/ *The Virgin Suicides (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

The Virgin Suicides , Fransız elektronik müzik ikilisi Air tarafından Sofia Coppola’nın aynı adlı 1999 yapımı filmi için bestelenmişbir. 23 Şubat 2000’de Virgin Records tarafından. Albüm, 2001 Brit Ödülleri’nde En İyi Film Müziği dalında aday gösterildi. [5] Rolling Stone dergisininFransızca baskısı, The Virgin Suicides’i 100 temel Fransız rock albümü listesinde 49. sıraya yerleştirdi. [6] 2014’te NME , albümü “Şimdiye Kadarki En İyi Film Müzikleri 61’i” listesinde 11 numaraya yerleştirdi. [7]2019’da Pitchfork albümü “Tüm Zamanların En İyi 50 Film Müziği” listesinde dördüncü sıraya yerleştirdi.

Silver Soul – Beach House güzel bir meç olmuş MV

Beach House, Baltimore, Maryland çıkışlı bir indie rock grubudur. Victoria Legrand ve Alex Scally tarafından 2004’te kuruldu. “günün sonunda kaç yaşında oldukları ya da kız olmaları önemli değildi, sadece onları sevmiş olmamız önemliydi.” sözüyle başlayan müzik videsu “Ve bizim seslendiğimizi duymamış olmaları, günün sonsuza dek yalnız kaldığı ve onları bir araya getirecek parçaları asla bulamayacağımız o odalardan onlara seslendiğimizi hâlâ duymuyorlar.” ile son bulur.

it didn’t matter in the end how old day had been or that they were girls but only that we had loved them.
And that they hadnt heard us calling still do not hear us calling them out of those rooms where day went to be alone for all time and where we will never find the pieces to put them back together.

plato ideal devletini üç sınıftan oluşturuyor.

– yöneticiler: krallar, filozoflar; altın ruha sahip olanlar.
– askerler: iktidarın yardımcıları; gümüş ruha sahip olanlar.
– halk: uygulayıcılar, insanların çoğunluğu; bronz ruha sahip olanlar.

yine plato insan ruhunun üç parçadan oluştuğunu söylüyor ve dominant kısma göre insanları üçe ayırıyor.

– golden souls*: rasyonel olanlar; gerçeğin, doğrunun peşinde olanlar.
– silver souls*: yüce ruhlar*; şeref ve cesaret sahibi olanlar.
– bronze souls*: içgüdüleriyle temel ihtiyaçları doğrultusunda hareket edenler.

gümüş ruhlar; canları pahasına değerlerini, halkını, iyiyi ve güzeli koruyor olanlar.

o tekrar “meydana gelen” şey her neyse vokalin sesinden pek de hoş bir şey olmadığını anlıyoruz, belli ki bu verilen mücadele bir savaş; ama ne kadar yorgun, bıkmış hissetse de; defalarca bu zorluğu tecrübe etse de; kazanmak için hiç umudu kalmasa da son gücüne kadar mücadele edecek, doğru bildiğinden ödün vermeyecek bir ses o. *o bir silver soul.

“Baskı kurarak sindirmek, küçük düşürücü isimler takmak, sürekli eleştirmek, aşağılamak, korkutmak, acındırarak duygusal şantaj yapmak, umursamamak, küsmek, parasız bırakmak, cinsel istismarda bulunmak, aldatmak, dövmek, yaralamak, suça teşvik etmek; terk etmekle, yaralamakla, öldürmekle tehdit etmek gibi birçok davranış ilişkide şiddettir.

Şiddet, ilişkilerin karanlık kuyusudur!
Kanatlarınız kırıldıktan sonra içine atıldığınız; korkularınızdan, alışkanlıklarınızdan beslenen bir kuyu!”

Doç. Dr. Şafak Nakajima – İLİŞKİLERİN KARANLIK KUYULARI

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Virgin Suicides (1999) : Sofia Coppola’nın yazıp yönettiği , Francis Ford Coppola’nın ortak yapımcılığını üstlendiği, James Woods , Kathleen Turner , Kirsten Dunst , AJ Cook ve Josh Hartnett’in oynadığı1999 yapımı bir Amerikan yapımı, psikolojik drama filmi . Filmde ayrıca küçük rollerde Scott Glenn , Michael Paré ve Danny DeVito yer alıyor ve seslendirme Giovanni Ribisi tarafından yapılıyor . 97 dakika

The Virgin Suicides , Amerikalı yazar Jeffrey Eugenides’in aynı adlı 1993 yılında çok satan ilk romanına dayanıyor . Film, 1970’lerin ortalarında Detroit’in üst-orta sınıf bir banliyösünde beş çekici ergen kız kardeşin hayatını konu alıyor. En küçük kız kardeş Cecilia ilk intihar girişiminde bulunduktan sonra, tüm kızlar dindar, aşırı korumacı ebeveynleri tarafından yakından incelenir. Kızlar sonunda okuldan alınır ve evlerine kapatılır, bu da onların giderek daha depresif ve izole davranışlarına yol açar. Romanda olduğu gibi film birinci çoğul şahısla anlatılıyor., mahallede kızlardan büyülenen bir grup ergen erkeğin bakış açısından.

