Peşkeş Çekilenler!/ *The Evening Star (1996)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Nereden Başlayacağımı Bile Bilmiyorum!”

Ryan O’Neal tarafından yönetilen bir müzik projesi olan Sleeping At Last olarak piyasaya sürülen “Two” şarkısı için hazırlanmış MV ile geceye başladım. Ben sadece bir şekilde kendimi nasıl seveceğimi öğrenmek istiyorum; derken Aslı’nda severken bir başkasını, kendimizi sevebildiğimizin gerçeğine ışık tutuyor.

“Biri sizi üzüyorsa, mutlaka mutlu ettiği başkaları vardır…”

Charles Bukowski

Sevginin kapsayıcı ve kabullenici tarafına denk gelmeyenler, kederle eksikliklere odaklanıp bedbaht olurlar. Keza bilirler ki sunulmayan o eksik parçalar bir başkasına paspas ediliyordur… Ve sanırım bir aşığın en sarsıcı anı, ona verilmeye imtina edilenlerin başkalarına peşkeş çekilirken görmesidir. İşte o an adımını kendi merkezine alarak durur ve kişi bir katarsis anı yaşar. Akabinde hiçbir şey eskisi gibi devam etmez! (Katarsis ile ilgili içeriğime göz atıp bilgi edinmek isteyenlere mavi kelimeyle link bıraktım, tıklaman yeterli.)

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Evening Star (1996) : Türkçeye “Akşam Yıldızı 1996” şeklinde tercüme edilmiştir. Amerikan yapımı, komedi drama filmidir.  Akademi Ödüllü Terms of Endearment (1983) filminin devamı niteliğinde ve orijinal film karakteri Aurora Greenway rolünü Shirley MacLaine yeniden canlandırdı. Yazar Larry McMurtry tarafından yazılan The Evening Star 1992 tarihli romanından uyarlamadır. Senarist ve yönetmen Robert Harling. Film 129 dakika sürer. Diğer oyuncular Miranda RichardsonJuliette Lewis, Marion Ross, Bill Paxton, Jack Nicholson ve Ben Johnson 60 küsur yıllık kariyerinin son filmi oldu ve film ona ithaf edildi.

İlk filmde geçen olaylardan on beş yıl sonrası olan 1978 – 1993 tarihleri arasında yaşananlara ölen kızının üç torunu ve en iyi arkadaşıyla hizmetçisi ile olan ilişkisini anlatıyor.

Aurora: “İçeri girmek ister misin?” 

Garrett: “Gözlerime iğne batırmayı tercih ederim.”

The Evening Star (1996)

İlk filmin elde ettiği başarıyı yakalayamamasına rağmen devam filmleri sevenleri tatmin edecek hikayenin işlenmesini ve özellikle karakter oyuncunun aynı oluşunu sevdim. Terms of Endearment (1983) ilk filmin imdb linkini yukarıda bıraktım, merak edenler arka arkaya izleyebilir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kötü, iyiyi tanır ama iyi kötüyü tanımaz..”

Franz Kafka

Bil istedim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s