Ne Dilediğine Dikkat Et!/ *Three Thousand Years of Longing (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Süleyman ve Belkıs!”

Junkie XL adıyla tanınan Hollandalı Tom Holkenborg tarafından bestelenen “Djinn Theme” adlı müzik, günün öneri filmi Three Thousand Years of Longing (2022) soundtrack paçalarından ilkidir ve seçtiğim müzik videosunda filmle senkronize aynı sekanslara eşlik eder. Filmin kurgusunda adı geçen Süleyman, İsrailoğullarından Davud peygamberin oğlu ve babasının ölümü ardından peygamberlik ünvanı ile 4. Kralıdır; hayvanların dilini bilir, cinlere hükmeder ve İbrahimî dinler kitaplarında peygamber olarak anılır. Karısı ise Saba İmparatoriçesi Belkıs da yarı cin olduğu rivayettir. Hz Süleyman‘ın en yaygın miti, mührünün bulunduğu yüzük ile olan hikayeleridir.

“Maymunu ormandan çıkarabilirsiniz; ama ormanı maymunun içinden çıkaramazsınız.”

Frans De Waal

Kendini bilmenin erdemiyle yaşam kolayca akar. İşte bu yüzden kendinle olan ilişkini sık sık gözden geçirmelisin. Nefsine ve kendine eziyet ederek bir şeye veya birilerine benzeme gayreti seni sadece çoğunluğa müdahil tutar. Kendini kendine küstürme pahasına rağmen zorla o bedeni alır, o mekana götürür, o koltuğa oturtursun da dargın ruhun evde kanepede homurdanarak geleceğine mutsuzluklar inşa etmeye devam eder. Gel her doğum gününde kendinle barışmanın yollarını arayalım ve özür dileyelim önce, kendini yok sayılmana izin verdiğin seçimlerin için… Sonra gerçek arzularını sor kendine, sihirli bir şişeden çıkan cinmişçesine. Ve ne dilediğine dikkat et. Et ki ; fıtratına sadakatli bir 365 gün kazan. Mutlu yıllar kendim ve bu güzel film benim bana hediyem!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Three Thousand Years of Longing (2022) : Türkçeye “Üç Bin Yıllık Özlem 2022” olarak çevrilmiştir. Yönetmen George Miller, ortak senarist Augusta Gore ile yazmıştır. İngiliz yazar A.S. Byatt tarafından kaleme alınan “The Djinn in the Nightingale’s Eye 1994” adlı kitabında yer alan 5 öyküden birinin uyarlamasıdır. Amerika Avustralya ortak yapımı, fantezi romantik drama filmidir. Oyuncular Tilda Swinton, Idris Elba. Film, yönetmen Miller’ın annesi Angela ve yapımcı Doug Mitchell‘in yakını Rena Mitchell‘e ithaf edilmiştir. Film 108 dakika sürer. Yapım Ağustos 2022 tarihinde vizyona girdi.

Uzun zamandır bir kavanoza hapsolmuş bir cin ve bilim insanı; tesadüfen İstanbul seyahatinde, hatıra olarak aldığı şişeden çıkarak tanışırlar. Cin’in özgürlüğünü kazanması için bir insanın gerçek arzusu olan üç dileği gerçekleştirmesi gereklidir.

Aşk bir hediyedir. Kişinin kendi kendine verdiği bir hediyedir. Asla isteyebileceği bir şey değil.

