Gülüşünü Bulmaya Var mısın?/ *Red Joan (2018)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Gözyaşları Yerine Sessizliği Seçtik!”

Plàsi tarafından seslendirilen “Follow Me” adlı şarkının MV geceye gelsin; gülüşünü bulmanın zor olduğunu biliyorum ama lütfen saklama, o yaraların zamana ihtiyacı var diyerek yardım teklifinde bulunuyor ve beni takip ederek sana gülüşünü bulacağız diye vaad de bulunuyorum.

“Kimi zaman insanı güçlü kılan, sevdiğinin gülümsemesidir…”

Dostoyevski

Bir gülümsemeyle fethedilen topraklar, kaleler ülkeler varken bir benden bahsetmek yersiz olur. Ve fakat gücünü ortaya çıkarmak için inanmak gerekir. İnandığının yalan oluşu ise bu bağlamda pek de önemli değildir. Çünkü gülüşüne kavuştuktan sonra o yalana ait olan her şey kifayetsizleşir.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Red Joan (2018) : Yazar Jennie Rooney tarafından kaleme alınan ve İngiliz Melita Norwood adlı İngiliz Komünist Partisi üyesi ve KGB casusu olarak suçlanan 87 yaşındaki kadın hakkında yazdığı “Red Joan 2013” adlı kurgusal romandan esinlenilmiştir. Senarist Lindsay Shapero. Yönetmen Trevor Nunn. İngiliz yapımı, casus drama filmidir. Oyuncular Sophie CooksonStephen Campbell MooreTom HughesBen MilesNina SosanyaTereza Srbova ve Judi Dench.

İngiliz Metalürji Araştırma Derneği sekreteri olarak çalışan ve Rusya’ya nükleer sırlar vererek Sovyetlerin nükleer bomba teknolojisini geliştirmesine yaptığı katkılardan yarım yüz yıl sonra, bir gün kapısında istihbarat servisinden ajanlar gelir.

“Her iki taraf da birbirini yok edebilecek aynı silaha sahip olsaydı, iki taraf da onu kullanmazdı diye düşündüm. Ve eşsiz bir pozisyondaydım, bombalarını etkisiz hale getirebilirdim. Ben de yaptım. Ve haklıydım, değil mi? 50 yıldır kullanmıyorlar.”

Red Joan (2018)

Resmi anlamda herhangi bir suçlama yapılmayan Norwood, gizli çalışmaları ifşa etmesinin nedeni olarak; Amerika, İngiliz ve Rusya’nın üçüncü dünya savaşını başlatmaya engel olmaya çalıştığı iddiasında bulundu. 82 yaşındayken fark edilmesinin ardından kovuşturma açılmamıştır. Filmin eleştirileri çok olumsuz, oysa ben sevdim; aşkın sisiyle algılamayı ve koşulların dayatmasıyla bir yana savrulmayı akabinde yolun gereklilikleriyle ilerlemeyi yani kısaca yaşamı anlatan tarzını sevdim. Hadi izleyelim…

Red Joan (2018) Afişi, Aslı'nda...
Aslı’nın Film Önerisi…

“Çok pahalı ödedim, inanmanın bedelini.”

Nazım Hikmet

İnançsız olmaktansa…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Gülüşünü Bulmaya Var mısın?/ *Red Joan (2018)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s