Yağmur Yağdığında O da Ağlar!/ *The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window (TV Mini Series 2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bize Bir Şey Olmayacak!”

İrlandalı müzisyen Sinéad O’Connor tarafından seslendirilen “Drink Before The War” isimli şarkısı için hazırlanmış MV, geçen yüzyıldan 1987 albümüne ait. Euphoria (Tv Series 2019–2022) dizinin 2. sezon 4. bölümde seslendirildiğinde 35 yıl sonra tekrar gündemde yer bulan bu şarkıda geçtiği gibi masa başında oyun oynayan büyük adamların kararı ile muharebe sahasına gidecek asker adamlara, savaşa gitmeden önce içki dükkânında ki adam soruyor: Savaştan önce içmek ister misin?” Postallarıyla yürüyen adamların savaşı ne kadar kanıksadıklarını gösteren tavırları ve kibirli sakallarıyla, ölmeyi ve öldürmeyi kişisel nefretlerine bulaştırınca Tanrı veya aileleri tarafından bağışlanacaklarına da emin hallerine dikkat çeker… En güçlü savaş karşıtı şarkılardan biri olarak kabul gören bu sözleri, güncelde yer alan Ukrayna – Rusya savaşına bir gönderme olmasını umarak şuraya usulca iliştiriyorum bu haftanın yazısına… Bize bir şey olmayacak deme, neler olacağını bilemezsin, olana sahip çık ve tuzun hep kuru kalsın!

“Raskolnikov ayağa kalktı. Pencereye doğru yürüdü. Gölgesi Sonya’nın üzerine düştüğü sırada geri döndü. “Ben senin önünde yere kapanmadım.” dedi; “Çektiği acılara rağmen, inancını yitirmeyen tüm insanların önünde eğildim!”

Dostoyevski

Kelt sesli şarkıcının trajedisi, yüreğinde duyduğu isyanla hayatına daima sirayet eder. Çocuğunun seçimi onun anneliğini sorgulamayı gerektirir mi, bilemedim. İntihar toplumun mahrem konusudur: Bilemedim. Annelik kutsal ama anneler insan yani kutsallık bu mevkide yok diyenlerdenim. Kendini gerçekleştirecek doğru ortamı bulamamış bir çocuk olarak gitmeyi seçmesini de kabuldeyim. Kalsa daha iyi olur muydu hiç bilemeyeceğimiz gibi. Bu konuda konuşulmasını kimse istemez, fakındayım. Fikrimi de kendime saklayayım en iyisi. Sinéad O’Connor büyük dönüşümde, o şimdi bir Müslüman kadın olarak anneliği sağ kalmış ve bir ölü evlattan hayata tutunacak yol bulmuş görünüyor. O, İrlandalı sertliği ile yıllarca sistemlere kafa tutmuş bir kadın. Yazgı, yaşamı belirlerken sosyal kuraları da eyer büker. Ölüm, hayatta kalanın trajedisidir. İntihar, bir psikiyatrik mevzu olarak değerlendirilir. Ve fakat konu hep kişiseldir hayat içinde. Güzel yüzlü güzel sesli güzel kadın, ölüm acı bir tad olmuş şimdi yüreğinde… Kiev de olanları izlemeye isyan ediyor ruhum. Düşüncelerimi, bu pazar gecesinde şarkının dışına çıkarıyorum. Sanırım herkes kendi yaşam deneyimlerini gerçekleştirmekten mükellef sadece. Bir annenin hayat verdiği evladına ve aldığı yaşamdan gitme kararıyla karanlığına tutunan anayı düşünüyorum: Düşünüyorum bombalanan ve kurşunlanan şehrin metrosuna sığınmış anneleri ve evlatlarını… Acaba eylemlerimizle dengelenen sevgi ve barışın hüküm sürdüğü sokaklarda, çocukların neşeli seslerinin duyulduğu bir yaşam Ukrayna için olası mı? (Sinéad O’Connor tarafından seslendirilen ve adını dünyaya duyuran “Nothing Compares 2 U” adlı şarkısı, Prince tarafından yaratılmış, mor notalarını bulaştırmış parçalarındandır. Kısaca hayatını anlattığım içeriğe bir link de mor şarkıcının adında ve ardında.)

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window (TV Mini Series 2022) : The Woman in the House olarak da bilinir. Yaratıcıları Rachel RamrasHugh Davidson, Larry Dorf. Amerikan yapımı, kara komedi suç gerilim dram dizisidir. Bu yapım, gizemli psikolojik gerilim filmlerinden esinlenilmiş. Oyuncular Kristen Bell, Michael Ealy, Tom Riley, Mary Holland, Cameron Britton, Samsara Yett. Dizi, Netflix ürünüdür. Eser, 28 Ocak 2022 tarihinde tek sezon, 8 bölüm olarak yayına girdi ve bölümler 30 dakika sürer.

Evladı ölen bir annenin yasıyla mücadelesi sırasında tesadüfen cinayete tanık olmasına vesile olan olayları konu alır: Her gün uyanır ve aynı koltuğa oturur, şarabını yudumlayarak pencereden dışarı bakar. Gerçeğin ve düşün birbirine girdiği yaşamında kaybolmuşken bir çığlık duyar.

“Yağmur damlaları düşerken O da düşer – ağlar.”

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window (TV Mini Series 2022) Sloganı

Dizinin sloganı Aslı’nda bir felaket olduğunda nadiren yalnız gelir ya da bela belayı çeker gibi bir anlama sahip bir deyime atıfta bulunur. (When It Rains She Pours). Ve en son 50 Cent grubu tarafından seslendirilen bir şarkı adı olan “When It Rains It Pours” youtube için link bıraktım. Yağmur yağdığında tüme yağar gibi bir anlamı var.. Hüzünlü bir anlamı olmasına rağmen Morton Salt adlı Amerikan tuz firması 1900’lerde slogan olarak kullanmış. Cemrenin suya düştüğü bu yağmurlu Şubat sonu ve gün sonuna hüzünlü bu diziyi bıraktım. Heyecanlı ve gerilim dolu, üstelik Bell çok iyi iş çıkarmış. Gece ve yağmur, haftaya huzur, barış, sevinç getirsin! Tuzunuz hep aksın! (Kuru kalsın anlamında..)

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır..”

Yaşar Kemal

Barışın şiiri gülümsememde saklı…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Yağmur Yağdığında O da Ağlar!/ *The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window (TV Mini Series 2022)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s