1998’de Toronto’da çekilen film, yönetmen Sofia Coppola’nın ilk uzun metrajlı filmiydi. Fransız elektronik grubu Air’in orijinal bir notasına sahiptir . Filmin prömiyeri 1999 Cannes Film Festivali’nde yapıldı ve 21 Nisan 2000’de Amerika Birleşik Devletleri’nde sınırlı bir sinema gösterimi aldı ve daha sonra Mayıs 2000’de geniş bir gösterime girdi. Coppola’nın yönlendirme notu. Ayrıca ergen kaygısının lirik temsili, görsel stili ve film müziği ile de övüldü ve şimdi bir kült film klasiği olarak kabul ediliyor .

2015 yılında film, Entertainment Weekly’nin “En İyi 50 Lise Filmi” listesinde 39. sırada yer aldı. 3 galibiyet, 14 adaylık

Film, Coppola ile sonraki yıllarda birkaç filmde başrol olarak oynayacağı yıldız Kirsten Dunst arasındaki çalışma ilişkisinin başlangıcı oldu.

“O kız ölmek istemedi, sadece o evden çıkmak istedi.”

The Virgin Suicides (1999)

Yaklaşık kırk yaşında bir adam, Detroit’in lüks banliyösünde gençken kendisinin ve üç arkadaşının gizemli ve ölüme mahkum Lizbon kız kardeşlere olan hayranlığının öyküsünü anlatıyor. 1974’te kız kardeşler on yedi yaşındaki Therese, on altı yaşındaki Mary, on beş yaşındaki Bonnie, on dört yaşındaki Lux ve on üç yaşındaki Cecilia idi. Tüm hikayeyi bir araya getirmeye çalışırken hayranlıkları hala devam ediyor. Kız kardeşler, kızların özel karma okulunda matematik öğreten babaları ve ev kurallarını büyük ölçüde dikte eden aşırı dindar Katolik anneleri tarafından katı ve aşırı korumacı bir şekilde yetiştirilmeleri nedeniyle bir muammaydı. Hikaye, öncelikle iki olaya ve bunun sonucunda kızların hayatlarındaki durumlara odaklanıyor. İlki, Cecilia’nın hayatı üzerindeki duygularıyla başa çıkmak için yaptığı bir eylemdi.

Oğlanlar nihayet o gece geldiklerinde, Lux’ı oturma odasında sigara içerken bulurlar. Kızların kaçmasına yardım edeceklerini düşünen erkekler, Lux arabayı çalıştırmaya giderken kız kardeşlerini beklemeleri için içeri davet edilir. Meraklanan çocuklar bir ses duyduktan sonra bodruma girerler ve Bonnie’nin tavan kirişlerinden sarkan cesedini bulurlar. Dehşete kapılan çocuklar yukarı koşarlar, ancak mutfakta kafasını gazlı fırına sokan Mary’nin cesedine rastlarlar. Oğlanlar daha sonra kızların hepsinin birkaç dakika önce görünüşte bir intihar anlaşmasıyla kendilerini öldürdüğünü fark ederler : Bonnie kendini astı; Mary başını fırına soktu; Therese üst katta aşırı dozda uyku hapı almış; ve Lux karbon monoksit zehirlenmesinden öldüaraba motorunu kapalı garajda çalışır durumda bırakarak.

Tüm çocuklarının intihar etmesiyle harap olan Bay ve Bayan Lisbon, sessizce mahalleden kaçar ve bir daha asla görülmez. Bay Lisbon’un bir arkadaşına evi temizlemesi ve aile eşyalarını bir bahçe satışında satması; aile fotoğrafları ve diğer hatıralar çöpe atılır ve çocuklar tarafından toplanır. Ev sonunda Boston bölgesinden genç bir çifte satılır.

Olaylara nasıl tepki vereceklerini bilemeyen topluluktaki yetişkinler, sanki gerçekten travmatik bir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederler, ancak çocuklar Lizbon kız kardeşleri ve neden kendilerini öldürdüklerini düşünmeden edemezler. Şimdi yetişkin erkeklerin kendileri, Lizbon kardeşlerin gizeminin her zaman çözülemez bir bilmece olacağını kabul ediyorlar ve kızları her zaman sevmişlerdi.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Öyle bir gün geliyor ki, insan olması gerektiği yerde olmak istiyor. Ama kimi kez yaşamak için, intihar etmekten daha çok cesaret gerekiyor.”

Albert Camus – Mutlu Ölüm

Bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin?

Değerlendirme: 1 / 5.
Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

/ *The Virgin Suicides (1999)” üzerine 7 yorum

  1. You remember the beauties, how beautiful. And every state of love is beautiful, the first state is the most beautiful. May 2023 be a great year for you too! 🙂

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s