Artık Buradan Devam Et!/ *Sleepless in Seattle (1993)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sadece Henüz Seninle Tanışmadım!”

MV 00:17 dakikasında başlayan şarkı, İtalyan asıllı Kanadalı sanatçı Michael Bublé tarafından seslendiriliyor. “Haven’t Met You Yet” adlı şarkı, günün öneri filmi sekanslarıyla hazırlanmış olarak servis ediyorum. İzini aramayı bıraktım, içimde kendimle konuştum, dışarıda kendimle konuştum, herşeyi denedim sonra kendimi bıraktım… Aşka ve özlediği aşığına kavuşmanın inancını yitirmemişlere gelsin bugünkü içerik.

“Ah, birazcık kaygısızlık beni dünyanın en mutlu insanı yapabilirdi.”

Goethe

Zihin ile hayatı algılamak bizde keder ve kaygıyı ortaya çıkarır. Çünkü akıl, sadece hesap yapar. Öğrendiği kendi deneyimleri ve dışardan algıladığı tecrübeleri harmanlayıp bizi korumaya çalışır. Ez cümle, geçmişin hesabını gören zihin depresyona büyük ikramiye çıkarırken gelecekle ilgili varsasıylar da ankisiyeteye vip biletini önümüze koyar. Var siz anlayın ve fakat seçimlerinizi aklınızla almayın olarak değil tabiki… Şu an, yürekle yaşanır, sevgiyle ödüllendirilirken yaşamınız da ışık saçacaktır. Mutluluğun formülüyle hayata bakışımızı güncellemeye başlamanın kıyısını da geçtik artık. Bugün güneş tutulurken bize fısıldadı: Artık buradan devam et. Cemal Süreya’nın dediği gibi: “Bazen hayat seni bulunduğun yerden alır, başka bir yere koyar. Ve der ki; buradan devam et.”

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Sleepless in Seattle (1993) : Türkçeye “Sevginin Bağladıkları 1993” olarak tercüme edilmiştir. Yönetmen Nora Ephron. Senaristler David S. Ward ve Jeff Arch. Amerikan yapımı, romantik komedi drama filmidir. Oyuncular Tom Hanks, Meg RyanBill PullmanRoss Malinger, Rob Reiner, Rosie O’DonnellGaby HoffmanVictor GarberRita WilsonBarbara Garrick, Carey Lowell. Film 105 dakika sürer. Yapım, Oscar, Bafta, Altı Küre dahil, 4 galibiyet, 19 adaylık ödülü kazandı. Ayrıca Amerikan Film Enstitüsü‘ne göre tüm zamanların en romantik filmleri arasında olan An Affair to Remember (1957) filminden esinlenilmiştir. Bu uyarlama da 1993’ün en yüksek hasılat yapan filmlerinden ve gişe tarihinin en başarılı romantik komedi filmlerinden biridir.

Dul babası için eş arayan küçük bir çocuğu sebep olduğu olayları ve bir ilişkiyi başlatan tüm mucizevi unsurlara rağmen devam ettirmenin açık ifade ve özveri olduğunu anlatan aşkı konu alır.

“Milyonlarca küçük şey, hepsini topladığınızda, birlikte olmamız gerektiği anlamına geliyordu… ve ben bunu biliyordum. Ona ilk dokunduğumda anlamıştım. Eve gelmek gibiydi… sadece hiç tanımadığım bir eve… Arabadan inmesine yardım etmek için elini tutuyordum ve biliyordum. Sanki… sihir gibiydi.”

Sleepless in Seattle (1993)

En çok Ekimin serin akşamlarına yakışır aşk filmleri… Öleyse hadi, bu gecenin kişiye has o özel notunu filmden duyalım mı? Elbette geçen yüzyıldan…

Filmin adıyla bir deyim ve anlamı; Aslı’nda 1999’da Seattle’da planlanan Dünya Ticaret Örgütü toplantısı için, Dünya savaşlarından beri ilk defa sokaga çıkma yasağı ve Vietnam karşıtı yürüyüşlerden beri ilk defa göz yaşartıcı bomba ve 600’e yakın tutuklu gösterici 1000’lerce gözaltı sonucunda toplantı iptal edilmiş velhasıl bu olaylar için filmin adı metaforik anlamda kullanılmış.

Umarım hepimizin karşısına bir gün dokunduğumuzda eve vardığımızı hissettirecek insanlar çıkar. Kader, kısmet, rastlantı artık her neyse.” Tom Hanks’in söylediği karakterden bir repliği hepimize diledim bile…

Bu film Psikoloji (Parasosyal Etkileşim ile ilintili mikro düzey), Sosyoloji (Parasosyal İlişkinin toplumsal bazda etkisi) ve Felsefe biliminde (Örneklere kozmosdan bakmaya isteyen) öğrenci ve mezunlar için öneridir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Her şey konuşur; duymak istiyorsan, sessiz ol.”

Ursula K. Le Guin

Duydukların sana fısıldanan uyarılardır, al onları.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Artık Buradan Devam Et!/ *Sleepless in Seattle (1993)” üzerine 9 yorum

  1. Never seen that movie but every time it’s mentioned I think of McCarey’s “an affair to remember”, and the moving missed appointment at the top of the Empire State Building they talk about in this movie.
    Thanx for remembering me this.

    Liked by 1 kişi

  2. I must have watched An Affair to Remember (1957) when I was little because of my father, but I don’t remember much. However, I personally chose to watch the movie Sleepless in Seattle (1993). If you want a pleasant and light story, you can also choose it.
    Maybe each of us has an unforgettable relationship… 😉 😁 …

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s