Kalanın Kendilik Sınavı!/ *I Still See You (2018)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ben Hala Benim!”

İngiliz asıllı Amerikalı, ödüllü müzisyen Celeste, “Strange” adlı şarkısında ayrılığı sorgulayan sözleriyle ben hala benim, sen hala sensin, aynı yerdeyiz; garip değil mi? diyor. Dünün yol ayrımlarında değişmeyenlerin hazin öyküsünü fısıldıyor.

“Kimse kimseyi kaybetmez, giden başkasını bulur, kalan kendini.”

Şems-i Tebrizi

Her ayrılığın bir gideni bir kalanı vardır. Ve fakat yeni yolların adaptasyon süreçlerinde bıraktıklarımız bir hayalete dönerken eski kavşakta kalakalan kişi, yaşadıklarını yerli yerine koyarak yaşayacaklarına sakince gözünü diker. Hülasa kendine kavuşan kendilikle yaşama akabilir kolayca…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

I Still See You (2018) : Türkçeye “Seni Hala Görüyorum 2018” olarak tercüme edilmiştir. Senarist Jason Fuchs, yönetmen Scott Speer. Amerikan yapımı, doğaüstü gizemli gerilim filmidir. Yazar Daniel Waters tarafından yazılan Break My Heart 1000 Times 2012 adlı romanından bu filme uyarlanmıştır. Oyuncular Bella ThorneRichard Harmon, Dermot Mulroney . Yapım 98 dakika sürer. Türkiye vizyon tarihi, geçen yıla ait olarak 2021 olarak gerçekleşmiştir.

Yine bir kıyamet sonrası dünyada geçen eserde, o kıyamet zamanında ölenlerin hayaletleriyle beraber yaşamak durumunda kalanlardan bir grup öğrencinin başından geçenleri konu alır. Öğrenci kızın babasının hayalinin her sabah sofrasında, hep aynı sandalyede oturduğunu görmesine atıfta bulunan filmin adı, hikayenin gerilim dolu devamında, hayalet bir seri katille olan mücadelede önemli bir rol oynar.

“Kanunlar yalandır Bayan Calder; çocuklar için yatmadan önce anlatılan masallar gibi – onların gözlerini kapatmaları için söylenir.”

I Still See You (2018)

Afiş ve sinopsis ile pek memnun başlamadığım filmin kurgusu ve işleyişini beğeniyle izledim. Bu kadar farklı bir hayalet hikayesi ve sürpriz sonlu oluşuna bayıldım. Ve bir çok kez koltuktan sıçradım. Meraklısına öneririm.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bir düşler kıyımıdır yaşam; çiğnenmiş, ihanete uğra­mış, satılmış, bırakılmış, unutulmuş bir düşler mezar­lığıdır… Ne israf…”

Pierre Schoendoerffer

Düşleri öldürmeyin efendiler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s