Three Thousand Years of Longing (2022)

Ortaçağda, Ortadoğu Arap yarımadası İran halk masallarından Binbir Gece Masalları, İslam’ın Altın Çağında derlenmiştir. İslamın Altın Çağının sonuna yetişen ve tüm medeniyetleri bağrında besleyen Anadolu’da, Selçuklu Türklerinin parçalanmasıyla meydana gelen bir çok Türk beylerinden biri olan Osman bey ile Osmanlı İmparatorluğu kurulur. Osmanlı Sultanı 1. Murad, Edirne şehrini başkent yaparak Halifeliği alır. İslam Ümmetinin hükümdarı ünvanı ile Osmanlının altın çağı ve İstanbul’un fethi ile Yeniçağ başlar. İmparotorluğa katılan tüm topraklarda yaşayan haklarla ortak değerler de iç içe geçer. 7 yüzyıla yakın hüküm süren Osmanlı İmparatorlğu, ortaçağı bitiren ve yeniçağı açan olayların da baş kahramanı olarak sahnede yerini alırken Fansız ihtilaliyle Yakınçağa adım atılır. Dünyanın en büyük Türk etnik grubunu temsilen Türklerin anayurdu; Türkiye Cumhuriyeti halen devam eden bu çağda doğar. Hülasa Binbirgece Masalları, inanışın aksine ortaçağın Ortadoğusuna aittir. Süleyman ile ilgili rivayetler ise MÖ 900 lü yıllarda yaşadığıdır ve Molke Soleiman (2010) İran yapımı filmde Hz Süleymanın İmparatorluğu olarak sunulmuştur. Bilgi için imdb sayfasından inceleyebilirsiniz.

En kısaca böyle özetleyebilirdim çünkü Türk genim gereği, açık sözlü ve tedbir sahibiyim. Ve fakat hoşgörü atalarımdam bana en büyük armağandır. Bu filmi ben sevdim. İçinde aşk var, masallar var, duyguların vücut bulmuş hali var, vuslat var… Yani minik tarihi kusurlarına rağmen kurgusu, sinematografisi ve müzikleri müthiş; kısaca film, yalnızlığı ve sevgiyi betimlemesiyle epik bir aşk öyküsü! Haydi izleyelim. Üstelik George Miller, Mad Max cehenemiyle uğraşa dururken canımız sıkılmasın diye bu film göndermiş bize. Ve bana minik bir hediye…

Edit: İlk sahnede Shahrazad Airlines yazan uçak ile her gece padişaha masal anlatan Şehrazad adlı son karısnın masallara adını vermiş olduğu 1001 Gece Masallarına bir atıf yapılır. Ayrıca, Halil Cibran’a ait “the prophet 1923” (Türkçeye ‘Ermiş‘ adıyla çevrilmiş) kitap bir sahnede karşımıza çıkar:

“Aşk sizi çağırdığı zaman, onu izleyin. Yolları zorlu ve dik olsa da.”

Halil Cibran

Bir not daha; orijinal seslendirmeyle izlerseniz Elba’nın Türkçe konuşmasını da dinleyebilirsiniz. Hepinize aşkın neşesini dilerim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kalbine bir sor, böyle yaşanır mı hiç?”

Lev Tolstoy

Sor bakalım, nasıl yaşamak istermiş… En gerçek arzusu neymiş?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ne Dilediğine Dikkat Et!/ *Three Thousand Years of Longing (2022)” üzerine 11 yorum

  1. İçeriği düzeltmeden yayınlamışım ablam, bir daha göz gezdirmeni rica etsem? Ve ben bayıldım, umarım izlersin en yakında… Aşkla… 💞

    Beğen

  2. Oooooo içeriği harika düzeltmişsin ve mutlaka izlemeliyim. O ne güzel müzik , o ne güzel aşkla bakış. Haklısın ve mutlaka Mail ile bana adres yollamalısın. Çok mutlu olurum. Yarın Aydın’a dönmüş olurum. sevgilerle… 💞

    Liked by 1 kişi

  3. Dün gece izledim. Harikulade❤️Sevmek, sevilmek AŞK ne güzel. Ve özgürlük Ama en gerçek arzum şu an *bisiklete binmek istiyorum* olurdu 🥰💞💞 Önerdiğin için tekrar teşekkürler. Sevgiyle, Özlemle kal 😉😘

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s