaylara nasıl tepki vereceklerini bilemeyen mahalleli hiç bir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederler, ancak çocuklar Lizbon kız kardeşlerin neden kendilerini öldürdüklerini düşünürler ve hala…

Günümüz coğrafyasından ne kadar da tanıdık bu sesler, bu görüntüler hele de bu çocuklar… Yüreği sağlamlar için filmini de izlemeyi öneririm.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Öyle bir gün geliyor ki, insan olması gerektiği yerde olmak istiyor. Ama kimi kez yaşamak için, intihar etmekten daha çok cesaret gerekiyor.”

Albert Camus – Mutlu Ölüm

Bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Sonsuza Dek Yalnız Kaldılar!/ *The Virgin Suicides (1999)” üzerine 7 yorum

  1. You remember the beauties, how beautiful. And every state of love is beautiful, the first state is the most beautiful. May 2023 be a great year for you too! 🙂

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s